Recenze: Podezřelá – Detektivka, která vás chytí za srdce i bránici

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Pokud kdo kdy pochyboval o tom, že korejské filmy mají skutečně světový zvuk a vyplatí se jim věnovat pozornost, úžasný a oceňovaný skvělý Parazit jej jistě musel přesvědčit. O seriálovém fenoménu Hra na oliheň se rovněž není třeba nějak více rozepisovat. I proto se rozhodně dá říci, že nový film od režiséra jménem Chan-wook Park (Komorná, Žízeň) vyvolává po ohlasech ze zahraničí celkem značná očekávání. Jak se žánrový mix, ve kterém hraje prim detektivka a romance povedl?

Romantický film jsem rozhodně nečekal. O to víc mne překvapilo, jak se vymykal čemukoli, co do této škatulky spadá. Podezřelá je vítězem ocenění za nejlepší režii na filmovém festivalu v Cannes. A oprávněně. Chan-wook Park zde dokazuje, že je skutečně mistrem svého řemesla. Na snímek je radost se dívat. Ať už je řeč o hravé režii, malebných záběrech, nápaditých scénách či výkonech herců. Zápletka začíná tak jako asi každá detektivka: vraždou. Vášnivý horolezec zemře. Pádem ze svého oblíbeného místa. Manželka, která ho dvakrát neoplakává má všechny myslitelné motivy k tomu ho zavraždit. Je ale skutečně vinná? A co dělat, když v ní najde ženatý detektiv zalíbení? A dá se vůbec podezřelé věřit, že lásku nepředstírá?

Foto: CJ Entertainment

Postupně se ale standartní vyšetřování překlápí v něco docela jiného. Je příběhem nepřípustné lásky. Lásky, která je naprosto čistá a nemá šanci. Pokud vám kdy v západních filmech vadily lechtivější scény, zde nenarazíte ani na jedinou. Podezřelá si vystačí s letmými a cudnými náznaky tam, kam Hollywood zpravidla natlačí skoro explicitní postelovou scénu, kterou vidět nepotřebujeme. Zde je ono pomyslné souznění na trochu jiné úrovni. Oba protagonisté se oťukávají, poznávají, aniž by reálně vykročili z poblázněné fáze zamilovanosti. Protože ta když skončí, končí i jejich vztah. V nerozvinutém rozpuku. Vztah výborně vykresluje kamera, která je jednoduše geniální. Malebná tam, kde snímá krajinu, až uhrančivá v detailech a jednotlivé záběry (a je úplně jedno, jakou situaci zrovna snímá) si vás prostě podmaní.

Foto: CJ Entertainment

Krom převažujícího žánrového mixu komedie a dramatu nejde jinak, než smeknout i za komediální prvky. Tolik specifický humor, stavící na tak trochu absurdních situacích a plynoucí z nich je zde přítomen a rozhodně pobaví. Hlavním hrdinou je postava nespavostí trpícího naivního detektiva, který věří v nevinnu své milé, kterou (snad) platonicky miluje, zatímco se vše ukazuje být tak trochu jinak, než divák předpokládá. Ona milá má totiž svá tajemství a coby záhadná femme fatale si ho obtočí okolo prstu. A nebo taky ne. Právě ona hra s divákem a jeho očekáváními je něco, co se filmu po většinu času daří. Když však přijde zvrat a vypadá to že jsme na konci a on nenastává, jede se dál a opakuje se znovu už viděné schéma, nabízí se otázka zda je to geniální, nebo zbytečná odbočka.

Foto: CJ Entertainment

Verdikt

Pokud dostal Parazit mimo jiné Oscara za nejlepší režii, Podezřelá si zlatou sošku určitě zaslouží za kameru. Je to tajemný, mysteriózní, krásně natočený a zahraný film, jenž krom neskutečně citlivě a cudně natočeného příběhu lásky dvou lidí, kteří si nebyli souzeni, servíruje i detektivní linku a osobitý humor, který nesedne každému. Podráží mu nohy přepálená stopáž, kdy v poslední třetině snímek ztrácí tempo a celá cesta k finále působí maličko zbytečně. Těžko říci, zda bude tento počin takovým mainstreamovým hitem, jako právě Parazit (který je v souvislosti s ním skloňován tak často, jako by snad ani žádné jiné jihokorejské filmy neexistovaly). Asi spíš ne. Ale je to rozhodně krásný a vizuálně podmanivý film, který je pastvou pro oči. Statut nějakého velkolepého fenoménu si nezíská právě pro poměrně komplikovaný styl vyprávění. A pointu, jež je oddálena ve více než dvouhodinové stopáži prostě neobhájí. Pokud ale toužíte vidět smutnou a přitom hřejivou romanci, u které si místy nebudete jistí co přijde v dalších minutách (nebo budete a ono se to nestane), je tohle podívaná pro vás. Nádherně ujetý snímek, kterému by slušelo být o něco kratší…

Podezřelá /  Heeojil gyeolsim
Jižní Korea, 2022, 138 min
Romantický / Krimi / Drama
Režie: Chan-wook Park
Hrají: Hae-il Park, Wei Tang, Jeong-hyeon Lee, Yong-woo Park, Kyeong-pyo Ko, Young-sook Jeong, Seung-mok Yoo, Jeong-min Park, Hyun-woo Seo, Yi-seo Jung, Hak-joo Lee, Ha-dam Jeong, a další.

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
75 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Detektiv Hae-joon je povolán k případu úmrtí muže, který se zabil za nejasných okolností při pádu ze skály. Stín podezření ihned padá na čerstvou vdovu, krásnou Seo-rae, která touto skutečností nevypadá vůbec rozhozená. Zdá se však, že chladná byla pouze ke svému manželovi, mezi ní a vyšetřovatelem totiž začíná vznikat nečekané citové pouto. Není však láska pouhou zástěrkou, jak uniknout zraku policie? Park Chan-wook, autor legendárního Oldboye a Komorné, se vrací s mysteriózní detektivní romancí, která vám zamotá hlavu a rozbuší srdce. Pověst dalšího korejského fenoménu po Parazitovi a Hře na oliheň film upevnil ziskem Ceny za nejlepší režii na filmovém festivalu v Cannes.Recenze: Podezřelá - Detektivka, která vás chytí za srdce i bránici