Na Netflixu najdete psychologický válečný film s Jakem Gyllenhaalem. Natočil ho režisér Skyfall a 1917

Zdroj: Universal Pictures

„Každá válka je jiná, zároveň je ale každá stejná.“ Tato věta zazní ve válečném filmu Sama Mendese – Mariňák, který je po nějakém čase opět dostupný na Netflixu. Film je adaptací stejnojmenné autobiografické knihy Anthonyho Swofforda, která zachycuje jeho zkušenosti jako odstřelovače během války v Perském zálivu.

Filmy jako Apokalypsa, Četa a Olověná vesta spojuje nejen téma války, ale i jejich silné antiválečné poselství. Divák si při sledování uvědomí krutost a nesmyslnost válek a zbytečnou ztrátu mladých životů. Režisér Sam Mendes, držitel Oscara za Americkou krásu a tvůrce bondovek Skyfall a Spectre, se ve svém třetím celovečerním snímku Mariňák (v originále Jarhead – slangový termín pro mariňáky s typickým účesem) hlásí k odkazu těchto klasických válečných filmů. Inspirace je patrná, ale Mendes ji nekopíruje slepě, nýbrž ji obohacuje o moderní prvky.

Čtěte také: Voldemortova kuchyně je k smrti dobrá. Výtečná hororová satira dorazila na (HBO) Max

Film nás hned na začátku vrhá do víru drsného výcviku vojáků. Sledujeme metody americké armády, jejichž cílem je zocelit brance a vyselektovat ty nejlepší. Na rozdíl od brutálního a dramatického zakončení výcviku ve filmu Stanleyho Kubricka, Mariňák v tomto ohledu klade důraz na realistické zobrazení další fáze – přesun na další výcvikové místo.

Hlavní hrdina Anthony Swofford za doprovodu optimistické písně „Don’t Worry Be Happy“ doráží do výcvikového střediska, kde se má stát pravým mariňákem. Setkává se s přísným, ale respektovaným velícím seržantem majorem Sykesem (v podání Jamieho Foxxe), který ho zařadí do elitního výběru pro výcvik odstřelovačů.

Na prahu devadesátých let se schyluje k bouři. Irák pod vedením diktátora Saddáma Husajna napadá Kuvajt a svět se ocitá na pokraji nové války. Do víru konfliktu se chystá i mladý Swoff se svou jednotkou. Jsou plní nadšení a odhodlání bránit vlast a naplnit ideály, které si o vojenské službě vysnili.

Po příjezdu na očekávané bojiště čeká Swoffa a jeho spolubojovníky drsná realita. Místo vzrušujících bitev s nepřítelem se ocitají uvězněni na nehostinné základně uprostřed pouště. Dny se vlečou v nudě a frustraci, bez smysluplné činnosti a s vědomím, že jsou vzdáleni od domova a blízkých.

Nedostatek aktivity a vyhlídky na nekonečný pobyt v pustině se podepisují na psychice vojáků. Každý z nich si s prázdnotou a beznadějí hledá způsob, jak se vyrovnat. Pro mnohé je nadějí vzpomínka na milovanou osobu, která na ně čeká doma a dává jejich životu smysl.

S protahováním války a absencí bojových akcí se narůstá frustrace a napětí. Vojáci se stávají podrážděnými a paranoidními. I Swoff podléhá temným myšlenkám a začíná pochybovat o věrnosti své přítelkyně. Jeho deprese kulminuje v jedné z nejsilnějších scén filmu, podtržené písní „Something in the Way“ od Nirvany.

Režisér Mendes se inspiruje klasickými válečnými filmy. Zároveň ale přináší moderní a neotřelý pohled na téma války. Film je rozdělen do epizod, které sledují protagonisty během operace Pouštní bouře a zároveň zachycují všudypřítomnou nudu a frustraci vojáků. Mendes tuto nudu vykresluje tak realisticky, že se jí až sám divák stává součástí.

Mariňák je opět dostupný na Netflixu od 16. června.

Zdroj: Universal Pictures