Dnešek na LFŠ patřil Asociaci českých filmových klubů

Přečtěte si

Autor

V Uherském Hradišti pokračuje 48. Letní filmová škola. Úterý proběhlo ve znamení hlavního pořadatele, kterým je Asociace českých filmových klubů. Předpremiéru měl zbrusu nový film Řeka, který pod hlavičkou Asociace českých filmových klubů v září vstoupí do českých kin.

Filmový dokumentární esej bere diváky na cestu prostorem a časem a ukazuje v dosud neviděných záběrech majestátnost a formující sílu světových řek. Na premiéře byla také udělena výroční cena Asociace českých filmových klubů vedoucímu krnovského kina Mír 70 Pavlu Tomeškovi in memoriam.

Každý divák se může stát dramaturgem a podílet se na výběru filmu, který Asociace uvede do širší kinodistribuce. Letos se představují tři novinky, o kterých můžou diváci hlasovat. První z nich je Miss Viborg, hořká dánská komedie o bývalé královně krásy, ze které je nyní šedesátnice, která jezdí na důchodcovském vozítku a dealuje přebytečné léky. Druhým filmem, o kterém mohou diváci rozhodnout, je francouzské drama o rozvedené matce Na plný úvazek, oceněné na festivalu v Benátkách. Vypráví o rozvedené pracující matce, které v době pařížských stávek docházejí síly, nervy i peníze… Do třetice se o distribuci a diváckou přízeň uchází syrový i dojemný snímek Velká svoboda o muži, který kvůli své homosexualitě přišel o svobodu pohybu, ne však o svobodu milovat. Ve filmu oceněném na festivalu v Cannes i na Evropských filmových exceluje Franz Rogowski v hlavní roli.

Cenu Asociace českých filmových klubů převzala na Filmovce také režisérka a animátorka Michaela Pavlátová, a to před projekcí jejího posledního filmu Moje slunce Mad.

Už v pondělí večer byl oceněn další významný host Filmovky – herec Ondřej Vetchý. Ten den poté vedl svoji lekci filmu a večer osobně uvedl svůj starší, ceněný film režiséra Zábranského Dům pro dva, kde si zahrál bratrské duo s Jiřím Schmitzerem.

Z nových českých filmů si mohli v úterý diváci užít erotické drama Hranice lásky, které přijel na Filmovku osobně uvést režisér Tomasz Wiński. Winski spolu dalšími režiséry – Šimonem Holým a Adamem Sedlákem – také diskutovali na téma Nová česká intimita.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také