Il Boemo: Vojtěch Dyk se představuje v roli Josefa Myslivečka

Foto: Pilot Film

První ochutnávku filmového příběhu českého operního skladatele Josefa Myslivečka, známého v Itálii pod přezdívkou Il Boemo, si jako předkrm před živými hudebními vystoupeními mohli vychutnat návštěvníci festivalu klasické hudby v Litomyšli. Upoutávku nabídli producenti jako součást kulturní události, na které vystoupil i Vojtěch Dyk ve své tradičnější, muzikantské roli. Jako hlavní hrdina filmu režiséra Petra Václava se nyní, čtyři měsíce před filmovou premiérou, představuje poprvé.

Film Il Boemo vypráví příběh odvážného a cílevědomého Pražana předurčeného k profesi mlynáře. Ten se rozhodl vzepřít se vůli rodiny, jít za svým snem a stát se v Itálii, tehdejší hudební velmoci, slavným skladatelem. Režisér Petr Václav natočil podle vlastního scénáře film, který seznámí diváky s příběhem Josefa Myslivečka (1737-1781), jenž se stal jedním z nejvyhledávanějších operních skladatelů Itálie své doby. Jeho hudba i svobodný přístup k životu se staly inspirací pro mladého W. A. Mozarta.

Film popisuje, jak se proti vší pravděpodobnosti dokázal prosadit ve vysoce konkurenčním prostředí tehdejší Itálie. „Mysliveček byl nejen vynikající skladatel, ale především skvělý psycholog a dramaturg. Skvěle dokázal svou hudbou podtrhnout konflikty postav, zprostředkovat skrze ně skutečně silné emoce a dilemata protagonistů. Myslím si, že Mozartova fascinace Myslivečkem pramenila právě z obdivu k jeho dramatickému talentu,“ popisuje svého filmového hrdinu režisér Petr Václav.

Foto: Pilot Film

Vojtěch Dyk se představí ve velmi náročné hlavní roli, která vyžadovala nejen schopnost vést dialogy v italštině a v němčině, ale také dirigovat orchestr a hrát na cembalo. „Ztvárnit Josefa Myslivečka pro mě byla výzva a motivace jako pro herce i pro muzikanta. Jsem samozřejmě napjatý, jak jeho příběh přijme publikum u nás i v Evropě. Protože Mysliveček si zaslouží, abychom znali jeho dílo a jeho příběh,“ věří Vojtěch Dyk. Český herec je ve filmu obklopen výraznými italskými hereckými osobnostmi jako je Barbara Ronchi, Elena Radonicich, Lana Vlady a další.

Ve filmu se představí celá řada současných operních hvězd. Jsou mezi nimi sopranistka Simona Šaturová či francouzský kontratenor Philippe Jaroussky. Hudbu k filmu nahrál dirigent Václav Luks a jeho pražský barokní orchestr Collegium 1704. Film vznikl v česko-italsko-slovenské koprodukci Mimesis Filmu, Dugong Films, České televize, sentimentalfilmu, Libora Winklera a postprodukčního studia Magiclab. Jeho vznik podpořily Státní fond kinematografie, Prague Film Fund, Plzeňský kraj, Jihomoravský nadační filmový fond, Slovenský audiovizuální fond a Filmová nadace.

Premiéra snímku je plánovaná na 20. října tohoto roku.

Foto: Pilot Film