Nejděsivější a nejzákeřnější děti v hororu nového milénia

Foto: Syn temnoty (Sony Pictures), Čarodějnice (A24)

Do kin už brzy vstoupí hororový snímek Abigail, v němž se z nesourodé skupinky únosců dětí stanou oběti. Děsem prodchnuté filmy, v nichž mají zápornou roli děti přitom rozhodně není málo. Jen se tím podtrhuje fakt, že čiré zlo může přijít odkudkoli. V tomto výčtu se záměrně zaměříme na snímky, natočené od roku 2000, jež názvem článku danou škatulku vyplňují. Odpadají tak klasiky žánru, jakými jsou namátkou třeba Carrie, Vymítač ďábla, Kukuřičné děti, nebo Městečko prokletých.

Syn temnoty

Zdroj: Sony Pictures

Co kdyby Clark Kent nebyl zrovna skautík?

Snímek Brightburn, který u nás vyšel pod distribučním názvem Syn temnoty, je převážně filmovým experimentem, testujícím hranice žánrů. Tedy konkrétně hororového a superhrdinského. Pod produkčním dohledem Jamese Gunna vznikl film, který má poměrně jednoduchou premisu, na které staví. Totiž co kdyby na naši planetu přišel Superman, ale namísto zázračného dítěte s čistými morálními zásadami bychom dostali narušeného jedince, ovšem obdařeného stejnou mocí? Tenhle nápad fungoval skvěle a sledovat notoricky známý příběh, v němž se chlapec mění v naprosto zvrácené, všeho schopné zlo, které prakticky nejde zastavit fungoval pro horor překvapivě dobře…

Zlo nikdy nespí

Zdroj: Relativity Media

Když má malý kluk moc přivést do reality sny. Ale i noční můry…

V tomto případě jde sice o hororové dítě, nikoli však zlé. Což jde maličko proti nastolenému stereotypu. Představte si – adoptujete chlapce, jehož dětská fantazie dokáže vytvářet překrásné věci. Ale i strašlivé. Co s tím? Adoptivní matka Jessie po tragické události začne pátrat po Codyho minulosti. Namísto toho, aby se chlapce, jehož sny představují pro všechny v jeho bezprostředním dosahu smrtelné nebezpečí, pokusila zabít, pokusí se přijít na kloub původu příšery z jeho snů a nočních můr ho zbavit. A jak už je řečeno v samém počátku filmu na terapeutickém sezení, sny jsou do určité míry projekcí našeho podvědomí, a tvoří tak odraz nás samých… Stvůra tak není nepřirozeným netvorem odkudsi zvenčí, ale vytvořil si ji Cody sám a ona tak ožila díky imaginaci mysli, schopné zázraků. V samém finále se tak jak Jessie, tak chlapec postaví strachu čelem a naleznou jeho pravou příčinu, k níž sice jak už bylo řečeno není těžké dojít, ale sama o sobě je zajímavá.

Kruh

Zdroj: DreamWorks

Z téhle studny asi Batcave nebude…

Kdo by neznal smrtelnou kletbu, spojenou s přehráním tajemné kazety. Znepokojivě bledé děvče s havraními vlasy, vylézající ze studny a následně i z televizní obrazovky… Samara je možná jednou z nejikoničtějších postav moderního hororu. A není divu. Démonický duch dívky z  videokazety si nejdříve získal diváky v Japonsku, odkud pochází. Sadako, En-Suh, či právě v americké verzi Samara však neprošla bez povšimnutí v Hollywoodu, který ji s velkou vervou představil západnímu publiku a potažmo i celému světu. Snímky vychází z hororových knih Kódži Suzukiho. Pravděpodobně nejznámějším filmem je pak ten z roku 2002 od tehdy nepříliš známého Gore Verbinskiho, jehož jméno je dnes však už velmi zažité. Na svém kontě má mimo jiné animák Rango, či trilogii Pirátů z Karibiku. V jeho podání dostal Kruh vše co potřeboval k úspěchu. Navíc vznikal dle původního scénáře Hiroši Takahašiho a šlo tak de facto o americký remake japonského snímku. Ať už šlo o vyšší rozpočet, nebo celkové obsazení v čele s Naomi Watts, či skladatele o formátu Hanse Zimmera, film byl trefou do černého a definitivně předznamenal vznik hororové stálice ve světovém měřítku…

Řbitov zviřátek

Zdroj: Paramount Pictures

Zlo z jiného světa v těle zemřelého…

Co byste udělali pro své dítě? Stephen King považuje Řbitov zviřátek za jedinou knihu, která ho doopravdy vyděsila. Řbitov přitom není až tak strašidelný díky nějaké příšeře či nadpřirozenu (byť obojí je zde přítomno) nebo atmosféře, ale spíš tématem, o kterém pojednává. Silný příběh o definitivnosti smrti blízké osoby a neschopnosti se s ní vyrovnat vás velmi pravděpodobně vyděsí zdaleka nejvíce, pokud jste rodiči. A platí to jak pro starší, tak novější filmovou verzi. Ta spatřila světlo světa v roce 2019 a oproti předloze doznala mnohých změn. Přesto se jedná o velmi efektně natočený psychologický horor, který však není dostatečně komplexní, aby se stal legendou. Podivná moc indiánského pohřebiště vracet mrtvé zpět k životu, ale jiné, pozměněné, zvrácené ve vás bude hlodat ještě dlouho. Zvláště když vezmeme v potaz, že se King při psaní inspiroval událostí z vlastního života, kdy tehdy kočku jeho dcery přejel projíždějící kamion…

To

Zdroj: Warner Bros.

Naprosto kultovní horor od spisovatele Stephena Kinga (ano, opět) po právu žánrovou legendou, jež se dočkala hned dvou filmových zpracování, jež byla vzhledem k obsáhlosti předlohy vždy rozdělena na dvě části. V popředí stojí parta kladných dětských (a později dospělých) hrdinů, bojujících s titulním záporákem, jímž je zde démonický klaun Pennywise, živící se lidským strachem, schopný vzít na sebe podobu našich nejhorších nočních můr. Jenže zlo má mnoho podob, jež jsou se stvůrou v symbióze. Nejen čtenářům knihy, ale i divákům tak jistě utkvěl v paměti sadistický šikanátor Henry Bowers, který je sice antagonistou vedlejším, přesto rozhodně dokázal Klubu smolařů pořádně zatopit. A to jak ještě coby teenager, tak později v dospělosti pod zhoubným vlivem právě Pennywise, který Henryho nenávist ještě umocnil a postrčil „správným“ směrem.

Čarodějnice

Zdroj: Universal Pictures

Už celovečerní debut Roberta Eggerse, který později uhranul diváky i kritiku svými snímky Maják a Seveřan, sliboval od nadaného režiséra velké věci. Sledovali jsme počínání puritánské rodiny amerických osadníků, snažící se v 17. století vybudovat domov v nehostinné krajině, kam je vykázala jejich vlastní komunita. Film nadchnul celkovým pojetím, i archaickou dobovou mluvou. Dále v hlavní roli představil světu nadanou herečku Anyu Taylor-Joy, jejíž přerod z utlačované dcery v samostatnou bytost je ztvárněn v atmosférickém hororu, kde v temné, netknuté přírodě může číhat nadpřirozené ďábelské zlo. Nevysvětlitelné události se vrší jedna za druhou s narůstající zlovolností, jež může být jedině dílem čarodějnice…

Děsivé dědictví

Zdroj: A24

Famózní snímek od Ariho Astera je svízelným hororem s pečlivě budovanou atmosférou. Patří k těm snímkům, které ve vás po skončení závěrečných titulků nadále nějakou dobu rezonují a musíte je patřičně strávit. Rozhodně to není zážitek pro každého. Zkrátka a dobře, tento film je záhadně mrazivý, znepokojující. V dobrém slova smyslu. A děsivý, byť trochu jinak, než je v současnosti u královského žánru zvykem. Jednoduše řečeno: je to výborný, místy až geniální horor. Horor s pořádným kořením v podobě nádechu mystiky a záhadnosti. Děsivé děti jsou zde hned dvě. Jeden z nich je naoko typický puberťák, který nakonec šílenství a rodinnému prokletí přeci jen propadne, druhým je pak jeho sestra, jež svým podivným asociálním chováním, vzhledem a výkonem skvěle typově obsazené herečky Milly Shapiro mnohdy víc než důrazně podtrhovala tísnivou atmosféru filmu…

Tip do kina: Abigail

Poté, co unesou dvanáctiletou baletku, dceru mocného muže z podsvětí, skupina únosců zažádá o výkupné ve výši 50 milionů dolarů. V odlehlém sídle, kde holčičku ukrývají, však začnou jeden po druhém ubývat a ke svému zděšení zjistí, že Abigail není úplně normální dívka. Horor přichází od režisérského dua Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett zodpovědného za zdařilou žánrovku Krvavá nevěsta a pátého a šestého Vřískotu. Už brzy přineseme recenzi.