Recenze: Kocour v botách: Poslední přání

Přečtěte si

Autor

Tereza Nováková
Tereza Nováková
Filmová a seriálová fanynka. Filmy jsou mojí vášní a ráda o nich mluvím s ostatními. Ráda chodím do kin a divadel, kde se převtělím do jiné reality a prožívám vše, co postavy v příbězích.

Obutý hrdina, kterého jsme si zamilovali už ve Shrekovi 2, nyní konečně po jedenácti letech dostal vytoužené pokračování. Film Kocour v botách: Poslední přání je vánočním dárkem pro každého, kdo se rád vrací do Shrekova světa.

Kocour v botách byl pravidelnou postavou ve všech filmech se Shrekem od jeho uvedení ve filmu Shrek 2 (2004). Jeden z nejoblíbenějších hrdinů po boku tohoto zeleného monstra dostal o sedm let později i vlastní film, Kocour v botách. Za oblíbeností této postavy se rovněž skrývá talent Antonia Banderase, který Kocoura v botách dabuje. Banderas se podílel na většině projektech s tímto hrdinou, tedy až do roku 2012, kdy mu naposledy propůjčil hlas v krátkém filmu Kocour v botách: Tři ďáblíci. Nyní se ale po deseti letech vrátil po boku Salmy Hayek, která si zahrála i v původním filmu postavu Čiči Tlapičku.

První film byl přijat tehdy poměrně dobře a ukázalo se, že si pokračování skutečně zasloužil. Přesto úspěch Kocoura v botách: Poslední přání, který nás víceméně připravuje na Shreka 5, nezávisí na svém předchůdci. Pokračování nabízí svěží atraktivní pojetí Kocoura v botách. Ctí charakteristické rysy této ojedinělé postavy a zároveň sebevědomého šermíře zasazuje do nečekaného scénáře. Nový přístup k hrdinovi také podtrhla animace, která je podobná u filmu Spider-Man: Paralelní světy. Díky tomu film nepůsobí jako obyčejné pokračování.

Foto: DreamWorks

Film se může pochlubit svým neotřelým tónem, výkonem Antonia Banderase a srdceryvným příběhem se silným emocionálním dopadem. Tvůrci filmu opravdu zvolili vcelku odvážný přístup, jenž umožnil filmu vyniknout už tak v plodném a stále konkurenčním světě animovaných filmů. Úspěchu také pomáhá hvězdné obsazení kromě zmiňovaného Antonia Banderase a Salmy Hayek. Dalšími herci jsou například Florence Pugh, John Mulaney, Da’Vine Joy Randolph nebo například Olivia Colman.

I když je většina postav oproti jedničce zcela nových, Kocour v botách s nimi interaguje skvěle. Po představení postav nemáte ani pocit, že byste je už kdysi nepoznali. Spíš máte pocit, že už jste je někde ve Shrekově světě viděli a teď se jen vracejí po tak dlouhé době. A vzhledem k příběhu je to další plus u tohoto filmu.

Foto: DreamWorks

Rozdíl mezi jedničkou a pokračováním je značný a rozhodně si po zhlédnutí tohoto filmu příběh zapamatujete. To se u jedničky moc říct nedá. Přesto to tvůrci s pokračováním neměli zrovna jednoduché. Museli najít rovnováhu mezi tím, co fungovalo u jedničky a zároveň přizpůsobit to, co u diváků u jedničky propadlo. Zároveň je ještě dobré zmínit, že co se týče kritiků, tak si od původního filmu značně polepšil. Na režisérském křesle se navíc vyměnili režiséři, což jistě zapříčinilo i tento svěží nádech. I když je režisér Joel Crawford spíše známý za pozici tvůrce příběhu u série filmů Kung Fu Panda, není tento film jeho jediným režisérským počinem. Každopádně je to poprvé, co měl možnost režírovat film takového rozsahu.

Přestože film Kocour v botách: Poslední přání dorazil v tomto roce na poslední chvíli, troufám si tvrdit, že se stal animákem roku. Film, který má necelé dvě hodiny, vám uteče jako voda. I tak se ale kapitola Kocoura v botách velmi posune dál a z kina si i nějaké to ponaučení odnesete. Sladkou tečkou na závěr je potom známá nostalgie, kterou ucítíte především na konci filmu, a ta vás zahřeje u srdce. A pokud jste milovníci koček, tak je pro vás tento film značnou nutností.

Konečné hodnocení

Tereza Nováková
95 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Obutý hrdina, kterého jsme si zamilovali už ve Shrekovi 2, nyní konečně po jedenácti letech dostal vytoužené pokračování. Film Kocour v botách: Poslední přání je vánočním dárkem pro každého, kdo se rád vrací do Shrekova světa. Kocour v botách byl pravidelnou postavou ve všech filmech...Recenze: Kocour v botách: Poslední přání