Recenze: Drama Jedna noc o krachu života a sexuálních službách na internetu

Nový film Davida Laňky, autora snímku Spolu, s názvem Jedna noc, zajímavou formou přináší na přetřes několik témat, od vyrovnávání se se špatným osudem až po online sexuální služby. Jedná se o poměrně temný a depresivní snímek, který vás rozhodně nenechá klidné.

Ústřední linií filmu diváky provází dvojice hlavních postav. Zkrachovalý bývalý muzikant Adam (Adam Ernest), který při autonehodě pod vlivem alkoholu neúmyslně zabije svou milenku, skončí ve vězení a posléze musí platit obrovskou pokutu. Díky tomu se dostává do životní krize, do níž se potápí stále víc a víc. Po jeho boku navíc stojí manželka s malým dítětem.

Právě kvůli onomu robátku je všechno ještě daleko více emotivnější. Aby toho nebylo málo, po většinu filmu ho tvůrci nechali brečet, což asi nerodičům může trochu lézt na nervy. Všechno dohromady nakonec způsobuje hodně dramatickou a smutnou záležitost.

Sexuální služby jako hlavní leitmotiv?

Zdroj: Bontofilm

Hlavním leitmotivem měla být práce Adamovy ženy Elišky, který se věnuje sexuálnímu livechatu. Prostřednictvím internetu se tak obnažuje, uspokojuje a dopomáhá k tomu i dalším mužům. Jedná se o hodně otevřenou záležitost. V některých momentech musela být použita pornodablérka, ale i sama představitelka Elišky Vanda Chaloupková se hodně odhaluje.

Ačkoliv právě na tento námět autoři filmu hodně upozorňují, za mě se jedná spíše o podružnou záležitost. Daleko více si pro sebe uzmula film ona situace, kdy se zkrachovalý muž propadá ve své sebelítosti a potápí s tím i celou rodinu. Eliška je zde popsána jako zachránkyně, která pomocí obnažování svého těla pomáhá situaci řešit. Nedělá to tedy „dobrovolně“. Osobně se mi to úplně nelíbí. Adam na to musel už dříve přistoupit, nyní mu to tedy hodně vadí a svým způsobem proti tomu bojuje. Ale já bych něco podobného už v úvodu nedopustil.

Temný příběh plný alkoholu a krachu života

Zdroj: Bontofilm

Snímek se odehrává během jedné noci. Díky tomu je poměrně svižný a rychle se vyvíjí. Bohužel stále k horšímu. Musím se přiznat, že jsem od začátku čekal nějaký happyend. Že se ústřední postava vrátí k muzice a tím zachrání celou situaci. Dopadne to takto? Uvidíte.

Dění je hodně utopené i v alkoholu. Tato metla lidstva samozřejmě silně napomáhá k totální destrukci hlavního mužského jedince. Musím uznat, že se mi Ornestovo ztvárnění tragického opilce a zkrachovalce líbilo. Není to klasický hezounek, podobná role mu sedla. Nic ve zlém, ve skutečnosti je to sympaťák. Vlastně jsem mu to zpodobení docela věřil, i když průběh byl až možná moc zveličený.

Herec z filmu bratři i Anička z Tajemství staré bambitky

Objeví se tu ještě několik dalších postav, ale za mě se jedná spíše o určité křoví. Ať už jsou to Adamovi kolegové nebo hospodská, která mi přijde až přespříliš naivní. Dokonce si tu určitý štěk zahrál i oblíbený herec Jan Nedbal, jehož můžete znát z filmu Bratři. Roli prostitutky potom Klusova hrnčířka Anička z Tajemství staré bambitky Kamila Janovičová. Zajímavý vývoj.

Zdroj: Bontonfilm

Celkově musím říct, že na mě film docela zapůsobil. Má opravdu silnou atmosféru, vyvolává v divákovi hodně emocí a přináší do hlavy myšlenky, jak hluboko až může člověk klesnout. Zajímavý je určitě i onen motiv spojený se sexem po internetu, který působí hodně odvážně. Do celého chaosu je navíc vpraveno dítě, které podle autorů nemá z natáčení žádné následky.

Určitou zajímavostí je i skutečnost, že Adam Ornest opravdu má kapelu se svým hereckým kolegou Janem Nedbalem. Jmenuje se Matka a několik jejích písní můžete najít na Youtube. Pro Jednu noc bylo vymyšleno a nahráno několik songů právě od těchto muzikantů. Ostatně hudba jako podkres je důležitou součástí celého filmu.

Na závěr se můžete podívat na video z novinářské projekce, v němž hlavní představitelé i režisér filmu David Laňka přichází z dalšími zajímavostmi z pozadí této poměrně netradiční záležitosti.

Zdroj: Bontonfilm