Pan Nalin není jen neznámý indický režisér

Přečtěte si

Autor

Pan Nalin je zvláštní případ režiséra – jeho filmy nejsou veřejnosti příliš známé, mnoho jich za dvacet let nenatočil, než se dal k narativnímu filmu natáčel dokumenty, své filmy také píše a vyhrává s nimi nějaké ty festivalové ceny. Kdo tedy Pan Nalin je a o čem jsou jeho filmy? 

Pan Nalin pochází ze západo-indického Gudžarátu. Vystudoval výtvarné umění na univerzitě v Barodě. Jeho první film byl krátkometrážní dokument Khajuraho z roku 1991. Následovalo desetiletí plné dokumentů, zakončené v roce 2001 filmem Ájurvéda – umění bytí. Další dokument Nalin natočil až v roce 2013.

Roku 2001 vyšel také Nalinův debutový celovečerní film Samsara, k němuž Nalin napsal scénář. Snímek sleduje příběh mladého mnicha, který na chvíli opustí klášter. Záhy poznává spoustu emocí, jimž nebyl v klášteře vystaven. Mezi nimi je například sexuální vášeň a žárlivost. Pochopí také, co je nevěra, zrada nebo pomsta. Obohacen o tyto zkušenosti, vrací se do kláštera. Samsara vyhrál několik ocenění, například na festivalech v Melbourne, Santa Barbaře a Durbanu získal cenu nejlepšího filmu.

Následovali filmy Údolí květů (2006) a Angry Indian Goddesses (2015). Také k těmto filmům Pan Nalin napsal scénář a režíroval je. Výjimka nastala v případě snímku Beyond the Known World, který Nalin pouze režíroval. Do psaní scénáře se pustil až se svým nejnovějším filmem Poslední představení (koprodukce indických, amerických a francouzských společností), což je drama o malém indickém chlapci, který propadne lásce k filmu. S kamarády se pokusí sestavit promítačku. V cestě mu však stojí jeho otec, který se rozhodne syna od lásky k filmu dostat – a začne jej trestat.

Filmy Pana Nalina rozhodně příliš známé nejsou, nicméně stojí za pozornost už jen kvůli tématům, jakým se věnují.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také