Malířka a zloděj jakožto fascinující portrét dvou osobností

Přečtěte si

Autor

Mnohovrstevnatý příběh o kreativním procesu, možnosti dostat druhou šanci a smyslu života. Malířka a zloděj vypráví o loupeži obrazu, která vedla k jednomu výjimečnému lidskému přátelství.

Barbora Kysilková žijící v Oslu je zoufalá z krádeže svých dvou obrazů. U soudu osloví jejich zloděje Karla-Bertila Nordlanda a poprosí jej, aby jí stál modelem pro portrét. Postupně mezi nimi vzniká těžko uvěřitelný vztah a pouto, které tyto dva navždycky spojí.

Norský film v režii Benjamina Reeho obdržel ceny na Sundance, BFI London Film Festival a ocitl se v širší nominaci na Oscara. Mnohovrstevnatý příběh nadchnul festivaly, kritiky i diváky po celém světě, vzniknout má také jeho hraná hollywoodská adaptace.

„Když jsem při vstupu do soudní síně poprvé uviděla Karla-Bertila, vše začalo nabírat nečekaný směr. Ať jsem se snažila sebevíc, nedovedla jsem se soustředit na nic jiného než na tetování, které mu zpod bílé košile lezlo po dlani, a v hlavě mi jako zaseknutá deska jela otázka „Kdo jsi? Kdo jsi!” říká malířka Barbora Kysilková.

„Jednou z klíčových scén filmu je sekvence, během níž se Karl-Bertil poprvé uvidí na malířském plátně. Snažil jsem se zkoumat, co všechno jsme my lidé schopni udělat pro to, abychom byli vidět, aby nás někdo ocenil. A co nás stojí pomáhat druhým,” říká režisér Benjamin Ree a dodává, že důležité bylo také zkoumat otázku, jak nás ovlivňuje naše sebedestruktivní minulost a jak se vyrovnat s traumatickou zkušeností z minulosti.


Asociace českých filmových klubů (AČFK) uvádí dokument Malířka a zloděj (2020) do distribuce coby výherce diváckého hlasování na Letní filmové škole 2020. Film Malířka a zloděj uvede AČFK do kin 7. října.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také