Babylon byl snímek docela očekávaný. A vlastně v naší republice ještě očekávaný je. Většina českého publika (tedy všichni, kteří nebyli na festivalech, novinářských projekcích, nebo si za Babylonem  nevycestovali někam do USA, či Nového Zélandu) jej ještě neviděla. Pravděpodobně se tak ještě hodně lidí rozhoduje, zda tomu filmu věnuje tři hodiny svého života. Na jaká lákadla pestrobarevný, divoký a slibně obsazený Babylon sází? A rozhoduje zde u návštěvnosti v Česku i reputace filmu v zahraničí?

Foto: Paramount Pictures

Lákadlo č. 1

Začalo to trailerem. Trailerem trochu předimenzovaným. Trailerem, který jako by tryskem projížděl opulentně působící krajinou a vy jste při vší rychlosti z okna mohli vidět jen pár stromů. Tenhle trailer totiž ukázal, že ve filmu půjde o pěkně divokou jízdu. Právě tahle jízda je prvním lákadlem, které snad trkne každého. Dalším prvkem filmu, který trailer trochu nastínil je jeho působivá mizanscéna. Velmi pestrá paleta barev v každém záběru. To by mohlo na velkém plátně vypadat vážně dobře.

Lákadlo č. 2

Silným lákadlem může být taky jméno režiséra. Damien Chazelle na sebe nechal v minulosti upozornit působivými filmy Whiplash, La La Land a První člověk. Jméno Chazellea tedy působí jako silná záruka kvality. Jeho filmům se na našem webu detailněji věnuje jiný článek, Shrnutí filmů Damiena Chazellea, který si můžete přečíst, pokud se chcete dozvědět o Chazelleových filmech třeba něco nového. Zde můžeme jenom dodat, že na základě trailerů Babylon vypadá jako kombinace Whiplashe a La La Landu. Působí tedy jako film o excentricky, až nerealisticky chovajících se lidech, kteří se pohybují v nerealisticky krásném a excentricky se chovajícím světě.

Foto: Paramount Pictures

Lákadlo č. 3

K Chazelleovi se u Babylonu přidali  hudbu skládající Justin Hurwitz a kameře šéfující Linus Sandgren. Tahle trojka spolupracovala na již uvedených úspěšných, všemi různými cenami ověnčených filmech La La Land a První člověk (Hurwitz a Chazelle spolu makali taky na snímku Whiplash). Do jistý míry je tu tedy záruka, že odvedou znovu společně dobrou práci. Je to zkrátka taková sázka na jistotu.

Lákadlo č. 4

Babylon působí téměř neskutečně díky svému obsazení, které je plné herců oblíbených po celém světě. Skutečně i tohle velmi četné herecké obsazení čítající Margot Robbie, Brada Pitta, Olivii Wilde a Tobeyho Maguirea může diváky přesvědčit o tom, že tohle prostě bude stát za to. Tohle jsou přece herci, kteří snad ani neumí zklamat.

Krátké shrnutí zahraničních ohlasů

Nemusíte googlit zrovna dlouho, abyste se na různých netech dozvěděli, jaké rozporuplné recenze Babylon má, ačkoli si zatím odbyl jen dvě premiéry (USA a Nový Zéland). 20 dní po těchto premiérách přitom stihl vydělat jen něco kolem 14 milionů dolarů. To je zatím vážně málo. Skoro to vypadá, jako by Babylon byl úplně utlačen druhým Avatarem. Ale to se takhle u filmového businessu úplně říct nedá. Filmy jsou zkrátka hity, nebo propadáky sami o sobě (ovšem s tím označením propadák si ještě počkejme).

Foto: Paramount Pictures

Proč tedy tak málo lidí zatím na Babylon přišlo? Důvodem můžou být samozřejmě i zmíněné rozporuplné ohlasy. Babylon má totiž 20 dní po premiéře například na serveru metacritic.com u kritiků skóre 61 a u uživatelů 69. Ačkoli se tam objevují komentáře vyloženě vyslovující nenávist vůči snímku (hodnotí jej jako ztrátu peněz a času), většina se nezdráhala hodnotit Babylon veskrze pozitivně. Někteří kritici přitom nešetří chválou herců, zábavy, mizanscény a celkového artového dojmu filmu. Na rottentomatoes.com si Babylon u kritiků zatím získal 55 %, u diváků 51 %. Také zde jsou kritiky smíšené a jsou v podstatě  podobné těm na metacritic. Někteří kritici vyzdvihují opět umělecký dojem, nebo třeba dokonalou chaotičnost. Na druhou stranu jsou tam i kritiky, které tvrdí, že Chazelle vůbec neví, čeho chce s tímto filmem dosáhnout.

Bude tedy Babylon vážně tak dobrý, jak vypadá? 

Nezbývá tedy počkat na českou premiéru 19. ledna. Jedině tehdy bude každý z nás schopný posoudit, jestli Babylon opravdu stojí za to. Podle výše uvedených lákadel se totiž navzdory velice rozporné kritice zdá, že ano. Pokud jste si ale ještě filmem nejistí, pak si buďte aspoň jistí tím, že debata kolem něj bude ještě docela zajímavá.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno