Festival ELBE DOCK: 4. ročník mezinárodního filmového festivalu se blíží!

28. září započne 4. ročník mezinárodního filmového festivalu ELBE DOCK v Ústí nad Labem a Drážďanech. Co nabídne letošní propojení české a německé kultury?

Elbe Dock je filmový festival, který se soustředí na dokumentární filmové debuty či druhé celovečerní filmy tvůrců ze střední Evropy. Díky spolupráci s Německem festival každým rokem přichází se sekcí věnovanou právě německé kinematografii, která se letos bude věnovat německému expresionistickému filmu. Druhá německá sekce s názvem Současný německý otrlec představí výběr unikátních filmových počinů pro diváky, které jen tak něco nerozhodí. Do festivalu bude letos zapojený i ústecký protiatomový kryt z 60. let, který nabídne bohatý doprovodný program specializující se na seznámení diváků se stále se rozšiřujícími možnostmi audiovizuální tvorby. Drážďanská část programu se zaměří především na děti a mládež, dospělým bude mít ale i tak stále dost co nabídnout. V rámci festivalu bude také již tradičně udělena Cena Pavla Kouteckého, českého dokumentaristy, který zemřel v roce 2006. Cena se uděluje již od roku 2007 a v roce 2018 bylo její udělování začleněno do programu festivalu ELBE DOCK. Na začátku festivalu rovněž proběhne online Industry program plný přednášek a workshopů pro české a německé studenty audiovize.

A co si na festivalu rozhodně nenechat ujít? Jelikož letošní ročník vedle sebe poprvé představí hrané filmy a dokumenty, organizátoři se nebáli sáhnout mezi ty nejšílenější fikce. Na festivalu se proto objeví první část unikátního multižánrového a nejkontroverznějšího projektu současnosti, DAU. Natasha. Tvůrci projektu se rozhodli simulovat život v Sovětském svazu od konce třicátých do konce šedesátých let a do realizace mamutího díla se zapojily stovky umělců, vědců a dobrovolníků. Kontrastním dílem k filmu je pak snímek Zkrocení přírody, komorní gruzínský dokument o obchodování se stromy.

Významné postavení budou mít v letošním ročníku také horory, které ukážou jak debuty oscarových režisérů, tak i debuty současných režisérských nadějí. Můžeme se tak těšit na Duel (1971) od Spielberga či na komediální horor Otto aneb mrtvoly, ožijte (2008) od režiséra Bruce LaBruce nebo na Uteč (2017) Jordana Peeleho.

Během festivalu také uvidíme turné krátkých filmů FEINKOŠT, který nabídne to nejlepší z krátkometrážní dokumentární tvorby. Filmy okomentují události uplynulého roku, aktuální dění či přinesou nové názory na stará známá témata a věci. Uvidíme zde například krátký český film Paní Šťastná od Nikoly Klinger nebo Top Down Memory Daniela Theilera z Německa.

Doprovodný program ožije v tříkilometrových podzemních katakombách protiatomového krytu civilní obrany, kde se předvede několik známých i nových umělců z oblasti light designu, sound artu, audiovizuálního umění a scénografie. Mezi nimi vystoupí Eliška Kociánová, světelná designérka, a hudebník Oliver Torr. V nabídce bude také komentovaná prohlídka pod vedením literáta Ladislava Čumby.

Festival ELBE DOCK bude probíhat od 28. září do 4. října v Ústí nad Labem a Drážďanech. Festivalový program, v němž se stále objevují nové položky, sledujte na webových stránkách ELBE DOCKu – elbedock.cz.