2 výborné filmy ve třech dnech. Netflix překonal sám sebe

Netflix uvedl dva ze svých nejlepších filmů roku v jednom týdnu.

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
Web jsem zakládal v roce 2011, vášeň pro psaní o filmech mě neopustila ani o dvanáct let později.

Na konci září uvedl Netflix hned dva výborné filmy. Komorní kriminálku Ještěr, ve které Benicio del Toro řeší zabití realitní makléřky a polské dobové drama Mastičkář, jež vypráví slavný příběh nesčetněkrát zfilmovaného románového klenotu. Zatímco Ještěr měl premiéru 29. září, polské dílo dorazilo na Netflix o dva dny dříve. Ani jeden z těchto titulů by vám neměl uniknout.

Ještěr

Komorní kriminálka severského střihu s výborným Beniciem del Torem nepostrádá zamotanou zápletku, slušné herecké obsazení ani kvalitně odvedenou řemeslnou práci. Film sleduje ostříleného detektiva v podání del Tora pátrajícího po vrahovi mladé realitní makléřky. Jak se postupně ukazuje, v podezření jsou všichni, kteří s makléřskou přišli do styku. Nečekejte ale velkolepou akci nebo přehlušující přestřelky. Ještěr upřednostnil tísnivou atmosféru a kvalitně vystavěný příběh, který graduje opravdu pomalými krůčky. Debutující režisér Grant Singer natočil jedno z největších překvapení roku.

Ještěr sbírá nejen kladné recenze na ČSFD (76%), líbí se také zahraničním divákům na RottenTomatoes, kde ho však kritici odepsali (46% proti 75%). Pilda17 z ČSFD ohodnotil Ještěra osmi body z deseti a navrch přidal velmi pochvalný komentář.

„Netflix po dlouhé době přichází se snímkem, který opravdu stojí za to. Napínavá kriminálka, se skvělou atmosférou, vyváženým dějem a fantastickým hereckým výkonem Benicia. Hltal jsem každou minutu tohoto skvostu, velká škoda, že se karty vyložily na stůl příliš brzy a divák tím ztratí závěr a velkou část rozuzlení zjistí příliš brzy.“


Nichols (Benicio Del Toro), otrlý detektiv, čelí brutální vraždě realitního agentky. Snaží se odhalit pravdu, ale případ je záhadný a nic v něm není takové, jak se na první pohled zdá. Čím hlouběji se do něj noří, tím více se věci rozplétají a tím více se boří iluze v jeho osobním životě. Debutujícímu režisérovi Grantu Singerovi se podařilo do kriminálního thrilleru obsadit Aliciu Silverstone, Benicia Del Tora, Michaela Pitta nebo Justina Timberlakea.

Mastičkář

Polsko potvrdilo, že v současné době patří k nejlepší evropské tvorbě. Další zpracování slavného románu spisovatele Mostowicze ohromuje velkolepým měřítkem, od úchvatné kamery až po úžasné zachycení dobové atmosféry. Mastičkář vyniká také hereckými výkony a rozmachem příběhu, který by klidně zasloužil celou minisérii. Ne nadarmo patří stejnojmenný román k největším polským literárním klenotům. Snímek sleduje bývalého uznávaného chirurga, který ztratil paměť před patnácti lety a ztracen hledá své místo ve světě.

Mastičkář má zaděláno na nejlepší Netflix film tohoto roku. Odpovídá tomu například jeho vysoké hodnocení na ČSFD, kde ho oznámkovalo na 400 uživatelů (úctyhodných 83%). Například autorka „bibinko“ byla ve svém hodnocení velmi spokojená. „Opravdu povedené polské dílo! Skvělá kamera, krásné exteriéry a perfektní herecké výkony. Opět musím smutně konstatovat, že česká filmová hniloba je čím dál hlubší a zřejmě jí není pomoci, zatímco Poláci jedou!“


Bývalý vynikající chirurg přišel o rodinu i paměť. Teď ale narazí na ženu, kterou kdysi dobře znal, a dostane tak šanci dát si život zase do pořádku. Polský snímek Mastičkář, který se na Netflixu objevil ve středu, je dalším zpracováním románu Tadeusze Dołęga-Mostowicze, jež vypráví příběh varšavského profesora v oboru chirurgie Rafala Wilczura. Film natočil Michał Gazda.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také