Ozymandias. Nejlepší seriálová epizoda v dějinách měla premiéru před 10 lety

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
Web jsem zakládal v roce 2011, vášeň pro psaní o filmech mě neopustila ani o dvanáct let později.

Pátá řada kultovního seriálu Breaking Bad (Perníkový táta) nedala divákům vydechnout ani na vteřinu, dodnes ji mnozí z nás řadí mezi to nejlepší, co se kdy objevilo na televizních obrazovkách. Zejména pak její čtrnáctá epizoda „Ozymandias“ se stala jedním z vrcholů finálové sezóny. Premiéru měla již před deseti lety (15. září 2013), a po jejím opětovném zhlédnutí musím přiznat, že nezestárla ani o den.

Unikát v podobě hodnocení

Epizoda Ozymandias patří k naprostému unikátu, jde totiž o nejlépe hodnocenou seriálovou epizodu všech dob. K dnešnímu dni ji na největší filmové databázi IMDB hodnotilo na 200 tisíc uživatelů, přitom se její skóre ani nezachvělo. 10/10. Čtrnáctá epizoda poslední řady Breaking Bad se dočkala vysokých známek také na ČSFD, jejíž 98% hodnocení zopakovalo jen samotné finále, epizoda nazvaná Felina.

Emoce až na dřeň

Ozymandias utahuje šrouby hned od prvních minut, kdy je před očima Waltera zabit jeho švagr Hank. Pinkman, který je zodpovědný za krveprolití, je sice uštědřen, v zajetí ale zažívá krvavá muka. Heisenberg přichází o miliony dolarů zakopaných v sudech a mezitím se o temné stránce svého otce dozvídá Walter Jr. Na povrch vyplouvají šokující informace o smrti Hanka a Walter White se uchyluje k útěku. Těsně před odjezdem však dochází k rozepři s manželkou a Walter, kterému je v patách i policie, unáší svou malou dcerku. Srdce mu to nakonec nedovoluje a zanechává ji na hasičské stanici.

Rian Johnson v nejlepší formě

Tvůrcem seriálu je pochopitelně Vince Gilligan, režisérský post čtrnácté epizody však zaujal Rian Johnson. Ten se na seriálu podílel dohromady ve třech epizodách – jednu natočil ve třetí řadě, zbylé dvě (včetně Ozymandiase) pak ve finálové sezóně. Rian Johnson měl za sebou v době, kdy se Breaking Bad chýlilo ke svému konci, celovečerní snímek Bratři Bloomovi, jeho Ozymandias se ovšem křížil s jeho zářijovou novinkou v kinech Looper: Nájemný zabiják. Rian Johnson se v roce 2017 dostal k režii osmé epizody Star Wars s podtitulem Poslední z Jediů, skvělou podívanou přinesla také jeho hvězdná kriminálka Na nože a její pokračování pro Netflix. V současné době točí pro Peacock seriál Poker Face, který se rovněž setkává s kladnými ohlasy.

Breaking Bad na Netflixu

Jeden z nejlepších seriálů všech dob, ne-li ten vůbec nejlepší, je v současnosti k dispozici na Netflixu s českými titulky. Právě pro Netflix natočil Vince Gilligan přímé pokračování pod názvem El Camino (2019), na Netflixu vycházel také seriálový prequel Volejte Saulovi, jehož poslední šestá řada měla premiéru v loňském roce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také