Nové Slavnosti sněženek? Zabijačková komedie nadchla diváky ve Varech

Zdroj: Cinemart

Ve Varech měla premiéru nová vesnická komedie Mord, která je součástí Hlavní soutěže karlovarského festivalu. Natočil ji debutující Adam Martinec a zavede nás na velkou rodinnou sešlost, během níž se hodně pije, jí a nadává. První ohlasy diváků a kritiků na sebe nenechaly dlouho čekat.

Film se odehrává během každoroční zabijačky, která probíhá v jedné rodině na Osoblažsku. Tento jediný den v roce, kdy se celá rodina schází, aby společně nadávali, jedli, pili a prostě žili, je letos jiný. Děda se od rána trápí s tím, jak oznámit svému zeti Karlovi, že tato zabijačka bude poslední. Karlově dceři Romaně chybí máma, zatímco její sestře Lucii se rozpadá manželství. Luciin syn Dušan je zmatený střetem ženského a mužského světa. Strýc Šupina pije od rána a řezník Tonda skrývá, že jeho patrony jsou navlhlé. Navíc problematický soused plánuje pomstu za svůj zpackaný život.

Čtěte také: Mádlův film sklidil ve Varech potlesk ve stoje! Snímek evropských kvalit, shodují se diváci

Během tohoto dne jsou vystaveny zkoušce rodinné vazby, které odhalují svou sílu i křehkost, utvářené tradicemi, láskou a starými křivdami. Film tak nabízí pohled na složité rodinné vztahy a výzvy, kterým rodina čelí, to vše na pozadí tradiční zabíjačky, jež symbolizuje konec jedné éry.

Mord je celovečerním hraným debutem režiséra Adama Martince, rodáka z Krnova v Moravskoslezském kraji. „Často se na Osoblažsko vracím. Je to fascinující ostrov uprostřed ničeho, je tam daleko z Česka i z Polska. Lidé odtamtud buď odjíždějí, nebo tam žijí celý život. Je to zapomenuté, ale krásné místo, kde žijí krásní lidé,“ vysvětluje režisér filmu, proč svůj příběh zasadil právě sem.

Recenze z Kinoboxu

„Adam Martinec navazuje na tvorbu Miloše Formana či dalších novovlnných velikánů a ukazuje pohled do typické vesnické rodinky. Snímek velmi uvěřitelně a civilně zobrazuje české vlastnosti a rozdílnost mezi generacemi či pohlavími a za doprovodu zábavných hlášek a vtipných situací se vydává i na hlubší cestu do nitra postav. To se mu sice nedaří tak silně jako jeho předchůdcům, stále se ale jedná o velmi sebejistý debut, jenž si zaslouží vaši pozornost,“ hodnotí snímek Milan Rozšafný v 75% recenzi pro Kinobox.

Recenzent píše, že se Adam Martinec inspiruje československou novou vlnou. Film se soustředí na komorní rodinnou událost a využívá neherce, aby zvýšil přirozenost a realističnost prostředí. Styl vyprávění a jednotlivé záběry odkazují na díla Miloše Formana, například Hoří, má panenko, rodinu Homolkových od Jaroslava Papouška a další kultovní filmy. Vesnická poetika a téma prasečích hodů připomínají Slavnosti sněženek.

Ačkoli se Martinec ještě nemůže srovnávat s velikány českého filmu, mladý režisér velmi dobře variuje jejich prvky s velkou tvůrčí chutí. Dialogy ve filmu působí přirozeně a uvěřitelně. Postavy jsou různorodé a reflektují typické charaktery, které lze potkat na vesnici nebo v každé rodině.

Podobný názor na film mají také diváci. Mord je podle nich ryze český film – od tvůrčího týmu a tématu zabijačky až po inspiraci slavných snímků z 60. let. Adam Martinec vede herce i neherce k naprosté autenticitě, což je v současném českém filmu velmi vzácné. Má jít o nadprůměrnou konverzační tragikomedii, která se odehrává na malém prostoru a která má šanci stát se novou českou klasikou.

Mord bude v českých kinech od 8. srpna.

Zdroj: Cinemart