Matrix Resurrections: Druhý trailer prolíná nové se starým

Přečtěte si

Autor

Když se před více než dvaceti lety v kinech objevil Matrix, znamenalo to příchod něčeho nevídaného, dá se říct převratného. Tehdejší první pohled do uměle vytvořené reality přinesl dosud neznámý a komplexní fikční svět a k tomu nabídl velké množství interpretací (ano, opravdu se na film dá dívat z několika filosofických nebo třeba náboženských hledisek). Nyní přichází čtvrtý Matrix. Zatímco první trailer nás lákal staré známé i nové tváře a prozradil snad něco ze zápletky, druhý neříká téměř nic. Jenomže zároveň dokáže pěkně zamotat hlavu a na první pohled není úplně jasné, na co fanoušky láká.

Musí se říct, že nový trailer má docela neobvyklý koncept. Záběry ze čtvrtého Matrixu se v něm prolínají se záběry z předešlých dílů. Tím se tak trochu zdůrazňuje známá věta, která zazněla v prvním díle z úst Trinity: „Déjà vu is usually a glitch in the Matrix. It happens when they change something.“ (Déjà vu je chyba v Matrixu. Stává se to, když něco změní.) Nezní to ale náhodou trochu paradoxně? Vždyť tímhle termínem Déjà vu obvykle máme na mysli to, že máme dojem, že se něco děje znovu, tak jak se to stalo předtím. Jenomže tady je důraz na opakování a změnu. Jedním slovem tedy na variaci.

Snažím se tu naznačit, že čtvrtý díl Matrixu dost zaujme zřejmě už jen svým vyprávěním. Konkrétně snad půjde o variování jednotlivých okamžiků z předešlých dílů. Snad na tohle nás čtvrtý trailer láká. Snaží se nám říct, že některé věci se stanou znovu, jenomže se odehrají trochu jinak. Něco podobného už jsme viděli v prvním traileru (třeba to, že si Neo znovu vybírá mezi dvěma pilulkami). Je tedy jasné, že nepůjde úplně o klasické pokračování, jelikož to vypadá, že tenhle díl si určitě pohraje s variováním děje z prvního filmu.

Bohužel, zatím nám nezbývá nic jiného než si počkat. Teprve uvidíme, jak moc a v čem se bude nově vykopaná králičí nora lišit od té staré. Bílý králík nám ji ještě nechce ukázat. To je ovšem dobře, protože se můžeme ptát, co nového nám o celém Matrixu čtvrtý díl prozradí. Zatím se tahle hra s trailery podobá momentu, kdy se bílý králík Alence sem tam ukázal a pomalu v ní vzbuzoval zvědavost.

Foto: Warner Bros.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také