22 oscarových filmů na Netflixu, které musíte vidět

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
zakladatel magazínu

Netflix se pyšní neuvěřitelnou porcí vlastních titulů, ale také velmi slušnou nabídkou Oscarem ověnčených filmů. V současné nabídce Netflixu tak můžeme najít klasiky jako Rosemary má děťátko nebo Schindlerův seznam, ale také snímky, které se ocenění dočkaly teprve nedávno. Třeba Parazit, který zcela ovládl Oscary před dvěma roky, či Gibsonova válečná vřava Hacksaw Ridge z roku 2016. Celkem jsme vybrali dvaadvacet oscarových filmů, které si na Netflixu nesmíte nechat ujít.

Argo

V roce 1979 najde šestice Američanů na útěku před íránskými milicemi útočiště na kanadské ambasádě. Od CIA pak chtějí už jenom maličkost – aby vymyslela, jak je zachrání. Thriller Bena Afflecka a možná nejslavnější snímek roku 2012, který získal Oscara za nejlepší film i adaptovaný scénář.

Dánská dívka

Drama, ve kterém se manželský pár dánských umělců ve 20. letech pouští na tenký led bezpodmínečné lásky. Inspirováno příběhem transgender průkopnice Lili Elbe. Milostný příběh, který vynesl Alicii Vikander Oscara za ženskou vedlejší roli a Eddiemu Redmayneovi oscarovou nominaci.

Forrest Gump

Forrest Gump, přátelský a prostý muž, se zaplete do takřka všech hlavních událostí 60. a 70. let. Tenhle příběh ovládl Oscary 1994. Odnesl si cenu za nejlepší snímek, nejlepšího herce, nejlepší režii a ještě tři další.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

Vojenskému zdravotníkovi Desmondu Dossovi nedovoluje svědomí nosit zbraň. Přesto se stane hrdinou druhé světové války během bitvy o Okinawu. Oscar za nejlepší střih a mix zvuku.

Hanebný pancharti

Foto: Universal Pictures

Židovská majitelka kina je přinucena promítat premiéru nacistického filmu v okupované Paříži. Skupina amerických vojáků přezdívaná Pancharti naplánuje konfrontaci. Quentin Tarantino obsadil do svojí klasiky Brada Pitta a Christopha Waltze, který za roli získal Oscara.

Jurský park

Kvůli pokusům s pravěkou DNA vznikl tajný přírodní park. Hned při otevření ale jeho návštěvníky napadnou klonovaní dinosauři, kteří se náhodou dostali na svobodu. Oscarový trhák od Stevena Spielberga se Samem Neillem, Laurou Dern, Jeffem Goldblumem a Richardem Attenboroughem.

Kmotr

Když šéf mafiánské rodiny jen o vlásek unikne smrti, rozhodne se jeho nejmladší syn vypořádat s neúspěšnými vrahy. Největší kasovní trhák roku 1972 a kriminální klasika ověnčená Oscary za nejlepší film, scénář a herce (Marlon Brando).

Kolja

Starší český violoncellista, starý mládenec, který má hluboko do kapsy, se shodou okolností začne starat o pětiletého ruského chlapce. Film Jana Svěráka oceněný Oscarem.

Kód Enigmy

Během bojů druhé světové války se matematik a jeho tým kryptoanalytiků horečně snaží prolomit proslulý německý kód Enigmy. Z celkem osmi oscarových nominací si tenhle historický thriller připsal vítězství v kategorii Adaptovaný scénář.

Mafiáni

Henry Hill vzpomíná na divoké vzestupy a pády, jak je zažil jako člen rodiny drsných newyorských mafiánů. Byla to velká jízda, ze které se ale stala děsivá noční můra. Klasika od Martina Scorseseho, která Joeovi Pescimu vynesla Oscara za vedlejší roli a získala dalších pět nominací.

Ostře sledované vlaky

Foto: Bontonfilm

Mladičký železničář se zaučuje na vlakové stanici v nacisty okupovaném Československu a zažívá přitom milostná dobrodružství. Film Jiřího Menzela oceněný Oscarem.

Parazit

Mazaní členové nemajetné rodiny se jeden po druhém vetřou jako služebnictvo do domácnosti zámožného páru, který žije v blažené nevědomosti bohatých. Brilantní snímek oceněný čtyřmi Oscary, mimo jiné za nejlepší film a režii (Bong Joon Ho), a Zlatou palmou z Cannes.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona

Foto: Paramount Pictures

Benjamin Button se narodí jako starý vrásčitý muž, který postupně mládne. Film oceněný třemi Oscary a 13 dalšími nominacemi, mimo jiné pro herce Brada Pitta a režiséra Davida Finchera.

Rosemary má děťátko

Foto: Paramount Pictures

Žena s nadšením zjišťuje, že je těhotná. Ale se zvětšujícím se břichem rostou i její obavy, že se nenarozené dítě nachází ve vážném nebezpečí. Mia Farrow a John Cassavetes hrají budoucí rodiče v klasickém hororu režiséra Romana Polanskiho. Oscar pro Ruth Gordon.

Shrek

Nevrlý obr Shrek naváže neobvyklé přátelství s legračním oslíkem. Společně se vydají do boje proti ohnivému drakovi, aby z jeho spárů vysvobodili princeznu. Filmu oceněnému Oscarem za nejlepší animovaný snímek propůjčili svoje hlasy Mike Myers, Eddie Murphy a Cameron Diaz.

Schindlerův seznam

Foto: Universal Pictures

Oskar Schindler se překvapivě rozhodne utratit celé své jmění, aby během druhé světové války pomohl zachránit 1 100 Židů před Osvětimí. Mistrovské drama Stevena Spielberga oceněné sedmi Oscary, včetně ceny za nejlepší film, režii a scénář.

Tahle země není pro starý

Nepovedený kšeft s drogami a taška plná peněz svedou dohromady nicnetušícího lovce, šerifa veterána a nájemného vraha na neúprosné poušti v západním Texasu. Film od bratří Coenů získal Oscara za nejlepší film, režii, adaptovaný scénář a herce ve vedlejší roli (Javier Bardem).

Temný rytíř

Batman, poručík Gordon a státní zástupce dál úspěšně bojují s gothamským podsvětím. Dobré výsledky jim ale možná pokazí nový padouch. Za vedlejší roli padoucha Jokera získal Heath Ledger posmrtně Oscara.

Tenkrát v Hollywoodu

Los Angeles je v roce 1969 ve varu a herec z televize a jeho dublér řeší, co bude dál. Zvlášť potom, co se vedle nich nastěhují slavné celebrity. Oscaři pro Brada Pitta a výpravu.

Teorie všeho

Stephen Hawking získává věhlas ve světě fyziky, ale jeho tělo postupně podléhá zákeřné chorobě – je tak čím dál tím závislejší na svojí oddané manželce Jane. Eddie Redmayne získal za svůj výkon Oscara, Zlatý glóbus a ceny BAFTA a Screen Actors Guild Award pro nejlepšího herce.

Uprchlík

Doktor nespravedlivě obviněný z vraždy uprchne z vazby a hledá skutečného vraha. V patách má ale horlivého policajta. Harrison Ford a Tommy Lee Jones (za svou vedlejší roli oceněný Oscarem) ve filmu, který si získal kritiky i fanoušky.

Vůně ženy

Foto: Universal Pictures

Chudý středoškolský student doufá, že si během svátku Díkůvzdání vydělá trochu peněz, a tak přijme nabídku starat se o nevidomého, hašteřivého plukovníka v důchodu. Za roli nesmlouvavého bývalého plukovníka s romantickou duší získal Al Pacino Oscara za nejlepší herecký výkon.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také