Zrodila se Astrid: Bouřlivé mládí slavné spisovatelky

Přečtěte si

10 filmů odehrávajících se na obrazovkách počítačů

Filmy odehrávající se na obrazovkách počítačů nebo chytrých telefonů (desktop films), jsou poměrně nový subžánr, který se v posledních...

10 nejnovějších minisérií na HBO GO

HBO je přehlídkou výborných minisérií, a ty nejnovější, které byly uvedeny na službě HBO GO, rozhodně nejsou výjimkou. Tohle...

23 titulů, které rozšíří nabídku Netflixu tento týden

Diváci Netflixu si mohou mnout ruce nad další záplavou novinek. Obsah této služby se již tento týden rozšíří o...

Autor

Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Zrodila se Astrid je snímkem, který bude uveden v rámci festivalu Týdny švédské literatury, který přerušila epidemie. Film je portrétem života jedné z nejznámějších spisovatelek dětské literatury. O tom, jak moc pohnuté byly životní osudy Astrid Lindgrenové se budete moci přesvědčit již tento čtvrtek v pražském kině Evald!

Poutavé životopisné drama bylo poprvé uvedeno na filmovém festivalu Berlinale v roce 2018. Od té doby nasbíralo po světě četné ceny. Příkladem za všechny budiž ocenění za nejlepší zahraniční film, udělené na mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu.

„Pippi, Emil a děti z Bullerbynu jsou kultovní postavy, které rezonují u dětí i rodičů po celém světě, a všechno jsou to děti švédské autorky Astrid Lindgrenové. Ale jen pár z nás tuší něco o jejím bouřlivém mládí. Tento biografický snímek proto intimně přiblíží tuto legendu a průkopnici ženské emancipace. Srdcervoucí portrét dilemat začínající umělkyně a matky.“

Švédsko-dánské životopisné drama Zrodila se Astrid přibližuje divákům legendární Astrid Lindgren (1907-2002) coby mladou ženu, která cestu ke svým literárním úspěchům teprve hledá. Sledujeme ji při práci v deníku Vimmerby tidning, kde se osudově zamilovala do tamního šéfredaktora, poznáváme ji jako matku a dceru, jež hledá a upevňuje vztah k vlastním rodičům a synovi, a vidíme ji především jako silnou, emancipovanou ženu, jež si v nelehkých životních podmínkách dokázala zachovat duševní rovnováhu a vypracovala se v jednu z nejznámějších autorek své doby.

V hlavní roli mladé Astrid se objeví výborná herečka Alba August, jež za svůj výkon získala prestižní švédské ocenění Guldbagge. Matku Astrid ztvárnila Maria Bonnevie. V další vedlejší úloze šéfredaktora Reinholda Blomberga se představí Henrik Rafaelsen. O režii snímku a scénář se postarala Pernille Fischer Christensen (Ten, koho miluješ).

Zrodila se Astrid uvede 3. září od 18:00 v rámci Severských filmových čtvrtků pražské
kino Evald.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

VOD

Čtěte také