Halloween: Znáte všechny filmy ze série?

Foto: Halloween (2018), Halloween (1978), Halloween: H20 (1998) - Zdroj: Universal Pictures

Halloween se letos dočkal v pořadí dvanáctého filmu s vrahem Michaelem Meyersem. Původní série od Johna Carpentera byla v roce 2018 restartovaná a vrátila se i hlavní protagonistka, herečka Jamie Lee Curtis. Film měl velký komerční úspěch a tak se letos 21. října dočkal pokračování s názvem Halloween zabíjí. Abychom vám usnadnili zorinetování v jednotlivých dílech, připravili jsme si pro vás rekapitulaci každého dílu ze série Halloween. Upozorňujeme, že pokud jste z některých filmů neviděli, může článek obsahovat spoilery.

Halloween (1978)

O prvním Halloweenu lze říci jen velmi málo, co už nebylo milionkrát řečeno. Je to klasika z velmi dobrého důvodu. Třetí režijní počin Johna Carpentera je mistrovským uměním napětí a hrůzy. Film nám představuje Michaela Myerse jako sociopatické dítě, které zabije svou starší sestru, díky čemuž se dostane do sanatoria. Ve věku 21 let Myers uteče, ukradne auto, oblečení a ikonickou masku a vydá se hledat svou další sestru Laurie, kterou ztvárnila Jamie Lee Curtis.

Halloween 2 (1981)

Carpenter se k halloweenskému pokračování vrátil jako scénárista a jeho režisérem byl nováček Rick Rosenthal. Pokračování prvního dílu Halloween 2 se může pyšnit stejnou temnotou a napětím jako první díl, ale trpí volnějším příběhem a slabším tempem. Michaela tentokrát divák vidí jako ještě bezohlednější postavu, která propadá své nemoci a stále se honí za svou sestrou Laurie. Myersův dětský psycholog ve filmu hraje větší roli, jakožto jeho hlavní pronásledovatel, aby mu zamezil v páchání dalších vražd.

Halloween III (1983)

U třetího filmu z příběhu úplně vymyzeli Michael a Laurie a tvůrci se věnovali spíše spiknutí jedné společnosti, která se snaží využít strašidelný svátek. Carpenter zde zůstal jako producent a režie se tentokrát chopil Tommy Lee Wallace. Příběh nabízí prvky sci-fi, okultismus a korporátní kontrolu nad spotřebiteli. Majitel továrny na výrobu masek využije své masky k masovým vraždám dětí, které mají vest k novému věku čarodějnictví. Zastavit se ho pokusí vnučka zavražděného obchodníka, který měl proti korporátu podezření a místní lékař.

Halloween 4: Návrat Michaela Myerse (1988)

V roce 1988 se Michael vrací. V tomto roce se hororový žánr přikláněl k odvážnějšímu, komediálnímu přístupu s filmy jako Lesní duch a Gremlins. Velký návrat série Halloween se ale nevzdal a udržel si tvář jako opravdový slasher horor. Michael se vrací do města Haddonfield, aby pronásledoval Laurie a sledoval její šestiletou dceru Jamie. Jamie žije s pěstounskou rodinou a Lauriina nepřítomnost zůstává v příběhu bez povšimnutí, zatímco z doktora Loomise se pomalu stává hlavní opakující se postava.

Halloween 5 (1989)

Díky velkému peněžnímu úspěchu se Michael Meyers vrátil s pátým dílem hned v dalším roce, který režíroval Dominique Othenin-Girard. Malá Jamie, dcera Laurie (která je ve filmu neznámo kde) přestala mluvit a nyní je v psychiatrické péči. Doktor Loomis zjistí, že si s Michaelem vytvořila telepatické spojení, což potvrzuje, že je stále naživu. Mezitím Michael zabije opatrovníka, který se po událostech Halloweenu 4 o něj staral a zamíří zpět k Haddonfieldu. Pomineme-li telepatii, tak je pátý díl docela povedeným slasherovým hororem.

Halloween: Prokletí Michaela Myerse (1995)

Scénář pro šesté pokračovaní byl hotový již v roce 1990. Právní spory a zpoždění produkce zastavily postup, takže se snímek začal natáčet v roce 1994 pod vedením režiséra Joea Chappelleho. Šesté pokračování Halloweenu chce dokončit příběh mezi Jamie a Michaelem a zároveň se snaží poskytnout originální vysvětlení pro Myersovu zdánlivou neporazitelnost. Jamie a Michael jsou uneseni kultem a drženi v zajetí po dobu šesti let, kde Jamie otěhotní. Poté, co Jamie uteče a zanechá své dítě na autobusovém nádraží jí Michael pronásleduje a zabije. Dospívající Tommy Doyle, kterého Laurie hlídala v prvním Halloweenu, najde Jamieino dítě a vezme ho k sobě. Tommy, jenž je posedlý Myersem, věří, že Michael je prokletý a proto chce zabít každého člena rodiny Meyersů. Když s doktorem Loomisem zjistí, že nalezené dítě je Michaelův příbuzný, snaží se jej oba ochránit.

Halloween: H20 (1998)

Herečka Jamie Lee Curtis se do Halloweenu vrátila v roli Laurie díky 20. výročí série. Režisér Steve Miner, mezi jehož filmy patří první dvě pokračování Pátku třináctého, byl vítaným přínosem do Halloweenské série. Poté, co Laurie při autonehodě předstírala svou smrt, žije roky normální život, dokud Michael Myers neukradne policejní zprávu, která mu prozradí její adresu. Následuje klasická honička na kočku a myš.

Halloween: Zmrtvýchvstání (2002)

Halloween: Zmrtvýchvstání se snažil rychle vydělat na úspěchu předchozího filmu a proto úplně ignoroval jeho konec. Příběh sleduje Michaela, který povraždí skupinu vysokoškolských studentů, jenž se zúčastnili internetové reality show. Navzdory tomu, že herečka Jamie Lee Curtis byla součástí propagace filmu, její postava Laurie se ve filmu objeví jen v jedné scéně, když ji Michael konečně najde a zabije. Zbytek filmu pak sleduje skupinu dvaceti lidí, kteří dobrovolně zůstanou v Myersově rodném domově na Halloweenskou noc, za účelem vyhrát cenu. Netrvá dlouho, kdy se zabiják s bílou maskou objeví a začne je jednoho po druhém zabíjet.

Halloween (2007)

Režisér Rob Zombie v roce 2007 představil svůj remake původního Halloweenu, který není vůbec stejný jako originál, ale odehrává se ve stejné době. Film v podstatě spojuje první dva Halloweeny dohromady a tak trochu připomíná prequel k originální sérii. Zombie přesouvá pozornost od Laurie a zaměřuje ji na Michaela, snaží se ponořit do Michaelových psychopatických myšlenek. Doktor Loomis hraje ve filmu větší roli Michaelova psychologa mapující život vraha od dětství až po útěk v dospělosti. Spojení Laurie a Michaela je řešeno jinak, Michael ji unese, aby se ji pokusil přesvědčit, že jsou sourozenci.

Halloween 2 (2009)

Navzdory malému úspěchu jeho prvního filmu se Zombie pustil do pokračování, které je ještě zmatenější než první film. Jeho Halloween 2 je bizarní, komplikovaný příběh o Laurie a Michaelovi, kteří sdílejí pseudo-psychické pouto. Michael a jeho sestra sdílejí vize své matky Debory a Laurie se společně s tím stále vzpamatovává z událostí předchozího filmu. S pomocí doktora Loomise Laurie dojde k závěru, že je opravdu Michaelovou sestrou, ten mezitím vyvraždí večírek, kterého se zúčastnila. Michael je nakonec zabit a Laurie si obléká jeho oblečení s maskou a je uvězněná v psychiatrickém zařízení, kde pravepodobně zůstává až do své smrti.

Halloween (2018)

Po devíti letech hibernace se Michael Myers vrací na Halloween roku 2018. Jedná se o restart série, jelikož vymaže z kontinuity každé předchozí pokračování, ale stále se jedná o přímé pokračování původní klasiky Johna Carpentera z roku 1978. Kritický a komerční úspěch Halloweenu 2018 dokázal, že v této franšíze stále zbývá mnoho života a že síla Michaela Myerse děsit a fascinovat ještě nevybledla. Jamie Lee Curtis je v roli Laurie vynikající. Laurie je přeživší, která poslední čtyři desetiletí trpí těžkou poruchou PTSD. Vždy věděla, že se Michael jednoho dne vrátí, a byla by škoda, pokud nebude na něj připravena až to udělá. Dlouhodobé téma rodiny nadále rezonuje celým filmem, a to díky zapojení Lauriiny dcery i vnučky do příběhu. Všechny ženy jsou svým způsobem silné bojovnice a teprve poté, co jsou schopny konečně odložit rozdíly mezi sebou, je možné přežít boj proti Michaelu Myersovi. Jedna věc je jistá, Michael Myers ještě zdaleka neskončil a vrátí se ve filmu Halloween zabíjí, který bude mít premiéru 21.10. v českých kinech.