Recenze: Zabijákova žena & bodyguard – Vyšlo to i napodruhé?

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Zabiják & bodyguard z roku 2017 byl výbornou akční komedií, která prakticky jen vzala jedny z největších hereckých sympaťáků současnosti, přimíchala to nejlepší na akčních buddy filmech minulých dekád (série Smrtonosná past), k výbušnému mixu ještě přidala úžasně démonického béčkového záporáka a voilà – úspěch byl na světě. Zabijákova žena & bodyguard už v trailerech slibuje podobný recept, jen okořeněný tradičně o větší míru akce, hvězdnější herecké obsazení a prohloubení jednotlivých postav. Povedlo se?

Ačkoli se má jednat o pokračování, navazující na výše zmíněný snímek, film působí ze všeho nejvíc jako projekt, kterého se ujali jiní tvůrci, a natočili sice akční film se stejnými herci v hlavních rolích postav se stejnými jmény, ale docela jinak. Řečeno velmi stručně – film nenavazuje. Nebo alespoň ne tak, jak bychom čekali. Chtělo by se tedy reagovat slovy klasika – „Dělají-li dva totéž, není to totéž.“ Při pohledu na to, kdo vytvořil scénář a kdo snímek režíroval však dojdeme k zjištění, že autoři Zabijáka & bodyguarda dělali i na sequelu (jmenovitě Tom O’Connor a Patrick Hughes). Důvody, proč je druhý film výrazně horší, se pokusím trochu rozvést.

Zabijákova žena & bodyguard; Bontonfilm

Michael Bryce – tedy víceméně hlavní protagonista s tváří Ryana Reynoldse byl v jedničce bývalým tajným agentem a výborným bodyguardem s vlastní agenturou, který přišel o svou licenci a horko těžko se posléze snažil dostat zpět na výsluní. Na konci filmu získal zpět svou milou, jakož i naději na návrat. Nebyl to zrovna ukázkový prototyp akčního hrdiny, ale stále šlo o někoho, s kým jsme mohli sympatizovat. Když dostal za úkol ochraňovat profesionálního nájemného vraha Dariuse Kincaida (Samuel L. Jackson) a dopravit ho k soudu, zatímco se je na cestě neustále snažil někdo zabít, byli jsme svědky střetu dvou světů – chladně a precizně kalkulujícího profesionála, a chaotického vraha. Celý počin pak do značné míry stál právě na chemii obou herců, konfliktních situacích mezi nimi a jejich odlišném přístupu k akci. Sice nešlo o nějaký geniální koncept, ale fungovalo to a obě postavy měly zajímavou společnou historii, motivace a příběhové pozadí. Jejich chování dávalo jakýs takýs smysl.

Zabijákova žena & bodyguard; Bontonfilm

V Zabijákově ženě & bodyguardovi je celý tento koncept smeten ze stolu. Bryce je tu z nějakého důvodu předešlými událostmi traumatizovaný natolik, že většinu filmu odmítá vzít do ruky zbraň a jeho životní láska, kterou se celý předešlý film snažil získat zpět, tu prostě není. Ani tu o ní není žádná zmínka. Ze schopného, místy deadpoolovsky hláškujícího bývalého agenta a výborného (byť přehnaně pedantského, moralizujícího a pečlivého) osobního strážce je tady ořezávátko, které co chvíli některá z postav ponižuje, uráží (a on si to nechává líbit) do toho sem tam srazí auto, je opakovaně střelen, a podobně (stát se to jednou – je to vtipné). Kdyby se to postavě dělo polovinu filmu, a pak by se vrátila do akce, dávalo by to smysl. To tu ovšem nenastane, respektive ano, ale prakticky na konci a tak hloupě, že to působí naprosto zbytečně. Pokud filmařům připadalo vtipné udělat z Reynoldse fackovacího panáka, asi jsem se s jejich humorem někde minul.

Zabijákova žena & bodyguard; Bontonfilm

Další zvláštní rozhodnutí bylo posunout do popředí děje (jak napovídá název) z vězení osvobozenou Sonju – maniakální manželku Kincaida, ztvárněnou Salmou Hayek. Ta sice jako vedlejší postava fungovala minule skvěle, nyní ale spíš bere prostor ústřednímu duu a je napsaná velmi bídně. Samuel L. Jackson tu pak dostává prostoru nejméně, a většinu filmu se řeší jeho vztah k manželce. Staví na tom i velká část gagů, které působí, jako by je napsali puberťáci. Nepochopil jsem ani důraz na vedlejší linku s agentem, ztvárněným Frankem Grillem (nemá ve filmu jedinou akční scénu, byť by se to dokonale nabízelo). To, že se do popředí dostala postava ztvárněná Salmou Hayek a tím došlo k částečnému pohřbení chemie, kterou mezi sebou v první části nepopiratelně Reynolds s Jacksonem měli, jsem (jak už zmiňuji výše) nepochopil rovněž. Morgana Freemana pak zřejmě tvůrci prostě chtěli do filmu obsadit za každou cenu, a tak úloha, kterou ve filmu má, působí jako nějaká parodie (osmdesátník v akční scéně s nesrovnatelně mladším mužem nepůsobí zrovna přesvědčivě), nehledě na to, že jde o tak klišovitou postavu, že je divákovi víceméně okamžitě jasné, co s ní bude dál. Antonio Banderas se v úloze extravagantního řeckého boháče, toužícího svou vlast pozvednout zpět na post kolébky kultury snaží, nicméně podráží mu nohy nedostatek prostoru a vysloveně hloupě megalomanský plán, jaký jím ztvárňovaný charakter má (i ty nejhorší a nejnaivnější bondovky měly možná lepší zápletky).

Zabijákova žena & bodyguard; Bontonfilm

Verdikt

Zabijákova žena & bodyguard trpí neduhem většiny sequelů, které se snaží zopakovat formuli, pro kterou se jejich předchůdce vydařil, a tak nějak dokonale selhávají snad na všech frontách. Jako by režisér i scénárista naprosto nepochopili, co bylo na jejich dřívějším výtvoru dobré. Vše co ve filmu uvidíme, tam buď nefunguje, a nebo to jeho předchůdce udělal lépe. Záporák je bolestně nevýrazný, chemie mezi postavami (na které má vše stát) nefunguje a je nahrazena podivnou romancí. Většina zvratů je bolestně předvídatelných a vlastně ani ta akce není tak zábavná. Vtipy a gagy – tedy další zásadní aspekt zvoleného žánru, fungují jen málokdy (vlastně nejvíc jsem se zasmál u povedeného product placementu, kdy se na scéně objevila nejmenovaná značka ginu, vlastněná Ryanem Reynoldsem). Zabiják & bodyguard sice nebyl žádným veledílem, ale byl povedenou béčkovou akční komedií, která fungovala skvěle. Jeho nový mladší bratříček je horkou jehlou sešitý příběh, který humorné situace tlačí pekelně na sílu a jede dle osvědčené šablony, která ale nesedí, ba co víc – nemá s jedničkou moc společného, až je s podivem, že jej vytvořil stejný režisér i scénárista. Jde o jeden z těch snímků, jejichž trailer je nakonec lepší, než výsledný film. Škoda…

Zabijákova žena & bodyguard / Hitman’s Wife’s Bodyguard
Trailer
USA 2021, 117 min
Akční / Komedie
Režie: Patrick Hughes
Hrají: Ryan Reynolds, Samuel L. Jackson, Salma Hayek, Antonio Banderas, Tom Hopper, Frank Grillo, Morgan Freeman, Richard E. Grant, Caroline Goodall, a další.

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
55 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Michael Bryce (Ryan Reynolds), osobní strážce toho času bez licence, plánuje klidný odpočinek, jeho osobní terapeutka mu používání zbraní na nějaký čas dokonce zakázala. “Žádné bodyguardování!” nakáže mu psycholožka a pošle ho na prázdniny k moři, kde si mají jeho pocuchané nervy odpočinout. Jakmile ale nazuje papuče a otevře si knížku, předsevzetí a klid jsou fuč. Během vteřiny se ocitne uprostřed divoké přestřelky, které vévodí manželka jeho nedávného chráněnce, nájemného zabijáka Dariuse Kincaida (Samuel L. Jackson). A než se rozkouká, je proti své vůli znovu ve službě. Nejdříve je potřeba zachránit Kincaida ze spárů pomstychtivých mafiánů, hned nato dostane prapodivná trojice za úkol zachránit celou Evropu. Svůj maniakální plán totiž spřádá arcipadouch v podání Antonia Banderase. Zabiják, jeho žena a jeho bodyguard vyrážejí na zběsilou cestu evropskými letovisky, bez covid passu zato se slušným arzenálem zbraní.Recenze: Zabijákova žena & bodyguard - Vyšlo to i napodruhé?