Severský filmový podzim: Dospívání stand-up komika a režijní debut z Litvy

Letos se po roční odmlce vrací jedenáctý ročník filmového festivalu Severský filmový podzim, který nabídne čtrnáct vybraných snímů z Norska, Finska, Švédska a Litvy. Festival zahájí ve čtvrtek 11. listopadu v pražském kině Lucerna snímek Jak jsem se stal komikem od švédské režisérky Rojdy Sekerköz.

Snímek byl natočen na motivy oblíbené knihy spisovatele Jonase Gardella. Příběh vypráví o stand-up komikovi Juhovi, který se návratem do svého rodného města vrací ke své minulosti. Vzpomínkami se vrací do dětských let, vzpomíná na své lásky a nepřátele a divák tak sleduje postupné dospívání malého kluka v muže v sedmdesátých letech, které předurčilo jeho kariéru.

Jak jsem se stal komikem
Jak jsem se stal komikem

Norsko přináší drama Děti. V příběhu, ve kterém velkou roli hraje politika a rodinná krize sledujeme následky tragické události, k níž došlo během přestávky ve škole. Třináctiletá Lykke, dcera politika ve škole vážně zraní spolužáka Jamieho, syna také vysoce postaveného politika. Tragická událost vede ke smrti, která vyvolá otázky a odhalí spoustu tajemství, včetně nevěry Lykkenina otce.

Děti

Se svou režijní prvotinou se představí litevský režisér Tomase Smulkise. Film Lidé, které známe sleduje tři různé příběhy. Goda se snaží navázat vztah, ale brání jí v tom minulost. Juste měla vždycky život naplánovaný jejími blízkými a nyní se chce rozhodovat sama. Vytas po dvaceti letech manželství opouští svou rodinu, ale neumí si přiznat pravý důvod tohoto rozhodnutí. Tři příběhy doprovází Anatolijův hlas, který je všechny spojuje do jednoho příběhu.

Lidé, které známe

Více informací o festivalu najdete na stránkách Severského filmového klubu.