Nene: Sci-Fi horor bořící pravidla žánru?

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Z komika vizionářským princem hororu. Jordan Peele je jedním z tvůrců, který se stal žhavým želízkem filmového hororu už svým režijním a scénáristickým debutem. Byl jím psychologický horor Uteč (Get Out), který byl fenomenálním úspěchem, získal Oscara za nejlepší scénář a katapultoval ho mezi největší hvězdy branže. Ačkoli jeho druhý snímek My (Us) onen triumf nezopakoval a byl spíše zklamáním, třetí projekt nadějného filmaře je stále očekáván s velkým nadšením.

V Nene budou protagonisté čelit mimozemské invazi. Už jen nápad vystavět hororovou zápletku okolo fenoménu UFO je dostatečně zajímavý a nosný, u Peeleho se navíc můžeme těšit na pro něj tolik typický společenský přesah a hlubší záběr, než by se mohlo na první pohled zdát. Dost možná půjde i o satiru a dekonstrukci typických hollywoodských sci-fi.

Zapadlá kalifornská koňská farma se stane dějištěm hrůz, jaké by nikdo v drsné, ale malebné krajině nečekal. Dva sourozenci zde čelí překvapením, a podivným jevům. Ztrácí se mobilní signál a cosi podivného je v nebi nad jejich hlavou. Mrak, který se nehýbá. Cosi zabijáckého. Cosi z jiného světa. Dokážete odvrátit zrak?

Foto: Universal Pictures

Jak už bylo zmíněno, Peele získal Oscara za nejlepší původní scénář za svůj celovečerní debut Uteč. Film mu zároveň přinesl nominaci na Oscara za nejlepší režii a také získal nominaci za nejlepší film a nejlepšího herce pro Daniela Kaluuyu.

Na aktuálním snímku se coby kameraman podílel Hoyte van Hoytema. Ten je oblíbeným kameramanem Christophera Nolana, jenž s ním spolupracoval na filmech InterstellarDunkirkTenet a rovněž i na připravovaném Oppenheimerovi.

Foto: Universal Pictures

„Ten den by proběhl jako každý jiný, kdyby se na nebi neobjevilo „cosi“, co sourozencům Haywoodovým zabilo otce. Bylo to UFO? Nebo je vysvětlení mnohem racionálnější? Nikdo nic neví. Zjevné je jen to, že to, co se děje v okolí malé koňské farmy, na níž OJ (Daniel Kaluuya) a Emerald (Keke Palmer) žijí, je čím dál znepokojivější a nabírá to na obrátkách. Zatímco oči senzacechtivých amatérských ufologů a záhadologů se upírají k nebi ve snaze alespoň krátce zahlédnout kousek létajícího talíře, Haywoodovi klopí zraky k zemi. Kdo se na ně nedívá, toho přece neunesou. Nebo že by pravidla neplatila? (Cinemart)“

O režii a scénář se postaral Key Peele. V hlavních a vedlejších rolích se představí Daniel Kaluuya, Keke Palmer, Steven Yeun, Michael Wincott, Barbie Ferreira, a další.

Nene (Nope) má premiéru už 18. srpna.

Foto: Universal Pictures

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také