Nejočekávanější filmy roku 2022

Přečtěte si

Autor

Hromada odložených filmů, pokračování kasovních trháků a další nálož komiksových adaptací. To všechno nás (snad) čeká v tomto roce.

23. Black Adam

Black Adam (Dwayne Johnson) se měl původně objevit už ve snímku Shazam! jako hlavní záporák. K tomu jak víme nedošlo, a namísto něj se Marvelovi postavil Dr. Thaddeus Sivana s tváří Marka Stronga. Nakonec se totiž rozhodlo, že tento charakter si prostě zaslouží sólovku, než se postaví alter-egu Billyho Batsona.

V kinech od: 28. července 2022 (Vertical Ent.)

22. Morbius

Jared Leto v roli Jokera nijak zvlášť nezazářil a jeho pojetí bylo v zásadě tak trochu stínem Jokera z animovaných seriálů. Nyní dostane šanci u konkurenční komiksové stáje. Sony totiž po Venomovi chystá další samostatný film ze Spider-Manova světa. Tentokrát bude mít hlavní roli Michael Morbius, živý upír.


V kinech od: 31. března 2022 (Falcon)

21. Vřískot

Režisérské duo Gillett a Bettinelli-Olpin má za sebou již několik poměrně úspěšných hororů, zejména Krvavou nevěstu z roku 2019. Jejich nový film ovšem rozšíří kultovní hororovou sérii, kterou k životu přivedl legendární Wes Craven. A už z traileru je jasné, že se mají fanoušci na co těšit.

V kinech od: 13. ledna 2022 (Forum Film CZ)


20. Ztracené město

V březnu se dočkáme snímku Ztracené město, ve kterém zahrají Sandra Bullock, Channing Tatum, Daniel Radcliffe a mnoho dalších. Film bude pojednávat o samotářské spisovatelce dobrodružných románů, která je na svém knižním turné spolu se svým modelem z jejích knížek unesena. Oba se nakonec ocitnou v situacích, které se záhadně podobají jejímu prostředí v knížkách.

V kinech od: 23. března 2022 (CinemArt)

19. Panství Downton: Nová éra

Od prvních dílů seriálu uplynulo již dvanáct let a letos se oblíbené Panství Downton dočká druhého uvedení na velké plátno. Ve vyhlíženém pokračování filmu z roku 2019 žije celý Downton jednak chystanou zámořskou cestou a navíc probíhajícími přípravami na svatbu. Diváci se mohou těšit na návrat oblíbeného známého osazenstva, ale i na několik nových tváří. V režisérském křesle vystřídal Michaela Englera, režiséra prvního filmu, Simon Curtis (Můj týden s Marylin, Dáma ve zlatém).

V kinech od: 17. března 2022 (CinemArt)


18. Halloween Ends

Foto: Universal Pictures

První film opět ustavil Michaela jako generátor náhodných vražd, který máme rádi, druhý díl ustavil rozvrácenou psychiku obyvatel Haddonfieldu. Třetí díl by mohl přinést kýžené završení série, a dost možná i konečně poodhalit něco z Michaelovy zastřené osobnosti.

V kinech od: 13. listopadu 2022 (CinemArt)

17. Spencer

Různým střípkům ze života Diany Spencer se věnovala již řada filmařů. Režisér Pablo Larraín, který má na svém kontě již několik životopisných filmů (Jackie, Neruda), divákům tentokrát přiblíží události během vánočních svátků s královskou rodinou deset let od svatby Diany (Kristen Stewart) a prince Charlese. Dekádu trvající manželství už se dlouhou dobu nedá označit za harmonické a funkční, což si Diana uvědomuje a chce jej ukončit. I přes množící se zvěsti o aférách a rozpadajícím se vztahu je však třeba o všem mlčet a předstírat idylickou rodinu, jsou přeci Vánoce.

V kinech od: 20. ledna 2022 (Forum Film CZ)

16. The Flash

Foto: Warner Bros.

Už od roku 2004 čekáme na to, až film o Flashovi uvidí světlo světa, a tento rok bychom se ho už konečně měli dočkat. Barry Allen bude cestovat časem zpět, aby zabránil vraždě své matky, což přinese nezamýšlené následky na jeho časovou osu. Ve filmu se dočkáme hned dvou Batmanů, Michaela Keatona a Bena Afflecka, který po tomto filmu s Batmanem na dobro skončí.

V kinech od: 3. listopadu 2022 (Vertical Ent.)

15. Aquaman and the Lost Kingdom

Foto: Warner Bros.

Arthur Curry v podání Jasona Momoy se vrátí na velké plátno již tímto rokem. Warner Bros. uvede pokračování vodního superhrdiny s názvem Aquaman and the Lost Kingdom. Pokračování se bude zabývat uvolněnou prastarou silou, kde Aquaman bude muset vytvořit neklidné spojenectví s nepravděpodobným spojencem, aby ochránil Atlantidu a svět před nenávratnou devastací.

V kinech od: 15. prosince 2022 (Vertical Ent.)

14. Uncharted

Dlouhá léta to vypadalo, že film podle populární herní série s dobrodruhem Nathanem Drakem je prostě prokletý a nikdy nebude zrealizován. Na projektu se vystřídalo několik režisérů a herců, posouvala se produkce, až… To nakonec klaplo. Hlavní roli získal představitel Spider-Mana Tom Holland, jeho mentora Sullyho ztvárnil Mark Wahlberg a záporáka si střihnul Antonio Banderas. První trailer zatím ukazuje, že snímek si bere to nejlepší z videoher, včetně typického humoru a přepálené akce, jakož i zamotané zápletky, kde nikdo nemůže nikomu věřit. Z Uncharted by tak mohla být po čertech povedená popcornovka. Snad se to povede.

V kinech od: 10. února 2022 (Falcon)

13. Elvis

Foto: Austin Butler a Elvis Presley

Kdykoliv Baz Luhrmann oznámí svůj budoucí projekt, je očekávání na místě. Dosud se totiž všechny jeho režisérské počiny setkávají s úspěchem širokého spektra diváků. Na scénáři se opět podílí i Craig Pearce, s nímž Luhrmann spolupracoval na většině svých filmů, ať už na debutu Tanec v srdci či na jeho nejúspěšnějším snímku Moulin Rouge!. Elvis s atraktivním hereckým obsazením tak má skvěle nakročeno k úspěchu a mohl by se zařadit k úspěšným biopicům o legendárních hudebnících jako je Bohemian Rhapsody či Rocketman.

V kinech od: 23. června 2022 (Vertical Ent.)

12. Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství

Návrat do kouzelnického světa nám zajistí třetí pokračování Fantastických zvířat. Brumbál sestavuje malý tým kouzelníků a mudlů, aby společně zastavili Grindelwalda, obávaného a mocného kouzelníka. Podaří se Brumbálovi a jeho přátelům Grindelwalda porazit? Na to si budeme muset počkat do 7. dubna 2022. V premiéře se nám představí Mads Mikkelsen, který převzal roli Grindelwalda po Johnnu Deppovi.

V kinech od: 7. dubna 2022 (Vertical Ent.)

11. Top Gun: Maverick

Tak už? Opravdu? Očekávané pokračování akčního fláku Top Gun bylo kvůli pandemii odsunuto tolikrát, že dost možná drží rekord. Tom Cruise po smrti legendárního režiséra a otce původního snímku Tonyho Scotta opět spojil síly s Josephem Kosinskim, se kterým natáčel sci-fi Nevědomí. O kvalitách filmu se sice debatovat dá, ale audiovizuální stránka snímku je naprosto boží, což možná přesvědčilo i samotnou hereckou hvězdu, proč svěřila pokračování Top Gunu právě Kosinskému.

V kinech od: 26. května 2022 (CinemArt)

10. Rakeťák

Pixar a Disney opět spojili své síly a rozhodli se jedné ze svých postav věnovat samotný film. Nová animovaná pohádka nám nabídne pohled na začátky Buzze Rakeťáka, opravdového astronauta, který se po svém hrdinském činu stal inspirací pro vytvoření nám známe hračky ze série Příběh hraček. Česká premiéra je stanovená na 16. června 2022 a v originálním znění uslyšíme hlas Chrise Evanse jako Buzze.

V kinech od: 16. června 2022 (Falcon)

9. Thor: Love and Thunder

Foto: Comic-Con

Čtvrtý Thor v rámci MCU a druhý, který spadá pod dohled režiséra Taiky Waititiho je bezesporu jedním z vůbec nejočekávanějších filmů od Marvel Studios. Vedle Chrise Hemswortha v titulní roli se vrátí Natalie Portman v úloze Jane Foster, která zde stejně jako v komiksu přijme kladivo Mjolnir, jehož se ukáže být hodna a stane se ženskou verzí Thora. V novém Thorovi se také představí Christian Bale jako Gorr the God Butcher, což má být antagonista celého snímku. Vedle nových postav se objeví i řada starých známých a můžeme se rozhodně těšit na pořádně odlehčenou, efektní akční jízdu.

V kinech od: 7. července 2022 (Falcon)

8. Mission: Impossible 7

Foto: Paramount Pictures

Série byla jedinečná v tom, jak každý film vypadal jako z úplně jiné série. Každý přitom přinesl další posun ve snímání akce a posunul laťku o kus výš. Není závažný důvod pochybovat, že se to povede i sedmému dílu.

V kinech od: 29. září 2022 (CinemArt)

7. Spider-Man: Across the Spider-Verse – Part One

Foto: Sony Pictures

Stejně jako Batmana, i Spider-Mana jsme na plátně mohli potkat už mnohokrát. Snímek bude navazovat přesně tam, kde předchozí díl končí. Spider-Man: Paralelní světy si svým příběhem a inovativním využíváním a kombinování rozmanitých animačních technik získal uznání nejen fanoušků ale také kritiků, což není u komiksových filmů obvyklé. Před měsícem uvedený trailer na druhý díl naznačuje, že si série své přednosti udrží a představí další verze Spider-Manů.

V kinech od: 27. července 2022 (Falcon)

6. Jurský svět: Nadvláda

Jak se svět vypořádá s přítomností dinosaurů v našem ekosystému? Dosud bylo dobrodružství postav limitováno uzavřeným prostorem s dinosaury, ze kterého museli uniknout. Co otázka, co s tímto světem dělat, když před pravěkými monstry není úniku, je dostatečné lákadlo na další díl.

V kinech od: 9. června 2022 (CinemArt)

5. Kingsman: První mise

Očekávaný prequel k úspěšné sérii Kingsman nám představí samotný začátek téhle tajné organizace. V první akci se musejí postavit proti samotnému Rasputinovi, jenž má pod palcem carskou rodinu a celou zemi. V hlavních rolích uvidíme Ralpha Fiennese, Matthew Goodea nebo Gemmu Arterton.

V kinech od: 6. ledna 2022 (Falcon)

4. Smrt na Nilu

Kenneth Branagh se ve Vraždě v Orient Expressu osvědčil nejen jako režisér, ale i jako samotný věhlasný detektiv Hercule Poirot. I tentokrát se Branaghovi podařilo do filmu sehnat kvalitní obsazení, které snad dokáže ke staré látce přitáhnout nové diváky. Mezi hlavní hvězdy Smrti na Nilu patří Gal Gadot, Arnie Hammer, Annette Bening nebo vycházející hvězda Emma Mackey.

V kinech od: 10. února 2022 (Falcon)

3. Batman

Proč se vlastně těšit na sólovku Batmana, když o něm bylo natočeno již tolik filmů? Velkou inspirací uznávaného režiséra Matta Reevese byl komiks Batman: Ego, jenž ukazuje temnou exploraci Waynovy mysli a napětí mezi oběma jeho alter-egy. K tomuto námětu se skvěle hodí pochmurná atmosféra podobná kriminálním thrillerům Sedm či Zodiac Davida Finchera, která je patrná již z traileru. Navíc konečně uvidíme i seriózně pojatou hranou postavu Hádankáře, pokud nepočítáme seriál Gotham.

V kinech od: 3. března 2022 (Vertical Ent.)

2. Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství

Mnohými fandy očekávaná nejen marvelovka, ale i film jako takový, a to z jediného prostého důvodu, jímž je Sam Raimi. Režisér trilogií Spider-Man a Evil Dead se v posledních letech věnoval spíše produkci a seriálům, proto se na jeho návrat těší snad každý fanoušek filmu. Ať už totiž snímek po scenáristické stránce dopadne jakkoli, ta audiovizualní bude vypadat skvěle, což už naznačila i první upoutávka. A snad dojde i na nějaké to očekávané cameo.

V kinech od: 5. května 2022 (Falcon)

1. Avatar

Foto: 20th Century Fox

Je třeba tady něco vůbec dodávat? Film, na který čekáme už od roku 2009, kdy první Avatar zbořil kina a stal se na několik příštích let nejvýdělečnějším filmem všech dob, snad není třeba nikomu blíže představovat. Je sice pravda, že leckdo už nad režisérem a vizionářem Jamesem Cameronem po dlouhém čekání zlomil hůl, ten však už několikrát dokázal, že se nevyplatí jej podceňovat. Snad se druhý Avatar nebude posouvat a dočkáme se brzy prvních trailerů a podíváme se do pandorských oceánů.

V kinech od: 15. prosince 2022 (Falcon)

Na tomto žebříčku se podíleli:
Martin Pevný, Barbora Dršková, Filip Šula, Tereza Filounková, Tomáš lesk, Lenka Hrůzová, Lukáš Vaněk, Tereza Nováková, Petr Veselka, Adéla Holemá a Viktor Strmiska.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také