Recenze: Je Úžasný Mauric nejlepší filmová adaptace Terryho Pratchetta?

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Úžasný Mauric je na první pohled obyčejná dětská pohádka s příjemnou, ale docela obyčejnou animací. Zdání ale klame. Ve skutečnosti jde o adaptaci stejnojmenné knihy kultovního britského spisovatele Terryho Pratechetta, jež je vedlejším příběhem, zasazeným do světa jménem Zeměplocha. Jelikož jsem předlohu, která je variací na notoricky známou legendu o Krysaři z Hameln četl, neubráním se srovnávání. Jak se tedy filmové zpracování románu pro mladší čtenáře vydařilo?

Knihy Terryho Pratchetta jsou pro svou vrstevnatost, specifickou humornou nadsázku a časté odkazování na skutečný svět a jiná díla považovány za poměrně obtížně převeditelné na filmové plátno. Není proto divu, že filmaři sáhli po dětské knížce, která příběhově velmi dobře funguje i v momentě, kdy jste dílem legendy humorné fantasy a jeho odkazem zcela nepolíbeni. Ačkoli tu chybí značná část jeho imaginace a typického humoru, i tak tu onoho osobitého kouzla zbylo tolik, aby se celý počin dostatečně odlišil od typických animáků. Což je skvělé. Animace samotná pak sice není příliš výrazná, ale ani není vyloženě špatná a neurazí. Potěší pak příběhové vsuvky dělané tradiční kreslenou animací.

Foto: Bontonfilm

Co hraje prim, jsou roztodivné postavy, které této pohádce dodávají na jedinečnosti. Jak napovídá název, protagonistou je všemi mastmi mazaný Mauric a jeho parta podobně inteligentních hlodavců. Ti se totiž jednoho dne od ostatních běžných krys odlišily tím, že začali mluvit. To vše má pro fantasy velmi příhodné vysvětlení, které samozřejmě nebudu prozrazovat. Zápletka se točí okolo toho, že Mauric s partou krys a mladíkem jménem Karlík chodí od města k městu, sehrané krysy jej vždy „zamoří,“ načež lidem kocour nabídne za úplatu služby krysaře, kterého ztvárňuje právě Karlík.

Foto: Bontonfilm

Krysy věří, že za peníze se budou moci uchýlit na lepší místo, do ráje pro zvířata kde jim nikdo nebude ubližovat (bohužel si to přečetly v knížce pro děti, která je ve filmu rovněž převyprávěna). Mauricovy záměry jsou pak mnohem přízemnější. Je to typický vypočítavý „antihrdina,“ který má ale srdce na pravém místě. Zkrátka kocour. To vše se rapidně změní v momentě, kdy v dalším z měst narazí na sečtělou dceru starosty, která je prokoukne. Ta zároveň funguje jako vypravěčka. V jejím bydlišti žádné krysy nejsou. Za to tu je tajemný krysí král, který naše hrdiny může vážně ohrozit… Trochu mi neseděl vzhled samotného Maurice, který je v knize popisován jako vychytralý pouliční kocour, čemuž ostatně odpovídá i vyobrazení na ilustracích knižních obálek. Zatímco ve filmu Mauric vzdáleně připomíná Garfielda a typickou, dobře živenou doma pobývající kočku. Ale to je spíše subjektivní výtka. Jinak jsem si celý snímek jako fanoušek Pratchettovy tvorby rozhodně užil.


Verdikt

Po několika povedených televizních filmech a nedávném naprostém seriálovém odpadu v podobě Hlídky (The Watch) od BBC tu máme zase jednou adaptaci Pratchetta, za kterou mohou být jak fanoušci, tak tvůrci rádi. Vůbec bych se nebránil, kdyby podobným (třeba odvážněji stylizovaným a dospělejším) stylem byla adaptována další díla ze Zeměplochy. Z celého Úžasného Maurice přímo čiší úcta k předloze a snímek přitom dost dobře obstojí i sám o sobě jako hezká pohádka pro děti s cekem zajímavou strukturou vyprávění – hlavní hrdinové místy boří čtvrtou stěnu a součástí snímku je i jakýsi „příběh v příběhu,“ reflektující probíhající naraci. Fanoušky knih potěší řada eastereggů na známější autorovy knihy i na něj samého (nebudu je pochopitelně jmenovat) a častá pomrkávání, podtrhující že celý snímek je zasazen do širšího fikčního světa. Přesto se rozhodně nedá říci že by šlo o podívanou pro užší publikum. Naopak jde o vtipný a zábavný snímek, který má mimochodem výborné hlasové obsazení jak v originálním, tak českém znění v čele s Martinem Stránským (v angličtině Hugh Laurie). Překladu potom nezbývá než smeknout za to že se držel Kantůrkova výborného knižního překladu. Celkově se jedná o lehce nadprůměrný animák a více než důstojnou adaptaci, která si určitě zaslouží diváckou pozornost.

Úžasný Mauric / The Amazing Maurice
Velká Británie, Německo, 2022, 94 min
Drama
Režie: Toby Genkel
Hrají: Gemma Arterton, Emilia Clarke, David Thewlis, Hugh Laurie, Hugh Bonneville, Himesh Patel, a další.

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
75 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Úžasný Mauric je na první pohled obyčejná dětská pohádka s příjemnou, ale docela obyčejnou animací. Zdání ale klame. Ve skutečnosti jde o adaptaci stejnojmenné knihy kultovního britského spisovatele Terryho Pratechetta, jež je vedlejším příběhem, zasazeným do světa jménem Zeměplocha. Jelikož jsem předlohu, která je...Recenze: Je Úžasný Mauric nejlepší filmová adaptace Terryho Pratchetta?