Na Netflix míří skvělý sci-fi snímek s Joaquinem Phoenixem. Dnes je aktuálnější než kdy dřív

Zdroj: Warner Bros.

Je to krásný, hořkosladký film o pocitech a lidských (ne)vztazích. Představuje futuristickou, ale překvapivě blízkou a reálnou vizi světa. Romance mezi člověkem a počítačem je ve snímku Ona nejen velmi zajímavá a originální, ale také strhující. Film Spikea Jonzeho bude brzy opět dostupný na Netflixu.

Theodore Twombly (Joaquin Phoenix) je citlivý a uzavřený obyvatel Los Angeles, jehož prací je psát dojemné, osobní dopisy. Je uprostřed rozvodu, utápí se v osamělosti (zdá se, že na vlastní žádost) a mračí se. Jeho každodenní rutinu provázejí hlasem ovládaná zařízení a počítačové hry. Izoluje se od svých přátel, uniká do virtuálního světa, ačkoli v hloubi duše touží po citovém vřelém kontaktu. Jeho bezútěšná existence se změní, když dostane k dispozici moderní operační systém, který je víc než jen počítač. Je to vědomí, které dokáže naplnit lidské citové potřeby. Mezi Theodorem a umělou inteligencí jménem Samantha (smyslně namluvená Scarlett Johansson) se zrodí fascinující románek. Titulní „Ona“ je brilantní, zábavná a sexy, žíznící po poznání a neustálém rozvoji. S překvapením zjišťuje, že se v ní něco mění… Cítí, že z toho není cesty zpět, což ji naplňuje stejnou měrou strachem i radostí.

Čtěte také: Netflix brzy smaže oblíbenou kingovku s Johnnym Deppem! Ve filmu se postupně propadá do šílenství

V dnešním světě si život bez počítačů a internetu nedokážeme představit. Potřebujeme je téměř ke všemu. Používáme je ke studiu, práci, zábavě, nakupování, komunikaci a navazování nových přátelství. Režisér snímku Ona Spike Jonze jde ještě o krok dál a ukazuje, že láska mezi člověkem a technologickým produktem je možná – a my mu jeho příběh věříme. Vztah mezi Theodorem a Samanthou je totiž nesmírně hmatatelný, skutečný a lidský. Sdílejí stejné touhy a problémy jako jiné páry. Láskyplně spolu mluví, sdílejí svá tajemství, podporují se, blbnou, hádají se a mají „klidné dny“. A dokonce… mají sex. Je plný vášně, i když se odehrává pouze prostřednictvím slov. I když Samantha nemá tělo a nemůže se s Theodorem objímat, on její fyzickou přítomnost téměř cítí. A my spolu s ním… litujeme však, že se s touto zajímavou bytostí s roztomilým hlasem a osobností nesetkáme.

Je těžké odsoudit hlavního hrdinu za to, že navázal vztah s počítačem, když se zdá být šťastnější než kdy jindy. Vnitřní zamračenost a smutek, kterých se nedokázal zbavit, mizí. Theodor, plný optimismu a energie, si dovolí trochu se vyblbnout. Změna v jeho chování je dokonale patrná. Nejprve ho vidíme, jak bloudí ulicemi se sklopenou hlavou, a pak se smíchem doslova běhá a tančí. Už nenosí hnědé oblečení, jeho oděv je mnohem častěji oranžový, což značí štěstí. Je to film o pocitech a barvy zde sdělují informace o tom, co v danou chvíli cítí. Máme tu tedy již zmíněnou hnědou a oranžovou, ale také červenou (touha po lásce a její následné naplnění), žlutou (žárlivost, ale také faleš) a bílou (hluboký smutek).

Světlo také poskytuje důležité informace o vnitřním světě hlavního hrdiny. Ve chvílích radosti je jeho tvář doslova zalitá slunečním světlem. Noc je naopak kromě příjemných, intimních situací se Samanthou spojena s ponurostí, chmurnými úvahami, pochybnostmi a vzpomínkami, od nichž se nechce nebo nemůže oprostit. Tehdy Theodor prožívá své největší emoce. Známá pravda, že v noci vše prožíváme s větší intenzitou, se naplňuje. O pocitech skvěle vypovídá kamera, která se k postavě často přibližuje velmi pomalu, čímž vyjadřuje emoce, které se v ní hromadí. Film oplývá detailními záběry a často se stává, že Theodorův obličej vyplní celý záběr.

Nesmírně svěží a zajímavý scénář (oceněný Oscarem), vtipné dialogy, skvělý střih, zvuk, který dokonale splývá s obrazem, a vynikající herecké výkony (Scarlett Johansson je pro tuto roli dokonalá a předčí všechny ostatní, i když Joaquin Phoenix nezůstává pozadu) způsobí, že film Spika Jonzeho budete chtít vidět vícekrát. Baví a podněcuje k zamyšlení, vnímá, jak obrovský vliv na nás mohou mít moderní technologie.

Film „Ona“ bude pravděpodobně dostupný na Netflixu v druhé polovině července, přesné datum však streamovací služba zatím nezveřejnila.

Zdroj: Warner Bros.