5 nejlepších filmů Carey Mulligan

Přečtěte si

Autor

Martin Steinbach
Martin Steinbach
Filmový maniak, vyučený historik a milovník hudby.

Talentovaná britská herečka oslaví příští týden 36. narozeniny a zároveň v České republice vstupuje do kin její film z roku 2021 – netradiční oscarové drama Nadějná mladá žena. Při této příležitosti vám přinášíme výběr pěti filmů právě s herečkou, která na stříbrném plátně debutovala v roce 2005 a rovnou v generační Pýše a předsudku ve zpracování Joe Wrighta.

Z původně vedlejších roliček, přes účast v pravděpodobně nejslavnější novodobé epizodě britské kultovky Doctora Who (díl Blink), se vypracovala v jednu z nejzajímavějších hereček současného Hollywoodu, která se už nyní může pochlubit spoluprací s výraznými tvůrci ze všech koutů světa. Ne nadarmo si ji vybírají režiséři jako Thomas Vinterberg, Baz Luhrmann, Oliver Stone nebo bratři Coenové.

Velký Gatsby (2013)

Kdo by dnes neznal ikonickou slečnu Daisy v podání právě Carey Mulligan ze zfilmovaného románu Francise Scotta Fitzgeralda? Pro mnoho diváků neúnosný a přestylizovaný kýč, pro někoho magický exkurz do dob staré dobré Ameriky dvacátých let minulého století. Síla tohoto epického příběhu plného osudovosti však spočívá úplně jinde než v nablýskaných exteriérech tehdejšího New Yorku. Jsou to právě ty intenzivní lidské momenty a konfrontace mezi postavami pana Gatsbyho a slečny Daisy, co dělají z filmu velký zážitek. A právě zde Mulligan herecky exceluje.

V nitru Llewyna Davise (2013)

Vedlejší role pro Mulligan v pomalém, a skoro až nedějovém snímku bratří Coenů. Film sleduje příběh málo úspěšného folkového muzikanta, jehož životní trable dosahují místy až tragikomických rozměrů. Postava Carey Mulligan – těhotná expřítelkyně Jean – zde působní krajně nesympaticky, nicméně pro porozumění motivacím hlavního hrdiny je naprosto nezbytná. Divácky nepříliš přívětivé, ale pro fanoušky tehdejšího amerického folklóru kolem newyorkské Greenwich Village (Bob Dylan a spol.) absolutní povinnost.

Drive (2011)

Jedno z největších filmových překvapení roku 2011 a možná nejlepší dílo nepochopeného dánského podivína Nicolase Windinga Refna. V nesmírně atmosférickém komorním snímku sledujeme příběh Řidiče – přes den filmového kaskadéra, přes noc nájemný řidič zločineckých gangů – jemuž osud přivane do cesty postavu vlídné sousedky Irene (Mulligan). S ní si začne hlavní hrdina nečekaně rozumět, ale jak asi správně tušíte, tyto drobné záchvěvy štěstí nemůžou mít v souvislosti s vyzněním filmu dlouhého trvání. Mulligan je v Drive naprosto zastíněná skvělým nemluvou Ryanem Goslingem, ale v tomto výběru snímek chybět nemůže.

Stud (2011)

Další filmový zářez z roku 2011 a pro Mulligan další spolupráce s výrazným režisérem starého kontinentu. Britský mág za kamerou Steve McQueen obsadil naši oblíbenkyni do nekompromisního emocionálního nářezu Stud, ve kterém si po boku Michaela Fassbendera řekla o nějaké to prestižní herecké ocenění. Ve Studu – filmu o zdeformované současné produktivní generaci, kterou nedokážou naplnit ani cyklicky se opakující bezvýznamné sexuální aktivity – je totiž skvělá.

Vykopávky (2021)

Jeden z posledních kariérních zápisů Carey Mulligan se pojí k lyrickému historickému filmu Vykopávky o britském archeologovi, který je najat na prozkoumání mohyl kdesi na anglickém zapadákově. Samotné nálezy se nakonec stanou významnými objevy anglických dějin, ale o to jde ve Vykopávkách vlastně až na druhé koleji. Poetický film, který dokonale chytne za srdce a dokáže v lidech probudit melancholii, jaká by emocionálně porazila i starého bručouna.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také