15 nejlepších Netflix dokumentů roku 2022

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
Web jsem zakládal v roce 2011, vášeň pro psaní o filmech mě neopustila ani o dvanáct let později.

Netflix v roce 2022 opět dokázal, že ve tvorbě dokumentů a dokumentárních sérií se mu jen málokdo vyrovná. Milovníci kriminálních případů dostali takové skvosty jako Modlit se, poslouchat, neodmlouvat, Podvodník z Tinderu nebo Rozhovory se zabijákem: Jeffrey Dahmer, o skvělou a hlavně naučnou podívanou se postaraly minisérie Slavné národní parky a Jak se mění vědomí.

Pád: Kauza Boeing

Vyšetřovatelé zjišťují, jestli mohla společnost Boeing částečně zavinit dvě letecké katastrofy během pár měsíců tím, že jí šlo spíš o zisk než o bezpečnost. Skandální odhalení od producentů Briana Grazera a Rona Howarda.

Vrah mé dcery

Foto: Netflix

Otec, který se po celá desetiletí snažil dostat vraha svojí dcery před francouzský a německý soud, se nakonec uchýlí k drastickým krokům. Dokument o skutečném zločinu. Boj Andrého Bamberskiho za spravedlnost pro dceru Kalinku. Dokument Antoinea Tassina plný rozhovorů a archivních záběrů.

Manipulátoři – minisérie

V tomhle znepokojujícím dokumentárním seriálu se krutý podvodník vydává za britského špiona, manipuluje se svými oběťmi, okrádá je a zanechává za sebou rozvrácené rodiny. Seriál o skutečném zločinu od autorů dokumentu The Imposter, který získal cenu BAFTA.

Woodstock 99: Totální provar – minisérie

Festival ve Woodstocku v roce 1969 sliboval mír a hudbu. Jeho obnovená verze po třiceti letech se ale nesla ve znamení nepokojů a brutality. Proč se to celé tak zvrtlo? Vzpomínají Fatboy Slim, Gavin Rossdale (Bush), Jonathan Davis (Korn), Jewel a spoluzakladatel Woodstocku Michael Lang.

13 uvězněných: Jak jsme se dostali z thajské jeskyně

Poutavý dokument, ve kterém malí fotbalisti z thajského týmu vyprávějí příběh, jak v roce 2018 uvízli v jeskyni Tham Luang – a přežili. Událost, která pohnula celým světem. V roce 2022 vzniklo hned několik seriálových nebo filmových adaptací.

Návrat do vesmíru

Elon Musk a inženýři ze SpaceX mají za úkol dostat astronauty NASA zpátky na Mezinárodní vesmírnou stanici. Revoluce v cestování do vesmíru je tady! Dokument o průzkumu vesmíru, který natočili držitelé Oscara Jimmy Chin a Elizabeth Chai Vasarhelyi (Free Solo).

Nejhorší spolubydlící – minisérie (především 1. epizoda)

Brutální podvodníci a chladnokrevní zabijáci. Děsivé příběhy o nejhorších spolubydlících, které si nedokážete ani představit. Podle skutečnosti. Dokumentární antologie o spolubydlících, kteří se utrhli ze řetězu. Výkonný producent Jason Blum.

Gladbeck: Únos rukojmích

Je srpen roku 1988 a dva ozbrojení bankovní lupiči drží německou policii 54 hodin v šachu při dramatu s rukojmími, které skončí přestřelkou. Konečný účet – tři mrtví. Dokument poskládaný z autentických videozáznamů skutečného zločinu. Natočil držitel Německé televizní ceny Volker Heise.

Modlit se, poslouchat, neodmlouvat – minisérie

Dokumentární seriál o vzestupu Warrena Jeffse v církvi známé pod zkratkou FLDS a jeho neuvěřitelných zločinech. Investigativní dokumentární seriál o skutečných zločinech v režii producentky Rachel Dretzin, která získala cenu Emmy.

Slavné národní parky – minisérie

Úžasný dokumentární seriál, který vás vezme na návštěvu velkolepých národních parků po celém světě. Komentář čte bývalý americký prezident Barack Obama. Pětidílná minisérie pro celou rodinu.

Ta dívka z fotky

U silnice zemře žena a zanechá po sobě syna a muže, který je údajně její manžel. Dokument o velké záhadě, která vám pořádně pocuchá nervy. Strhující dokumentární seriál o skutečném zločinu od Skye Borgman, režisérky oceněného filmu Abducted in Plain Sight.

Sopka: Záchrana z Whakaari

Strhující dokument o tom, jak probíhal smrtící výbuch sopky na Novém Zélandu v roce 2019 prostřednictvím archivních záznamů a výpovědí záchranářů i očitých svědků. Od režiséra Roryho Kennedyho nominovaného na Oscara (Poslední dny ve Vietnamu).

Rozhovory se zabijákem: Jeffrey Dahmer – minisérie

Sériový vrah Jeffrey Dahmer se ve velmi otevřených rozhovorech přizná k děsivým zločinům a ukáže se, jak znepokojivě funguje narušená psychika člověka. Natočil Joe Berlinger nominovaný na Oscara (Rozhovory s vrahem: Výpověď Johna Waynea Gacyho).

Jak se mění vědomí – minisérie

V tomhle dokumentárním seriálu zkoumá publicista Michael Pollan historii a způsoby užívání LSD, psilocybinu, extáze, mezkalinu a dalších psychedelik. Dokumentární seriál podle slavného bestselleru Michaela Pollana.

Podvodník z Tinderu

Na internetu ze sebe dělal magnáta, který obchoduje s diamanty a je pořád na cestách, a různé ženy pak obral o miliony dolarů. Některé z nich ale teď plánují odvetu. Režisérka Felicity Morris taky produkovala seriál Od koťátek pracky pryč! Hon na internetového zabijáka oceněný Emmy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také