Zrodila se Astrid: Bouřlivé mládí slavné spisovatelky

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Zrodila se Astrid je snímkem, který bude uveden v rámci festivalu Týdny švédské literatury, který přerušila epidemie. Film je portrétem života jedné z nejznámějších spisovatelek dětské literatury. O tom, jak moc pohnuté byly životní osudy Astrid Lindgrenové se budete moci přesvědčit již tento čtvrtek v pražském kině Evald!

Poutavé životopisné drama bylo poprvé uvedeno na filmovém festivalu Berlinale v roce 2018. Od té doby nasbíralo po světě četné ceny. Příkladem za všechny budiž ocenění za nejlepší zahraniční film, udělené na mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu.

„Pippi, Emil a děti z Bullerbynu jsou kultovní postavy, které rezonují u dětí i rodičů po celém světě, a všechno jsou to děti švédské autorky Astrid Lindgrenové. Ale jen pár z nás tuší něco o jejím bouřlivém mládí. Tento biografický snímek proto intimně přiblíží tuto legendu a průkopnici ženské emancipace. Srdcervoucí portrét dilemat začínající umělkyně a matky.“

Švédsko-dánské životopisné drama Zrodila se Astrid přibližuje divákům legendární Astrid Lindgren (1907-2002) coby mladou ženu, která cestu ke svým literárním úspěchům teprve hledá. Sledujeme ji při práci v deníku Vimmerby tidning, kde se osudově zamilovala do tamního šéfredaktora, poznáváme ji jako matku a dceru, jež hledá a upevňuje vztah k vlastním rodičům a synovi, a vidíme ji především jako silnou, emancipovanou ženu, jež si v nelehkých životních podmínkách dokázala zachovat duševní rovnováhu a vypracovala se v jednu z nejznámějších autorek své doby.

V hlavní roli mladé Astrid se objeví výborná herečka Alba August, jež za svůj výkon získala prestižní švédské ocenění Guldbagge. Matku Astrid ztvárnila Maria Bonnevie. V další vedlejší úloze šéfredaktora Reinholda Blomberga se představí Henrik Rafaelsen. O režii snímku a scénář se postarala Pernille Fischer Christensen (Ten, koho miluješ).

Zrodila se Astrid uvede 3. září od 18:00 v rámci Severských filmových čtvrtků pražské
kino Evald.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také