Hranice odvahy: Příběh, který dětem přiblíží druhou světovou válku

Přečtěte si

Autor

Tereza Filounková
Tereza Filounková
Pracovnice v kanceláři, která se před prací ráda ukrývá do filmových a knižních příběhů. Fanynka herečky Meryl Streep a veškerých filmů od Disney. Věrný posluchač muzikálových soundtracků a zpěvačky Cher. Psaní článků, povídek a knih je mojí vášní, stejně jako sledování Oscarů a černobílých Hollywoodské filmů.

Festival Scandi uvede snímek Hranice odvahy v předpremiéře 18. ledna v pražském Edison Filmhubu. Film o skupince dětí, které během druhé světové války utíkají za svobodou se stal vítězem diváckého hlasování na Letní filmové škole Uherské Hradiště 2021 a získal ocenění za nejlepší celovečerní film pro děti na Zlín Film Festivalu 2020.

V prosinci roku 1942 je Norsko okupované Němci. Desetiletá Gerda a její bratr Otto se těší na blížící se Vánoce. Očekávání jim ale překazí odvedení rodičů, kteří tajně ve sklepě schovávají dvě židovské děti. Gerda bere věci do svých rukou a rozhodne se držet pokynů rodičů a děti zachránit. Společně se vydávají hlubokými lesy za švédskou hranici, na neutrální území, kde budou všichni v bezpečí. Na cestě musí bojovat s nepříznivým počasím, důvěrou a dospělými lidmi, jenž někteří jim chtějí uškodit a jiní pomoci.

Foto: AČFK

Za režií stojí režisérka Johanne Helgeland, pro kterou je to filmový debut. Na svém kontě má několik dílů severského seriálu Boj, který pojednává o výzvách každodenního dětského života. S natáčením s dětmi má tedy zkušenosti.

“Naší ambicí bylo natočit film, který by oslovil celou rodinu. Když se bude mladé publikum po zhlédnutí ptát své rodiny na jejich vlastní prožívání války, budeme rádi. Druhá světová válka je stále relevantní a poutavé téma. Národy a jednotliví lidé v té době bývali nuceni vybrat si tu či onu stranu. Ve scénáři tak zhoubném, že je téměř nemožné jej pochopit, a to za cenu obrovských lidských obětí.” Režisérka filmu Johanne Helgelandová.

Asociace českých filmových klubů uveden snímek do kin 20. ledna 2022 v dabované verzi i v původním znění s titulky.

Foto: AČFK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také