Napravili si tvůrci Hry o trůny pošramocenou reputaci? Netflix uvedl největší sci-fi seriál tohoto roku

Zdroj: Netflix

Problém tří těles je jedním z nejočekávanějších seriálů sezóny, a to ze tří důvodů. Sci-fi seriály vždy přitahují pozornost, jde o adaptaci bestselleru považovaného za mistrovské dílo a natočili ji (ne)chvalně proslulí tvůrci Hry o trůny (D.B. Weiss, David Benioff). Podařilo se jim, tentokrát ve spolupráci s Netflixem, natočit další seriálový hit?

Tvůrci Hry o trůny

Weissovi a Benioffovi se v podobě Hry o trůny podařilo přenést na obrazovky mnohovrstevnatý příběh, který se – nejen díky své nebývalé brutalitě – zdál být pro televizní obrazovku téměř nemožný natočit. Zvlášť když po zkušenostech s Římem HBO počítala každý vynaložený dolar. Následný osud seriálu je dobře znám.

Hra o trůny měla gigantický úspěch a teprve ke konci si diváci začali všímat klesající kvality scénáře. A navzdory letům skvělých recenzí a vysoké sledovanosti se Weiss a Benioff najednou ocitli na pranýři. Údajně především proto, že když došel zdrojový materiál, tedy Martinovy knihy, nevěděli si tvůrci seriálu rady s množstvím zápletek a vývojem postav, což vedlo k neuspokojivému a uspěchanému finále.

Benioff a Weiss se tak ocitli v poněkud neobvyklé situaci. Na jedné straně měli status televizních legend, protože bravurně převedli nesmírně obtížný román, na straně druhé museli čelit kritice, že jejich úspěch je v podstatě Martinův a že pouze využili vynikající předlohu.

Bez ohledu na trpký závěr seriálu Hra o trůny se jeho tvůrci stali horkým zbožím na televizním trhu. Koneckonců každá streamovací platforma a každý televizní kanál chtěly zopakovat úspěch HBO. Netflix zvítězil a Benioff a Weiss se spojili s Alexandrem Woo a rozhodli se adaptovat Problém tří těles. Pro tvůrce Hry o trůny to bude pravděpodobně nejdůležitější seriál jejich kariéry, protože se ukáže, zda dokáží zopakovat svůj úspěch, nebo zda měli pravdu kritici, kteří se kolem šesté série hitu HBO vyrojili.

Problémy Problému tří těles

Sledujeme několik různých postav, které zjišťují, že rozhodnutí vědce během kulturní revoluce v Číně 60. let minulého století přivedlo lidstvo na cestu zkázy. Protože za 400 let přijde nevyhnutelná zkáza, musí se vědci a obranné síly celého světa spojit a pokusit se najít řešení, jak zachránit lidstvo před neskutečně mocným nepřítelem.

Zdroj: Netflix

Problém tří těles je seriálem, který dokazuje, že Weiss a Benioff zvládají realizovat adaptace, a to i velmi obtížné. Protože román, který se rozhodli adaptovat, je především dílem pro fanoušky skvělé a hard science fiction.

Problém tří těles začíná zhurta. Nejprve sledujeme brutální scénu popravy během kulturní revoluce v Číně, poté další zločin, tentokrát současný. Zde je zavražděn geniální fyzik, jeden z těch vědců, kteří posunují poznání světa a činí velkolepé objevy, jež následně posouvají naši civilizaci kupředu. Brzy se ukáže, že to není první záhadná smrt muže vědy, a mezinárodní vyšetřování případu vede tajemný detektiv s podezřele vysokými kompetencemi.

Zdroj: Netflix

Nečekaně se v jejím středu ocitá parta přátel (okořeněná patřičnou dávkou netflixovské politické korektnosti), kteří se znají ještě z dob svých studií a jejichž osudy více či méně utvářela věda, konkrétně fyzika. Dále vidíme tajemné nadnárodní organizace, podivné náboženské hnutí a několik vzpomínek na nejtemnější období komunistické Číny.

Hlavní postavy, ačkoli jsou vykresleny jako významní vědci, se někdy chovají neadekvátně a někdy připomínají spíše postavy ze sitcomů. Chybí také ucelenější vysvětlení vědeckých pojmů, které by svět seriálu učinilo srozumitelnějším. Ani vizuální stránka nevypadá zrovna přesvědčivě. CGI je zde na typicky netflixovské úrovni a místy vytažené přímo z generátoru špatných sci-fi.

Zdroj: Netflix

Slova chvály si naopak zaslouží kamera, která na nás prakticky v každé epizodě útočí nádherně komponovanými záběry. Jednou nechá vyniknout majestátnost daného místa, jindy okrajový význam člověka v celém vesmíru a jindy prostě potěší diváka tím, že prvky v záběru rozmístí tak, že oko mezi nimi automaticky proplouvá, jako by je vedla neviditelná ruka.

Zlom nastává kolem třetího dílu

Problémy seriálu Netflixu se začínají projevovat kolem třetího dílu, kdy seriál vykládá karty na stůl. Blížící se hrozba je sice vážná, ale natolik vzdálená, že nevzbuzuje skutečnou hrůzu. Tím nechci říct, že tu něco nefunguje, protože ve scénáři je všechno v pořádku. Bohužel vše, co vidíme na obrazovce, je v jiných seriálech provedeno více či méně lépe.

Zdroj: Netflix

Po prvních dvou dílech nadšení a zajímavých dějových zvratů se začne dostavovat nuda. Stále nápadněji se ukazuje, že přeplněná náměstí působí prázdně, krásné vládní interiéry jsou plné komparzistů. Velmi patrné je to ve chvíli, kdy se ohrožení Země stává reálným a tvůrci chtějí prostřednictvím zpravodajských služeb ukázat, jak na něj reagují obyčejní smrtelníci.

Seriál má vše, co úspěšný seriál potřebuje, ale nedokáže využít své silné stránky, aby obstál v roce 2024. Problém tří těles je velmi dobře zpracovaná sci-fi, na které pravděpodobně zapomenete dlouho předtím, než nám tvůrci naservírují další sezónu. Naprosto nevyužitý potenciál.

Zdroj: Netflix