Po nekonečném odkládání způsobeným zejména covidem se pokračování 36 let starého akčního fláku konečně dostává do kin. Je to tak, nový Top Gun s podtitulem Maverick spatřuje světlo světa. Jestliže nepatříte mezi fanoušky prvního snímku, tak pokračování hned nezatracujte. Dali jsme pro vás dohromady deset důvodů, proč byste Tomu Cruiseovi a jeho snímku Top Gun: Maverick měli dát šanci.

Top Gun – akční klasika

První Top Gun z roku 1986 se stal pro jednu generaci takřka kultovním snímkem. Díky němu si hromada mladých kluků přála stát se piloty. Z Toma Cruise se stala hollywoodská hvězda, což posléze dokazoval nejen sérií Mission: Impossible. Snímek režíroval dnes už zesnulý akční klasik Tony Scott, který by nebýt jeho skonu možná režíroval i dvojku.

Taťkové a synové do kina

Dámy prominou, ale málokdy se v kinech najdou filmy, které by byly čistě pro chlapy. Top Gun: Maverick se bude navíc promítat i s českým dabingem, proto se pro tatínky a jejich synátory naskýtá jedinečná možnost zaplout do kinosálu, zatímco manželky a dcery se vydají na nákupy.

Foto: Cinemart

Joseph Kosinski

Po smrti Tonyho Scotta, který prvnímu filmu vtiskl svůj osobitý styl, nebylo pro Cruise zase tak moc těžké hledat náhradu. Joseph Kosinski totiž není známý jen díky pokračování Trona, ale s Cruisem natočil i sci-fi Nevědomí, což byla po audiovizuální stránce naprostá bomba. Možná právě proto Tom Cruise nabídl Kosinskemu práci, která se jednoduše neodmítá.

Tom Cruise + Christopher McQuarrie

Když už jsme u toho bratříčkování, Top Gun: Maverick bude další spoluprací tandemu Tom Cruise & Christopher McQuarrie. Druhý jmenovaný je především režisér pětky a šestky Mission: Impossible a další dva filmy z této série právě natáčí. McQuarrie je ale také dobrý scenárista – ‚nemožné mise‘ si píše také sám -, a napsal nebo přepisoval scénáře k filmům Na hraně zítřka nebo Jack Reacher: Poslední výstřel (což i sám režíroval). Všechno to jsou povedené snímky a nový Top Gun by se mohl mezi ně zařadit.

Foto: Cinemart

Poctivá filmařina

Natočit v dnešní době akční blockbuster, který by se obešel bez počítačových triků, je nemožné.  Co si budeme povídat, bouračky aut, výbuchy, demolice budov se většinou dělá pomocí jedniček a nul. Proto každý snímek, jenž se vydá proti proudu, je vítán obecenstvem všemi deseti. Budeme si přát, aby se film povedl, a hlavně zaplatil, protože trailery nového Top Gunu lákají na fenomenální akci a poctivou filmařinu.

IMAX

Pro milovníky filmového zážitku bude Top Gun: Maverick ideálním snímkem, obzvláště při sledování na IMAX plátně. Jediné kino v českých luzích a hájích je pouze v Praze, ale za ten výlet to bude rozhodně stát. Filmaři totiž do kokpitů stíhaček umístili IMAX kamery, takže si budete připadat jako kdybyste se ve stroji ocitli i vy. Už Kosinskeho snímek Nevědomí vypadal na plátně v IMAXU opravdu skvěle, a to nebyl – stejně jako Top Gun – ve 3D. Estetické záběry ve 2D budou vypadat skvostně a akční scény velkolepě. Snad to takhle dopadne.

Soundtrack

Pořádný blockbuster si zaslouží nadupaný hudební doprovod. V novém filmu se pod soundtrack podepsalo trio opravdu výborných skladatelů. V jeho čele je nejznámější Hans Zimmer (Interstellar, Poslední samuraj), jemuž sekunduje Lorne Balfe (Mission: Impossible – Fallout, Jeho temné esence), a v neposlední řadě se vrací autor hudby k prvnímu dílu Harold Faltermeyer, jenž má na svědomí i pecky jako Policajt z Beverly Hills nebo Tango & Cash. Na velkém plátně za zvuků nejrychlejších strojů na světě to musí pořádně dunit.

Herecké hvězdy

Cruise, Kosinski a producentské eso Jerry Bruckheimer se vážně pochlapili a do snímku přilákali nejen méně známé tváře pilotů, ale také úspěšné a populární herce, a dokonce jednu držitelku Oscara. Po boku Cruise se v menší roli objeví Val Kilmer, jenž je známý z jedničky jako Iceman, sympaťák John Hamn, Miles Teller, Ed Harris a zmiňovaná držitelka zlatého plešouna, nestárnoucí Jennifer Connelly, jež prožívá nepatrný restart kariéry. I ten herecký ansámbl by mohl přece jenom na nerozhodnuté diváky zapůsobit.

Foto: Cinemart

Lady Gaga

Nejnovější snímek Toma Cruise to neměl s marketingem vůbec lehké. Premiéru měl mít v roce 2019, ale covid byl proti. Maverick se odložil o několik měsíců a už už to vypadalo, že se diváci konečně dočkají. Bum! Další vlna. Top Gun se opět odložil. Propagace se tedy rozjela nanovo. Tvůrci vypustili do světa další trailer, posléze záběry z natáčení. Místo finálního traileru ale přišel hudební videoklip k písni Hold My Hand od Lady Gaga režírovaný samotným Kosinskim. Klip nabízí řadu nových a emotivních záběrů. Dalo by se říct, že funguje mnohem lépe než samotný trailer. Je se na co těšit.

První recenze

Nový Top Gun měl premiéru ve francouzském Cannes a první ohlasy slibují fantastickou jízdu, pokračování, které v mnoha ohledech převyšuje první film a dost možná nejlepší snímek Toma Cruise vůbec. Chválí se nejen akce, ale rovněž i některé herecké výkony. Co víc si přát od nenáročného blockbusteru, který nastartuje, doufejme, povedenou letní sezónu.

Top Gun: Maverick má v českých kinech premiéru 26. května.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno