9 věcí, které možná nevíte o Výbušeném koktejlu

Přečtěte si

Autor

Do kin přichází nový film režiséra Navota Papushadoa, který je nabit akcí a známými hereckými tvářemi. Zazářila v něm Karen Gillan, známá z marvelovských filmů jako Nebula, Leda Headey z Her o trůny nebo Michelle Yeoh.

Premiéry

Zvláštností je samotná premiéra tohoto snímku, která v Česku proběhne 19. srpna 2021. Snímek totiž zavítal na Netflix a do kin v USA už o měsíc dříve, konkrétně 14. července. Ve francouzských kinech byla premiéra o týden později.

Rozpočet

Ten k Výbušnému koktejlu činil 30 milionů dolarů, což je oproti prvnímu celovečernímu snímku Navota o mnoho více. Vzteklinu (2010) natočil za 500 tisíc dolarů.

Navotův pitch

V jednom rozhovoru se Navot rozpovídal o tom, jak charakterizoval film při pitchingu: „Co kdyby se Akira Kurosawa, Alfred Hitchcock a Sergio Leone setkali v pokoji, koukali na Looney Tunes a byli lehce opilí. To je Výbušnej koktejl.“

Inspirace

S tím souvisí také inspirace a spojování různých žánrů. Navot se nenechal ovlivnit pouze Kurosawou, Hitchcockem nebo Leonem, tedy jak jim sám říká, svatou trojicí filmařů. Inspiroval se také filmy Jackieho Chana či Bustera Keatona a propojil různé žánry, jako film noir nebo spaghetti westerny. Důležitá je pro něj i francouzská nová vlna a francouzští filmaři, přičemž vzpomíná na Jean-Pierra Melvilla.

Kameraman Michael Seresin

Hlavním kameramanem Výbušného koktejlu byl věhlasný Michael Seresin, který často spolupracoval s dalším skvělým filmařem Alanem Parkerem. Natočili společně snímky Život Davida Galea (2003), Hořící Mississippi (1988), Půlnoční expres (1978) nebo Bugsy Malone (1976). A právě poslední jmenovaný byl velmi oblíbeným filmem Navota již od dětství.

Knihovna

Když už jsme u těch inspirací, také knihovny byly pro Navota signifikantní. Říká o sobě, že byl velký nerd a v knihovnách strávil mnoho času. To je jeden z důvodů, proč má knihovna v jeho novém filmu tak důležitou roli. Navíc mu přišli knihovníci vždycky jako zajímavé postavy.

Legendární Michelle Yeoh

Foto: STX Entertainment

Jednu z knihovnic jménem Florence hraje Michelle Yeoh, která je mezi akčními herečkami a herci žijící legendou. Roli ztvárnila ve snímcích jako je Tygr a drak, Zítřek nikdy neumírá nebo Police Story 3 s Jackiem Chanem. Karen Gillan o Yeoh říká, že jako jediná z představitelek hlavních rolí zvládla každou akční sekvenci perfektně již napoprvé.

Neplánovaná pauza

Mezi Navotovým předchozím filmem a Výbušným koktejlem je sedm let. Tuto dlouho pauzu si ovšem neplánoval. Měl režírovat nový remake Přání smrti (2018), který ale po tvůrčích nehodách zanechal. V raných fázích také pracoval na snímku Till Death, který měl premiéru také tento rok.

Pokračování

StudioCanal, jedna z produkčních společností, na festivalu v Cannes oznámilo, že již pracují na pokračování Výbušného koktejlu. Prozatím ale stále není stoprocentně jisté, že se k projektu Navot vrátí, podobně jako představitelky hlavních rolí. Navot ale v rozhovoru zmínil, že by se rád na pokračování účastnil, kdyby nabídku dostal.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také