V jakém pořadí sledovat Marvel filmy

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
Web jsem zakládal v roce 2011, vášeň pro psaní o filmech mě neopustila ani o dvanáct let později.

Filmy od Marvelu (přesněji z Marvel Cinematic Universe) lze sledovat podle roku jejich uvedení nebo chronologicky podle toho, v jakém roce se odehrávají. Obě pořadí se mohou hodit, pokud třeba plánujete filmový maratón. A ten se v dnešní době může fakt hodit.

Marvel filmy podle chronologického pořadí

1. Captain America: První Avenger

Píše se rok 1941 a svět sužuje válka. Steve Rogers (Chris Evans) se opakovaně pokouší vstoupit do armády a bojovat po boku svých bratrů a sester. Nakonec je přijat, aby se zúčastnil alespoň experimentálního programu, díky kterému se z něj stane super voják, známý jako Captain America.

2. Captain Marvel

Snímek se odehrává v devadesátých letech minulého století. Příběh sleduje Carol Danversovou (Brie Larsonová), ze které stala jedna z nejmocnějších superhrdinek světa. Když Zemi zasáhne mezihvězdná válka mezi dvěma mimozemskými rasami, Danversová se ocitá s malou skupinou spojenců přímo v srdci konfliktu.

3. Iron Man

Miliardář a průmyslník Tony Stark (Robert Downey Jr.) je nejen zazobaný magnát, ale také geniální vynálezce. Poté, co je unesen a přinucen vyrobit ďábelskou zbraň, si díky své vynalézavosti, výjimečnému intelektu a schopnosti improvizovat místo ní sestrojí nezničitelné „brnění“, které mu pomůže dostat se na svobodu.


4. Neuvěřitelný Hulk

Bruce Banner se ukrývá v Brazílii. V Hulka se změní vždy, když jeho srdeční tep překročí hranici 200 úderů, proto se snaží rozvíjet sebeovládání. Zatímco se Bruce snaží vyléčit svůj stav, na obzoru se objeví nepřítel s podobnými schopnostmi, který naopak nevynechá jedinou příležitost k tomu, aby se z člověka přeměnil v monstrum Abomination.

5. Iron Man 2

Šest měsíců po událostech filmu Iron Man vzdoruje Tony Stark (Robert Downey Jr.) snahám vlády Spojených států o vydání jeho vynálezu a zároveň se potýká se zdravotními potížemi způsobenými obloukovým reaktorem v jeho hrudi.

6. Thor

Epické dobrodružství překlenuje značnou část marvelovského vesmíru – od současné planety Země až k mystické říši Asgard. Hlavním hrdinou příběhu je mocný Thor, mocný, ale arogantní válečník, který svým bezohledným jednáním znovu rozpoutal prastarou válku.


7. Avengers

Loki při bezcílném putování vesmírem objeví spojence, kteří mu rádi pomohou s jeho pomstou. Rasa robotických mimozemšťanů Chitauri Lokimu nabídne, že když jim umožní získat mocnou kosmickou kostku Tesseract, tak mu na oplátku pomohou srazit na kolena Zemi, kterou si tolik oblíbil jeho nenáviděný bratr Thor.

8. Iron Man 3

Excentrický génius, miliardář a filantrop Tony Stark je obrněný superhrdina známý jako Iron Man. Vzpamatovává se ze své hrdinské akce, která ho málem stála život – coby Iron Man zachránil New York před zkázou. Jenže teď nemůže Tony spát, sužují ho starosti a trpí úzkostí.

9. Thor: Temný svět

V marvelovské adaptaci navazující na události filmů Thor a Avengers usiluje asgardský bůh hromu Thor o mír v celém vesmíru, ale starobylá rasa vedená pomstychtivým Malekithem se vrací, aby ponořila vesmír zpět do temnoty.

10. Captain America: Návrat prvního Avengera

Po katastrofických událostech, které Avengers prožili v New Yorku, žije Steve Rogers neboli Captain America poklidně v ústraní ve Washingtonu, D.C. a snaží se přizpůsobit modernímu světu. Když ale dojde k útoku na jeho kolegu z organizace S.H.I.E.L.D., zaplétá se do pavučiny intrik.


11. Strážci Galaxie

Odvážný dobrodruh Peter Quill se stává středem zájmu nájemných zabijáků poté, co ukradne tajemnou kouli. Patřila totiž mocnému padouchovi Ronanovi, jehož plány ohrožují celý vesmír. Aby neúnavnému nepříteli unikl, je Quill nucen spojit síly se čtveřicí svérázných outsiderů.

12. Strážci Galaxie Vol. 2

Strážci se musí naučit držet pohromadě a odhalit tajemství rodičů Petera Quilla. Staří nepřátelé se stávají spojenci a na pomoc našim superhrdinům přicházejí i další oblíbené postavy z rozpínajícího se filmového vesmíru studia Marvel.

13. Avengers: Age of Ultron

Pokus miliardáře Tonyho Starka oživit program na udržení celosvětového míru skončí nezdarem a největší hrdinové světa, včetně Iron Mana, Kapitána Ameriky, Thora, Neuvěřitelného Hulka, Black Widow a Hawkeye musí čelit děsivému nebezpečí. V sázce je osud celé planety. Povstane zlovolný Ultron a jenom Avengers mu mohou zabránit v uskutečnění ďábelských plánů.

14. Ant-Man

Protřelý zloděj Scott Lang (Paul Rudd) vybavený pozoruhodnou schopností zmenšit své fyzické rozměry, ale současně znásobit svou sílu, se musí ujmout role hrdiny a pomoci svému mentorovi, doktoru Hanku Pymovi (Michael Douglas), ochránit tajemství skrývající se v jeho úžasném obleku Ant-Mana před zcela novými nebezpečími, která ho ohrožují.

15. Captain America: Občanská válka

Film se odehrává v době, kdy Steve Rogers převzal vedení nově zformovaného týmu Avengers, který se nadále snaží chránit lidstvo. Dojde však k dalšímu incidentu, v němž sehrají Avengers nešťastnou roli. Politické tlaky vyústí ve vytvoření systému zodpovědnosti vedeného vládní organizací, která na tým superhrdinů dohlíží a řídí ho.

16. Spider-Man: Homecoming

Peter, nadšený ze svých zážitků s Avengers, se vrací domů, kde žije se svou tetou May (Marisa Tomeiová) pod bedlivým dohledem svého nového učitele Tonyho Starka (Robert Downey Jr.). Peter se snaží vrátit ke svému běžnému životu – což mu komplikuje touha dokázat, že by Spider-Man mohl konat mnohem větší skutky.

17. Black Panther

Black Panther je dobrodružstvím válečníka T’Chally, který se po smrti svého otce, krále Wakandy, vrací domů do odloučené, avšak technologicky vyspělé africké země, aby se stal novým právoplatným králem. Když se však znovu objeví mocný dávný nepřítel, jsou T’Challovy schopnosti jako krále a Black Panthera podrobeny těžké zkoušce.

18. Doctor Strange

Film o světoznámém neurochirurgovi Dr. Stephenu Strangovi (Benedict Cumberbatch), jehož život se změní po strašlivé dopravní nehodě, která mu znemožnila používat ruce. Když ho tradiční medicína zklame, je Strange nucen hledat uzdravení a naději jinde. A tak se vypraví na mystické, odloučené místo známé jako Kamar-Taj.

19. Thor: Ragnarok

Thor je uvězněn na opačném konci vesmíru bez svého mocného kladiva a nucen pustit se do závodu s časem, aby se vrátil včas do Asgardu a zastavil Ragnarok – zkázu svého domova a konec asgardské civilizace – který se snaží rozpoutat mocný nový nepřítel, nemilosrdná Hela.

20. Ant-Man a Wasp

Po událostech filmu „Captain America: Občanská válka“ musí Scott Lang (Paul Rudd) čelit následkům svých rozhodnutí nejen jako superhrdina, ale i otec. Sotva se mu podaří najít rovnováhu mezi osobním životem a povinnostmi, které má jako Ant-Man, objeví se Hope van Dyneová (Evangeline Lillyová) a dr. Hank Pym (Michael Douglas) s novou naléhavou misí.

21. Avengers: Infinity War

Snímek Avengers: Infinity War završuje neuvěřitelnou desetiletou cestu filmovým světem studia Marvel a přináší na stříbrná plátna nejsmrtonosnější a nejultimátnější válku všech dob. Avengers a jejich superhrdinští spojenci musí riskovat úplně vše a pokusit se porazit mocného Thanose dřív, než jeho bleskový útok, provázený ničením a zkázou, zničí vesmír jednou provždy.

22. Avengers: Endgame

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.

23. Spider-Man: Daleko od domova

Náš dobrý soused a superhrdina se vydá se svými kamarády Nedem, MJ a ostatními na prázdniny do Evropy. Petrův plán nechat na pár týdnů superhrdinství a užívat si vezme brzy za své, neboť Spider-Manovi zkříží cestu agent Nick Fury. Ten po Peterovi chce, aby mu pomohl vypátrat, proč na starý kontinent útočí obří elementálové.

Pořadí Marvel filmů podle roku uvedení

První fáze

 • Iron Man (2008)
 • Neuvěřitelný Hulk (2008)
 • Iron Man (2010)
 • Thor (2011)
 • Captain America: První Avenger (2011)
 • Avengers (2012)

Druhá fáze

 • Iron Man 3 (2013)
 • Thor: Temný svět (2013)
 • Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)
 • Strázci Galaxie (2014)
 • Avengers: Age of Ultron (2015)
 • Ant-Man (2015)

Třetí fáze

 • Captain America: Občanská válka (2016)
 • Doctor Strange (2016)
 • Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)
 • Spider-Man: Homecoming (2017)
 • Thor: Ragnarok (2017)
 • Black Panther (2018)
 • Avengers: Infinity War (2018)
 • Ant-Man a Wasp (2018)
 • Captain Marvel (2019)
 • Avengers: Endgame (2019)
 • Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Nadcházející filmy (mohou nastat změny)

 • Black Widow (květen 2021)
 • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (červenec 2021)
 • Eternals (listopad 2021)
 • Spider-Man 3 (prosinec 2021)
 • Thor: Love and Thunder (únor 2022)
 • Doctor Strange in the Multiverse of Madness (březen 2022)
 • Captain Marvel 2 (červenec 2022)
 • Guardians of the Galaxy Vol. 3
 • Black Panther 2
 • Blade
 • Ant-Man 3

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také