Oscar 2021: Výsledky

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
zakladatel magazínu

Favorizované snímky z Netflixu, Mank a Ma Rainey – matka blues, nakonec dosáhly jen na vítězství ve vedlejších kategoriích, Chicagský tribunál Aarona Sorkina vyšel překvapivě naprázdno. Třiadevadesáté Oscary ovládla Země nomádů, která se stala nejen nejlepším filmem roku, ale sošky si také odnesla režisérka Chloe Zhao a herečka v hlavní roli Frances McDormand. Oscara si odnesl také Anthony Hopkins za roli ve snímku The Father, Yuh-Jung Youn z Minari nebo Emerald Fennell za scénář k Nadějné mladé ženě. Animákem roku je pixarovská Duše, cizojazyčným filmem podle předpokladů Chlast s Madsem Mikkelsenem.

Nejlepší film

The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Země nomádů
Nadějná mladá žena
Sound of Metal
Chicagský tribunál

Nejlepší režie

Thomas Vinterberg (Chlast)
David Fincher (Mank)
Lee Isaac Chung (Minari)
Chloe Zhao (Země nomádů)
Emerald Fennell (Nadějná mladá žena)

Nejlepší herec v hlavní roli

Riz Ahmed (Soud of Metal)
Chadwick Boseman (Ma Rainey – matka blues)
Anthony Hopkins (The Father)
Gary Oldman (Mank)
Steven Yeun (Minari)

Nejlepší herečka v hlavní roli

Viola Davis (Ma Rainey – matka blues)
Vanessa Kirbi (Střípky ženy)
Frances McDormand (Země nomádů)
Carey Mulligan (Nadějná mladá žena)
Andra Day (The United States vs. Billie Holiday)

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Sacha Baron Cohen (Chicagský tribunál)
Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
Paul Raci (Sound of Metal)
Leslie Odom Jr. (One Night in Miami)
LaKeith Stanfield (Judas and the Black Messiah)

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Maria Bakalova (Borat 2)
Glenn Close (Americká elegie)
Olivia Colman (The Father)
Amanda Seyfried (Mank)
Yuh-Jung Youn (Minari)

Nejlepší původní scénář

Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, Kenny Lucas (Judas and The Black Messiah)
Lee Isaac Chung (Minari)
Emerald Fennell (Nadějná mladá žena)
Darius Marder, Abraham Marder, Derek Cianfrance (Sound of Metal)
Aaron Sorkin (Chicagský tribunál)

Nejlepší adaptovaný scénář

Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman, Lee Kern, Nina Pedrad (Borat 2)
Christopher Hampton, Florian Zeller (The Father)
Ramin Bahrani (Bílý tygr)
Kemp Powers (One Night In Miami)
Chloé Zhao (Země nomádů)

Nejlepší mezinárodní film

Chlast
Shao nian de ni
Colectiv
L’Homme qui avait vendu sa peau
Quo Vadis, Aida?

Nejlepší celovečerní animovaný film

Duše
Frčíme
Vlkochodci
Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon
Až na Měsíc

Nejlepší celovečerní dokument

Colectiv
Kripl kemp: Revoluce na kolečkách
Tajný agent
Moje učitelka chobotnice
Time

Nejlepší původní hudba

Terence Blanchard (Bratrstvo pěti)
Trent Reznor & Atticus Ross (Mank)
Trent Reznor & Atticus Ross, Jon Batiste (Duše)
Emile Mosseri (Minari)
James Newton Howard (Zprávy ze světa)

Nejlepší původní píseň

Fight For You (Judas and the Black Messiah)
Hear My Voice (Chicagský tribunál)
Húsavík (Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga)
Seen (Život před sebou)
Speak Now (One Night in Miami)

Nejlepší kamera

Sean Bobbitt (Judas and the Black Messiah)
Erik Messerschmidt (Mank)
Dariusz Wolski (Zprávy ze světa)
Phedon Papamichael (Chicagský tribunál)
Joshua James Richards (Země nomádů)

Nejlepší střih

Yorgos Lamprinos (The Father)
Chloé Zhao (Země nomádů)
Frédéric Thoraval (Nadějná mladá žena)
Mikkel E.G. Nielsen (Sound of Metal)
Alan Baumgarten (Chicagský tribunál)

Nejlepší vizuální efekty

Matt Sloan, Genevieve Camailleri, Matt Everitt, Brian Cox (Love and Monsters)
Matthew Kasmir, Christopher Lawren, Max Solomon, David Watkins (Půlnoční nebe)
Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steven Ingram (Mulan)
Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez (Ivan je jen jeden)
Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley, Scott Fisher (Tenet)

Nejlepší výprava

Peter Francis, Cathy Featherstone (The Father)
Mark Ricker, Karen O’Hara, Diana Sroughton (Ma Rainy – matka blues)
Donald Graham Burt, Jan Pascale (Mank)
David Crank, Elizabeth Keenan (Zprávy ze světa)
Nathan Crowley, Kathy Lucas (Tenet)

Nejlepší kostýmy

Alexandra Byrne (Emma.)
Ann Roth (Ma Rainy – matka blues)
Trish Summerville (Mank)
Bina Daigeler (Mulan)
Massimo Cantini Parrini (Pinocchio)

Nejlepší masky

Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze (Emma.)
Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle (Americká elegie)
Matiki Anoff, Mia Neal, Larry M. Cherry (Ma Rainy – matka blues)
Kimberley Spiteri, Gigi Williams (Mank)
Dalia Colli, Anna Kieber, Sebastian Lochmann, Stephen Murphy (Pinocchio)

Nejlepší zvuk

Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders, David Wyman (Greyhound)
Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin (Mank)
Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller, John Pritchett (Zprávy ze světa)
Ren Klyce, Coya Elliot, David Parker (Duše)
Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortes, Philip Bladh (Sound of Metal)

Nejlepší krátký dokument

Colette
A Concerto is a Conversation
Do Not Split
Hunger Ward
A Love Song for Latasha

Nejlepší krátký hraný film

Feeling Through
The Letter Room
The Present
Two Distant Strangers
White Eye

Nejlepší animovaný krátký film

Burrow
Genius Loci
If Anything Happens I Love You
Opera
Yes People

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také