Legenda, která milovala Prahu. V 91 letech zemřel hudební skladatel Ennio Morricone

Přečtěte si

15 filmů na Halloween pro celou rodinu za posledních 10 let

Doporučujeme patnáct filmů, které se mohou skvěle hodit, pokud hledáte to pravé filmové dobrodružství pro celou rodinu na blížící...

12 dokumentů o pandemii Covidu-19

Pokud vám všudypřítomný koronavirus ještě neleze krkem, můžete se o něm dozvědět i něco víc. Třeba to, co se...

V jakém pořadí sledovat Marvel filmy

Filmy od Marvelu (přesněji z Marvel Cinematic Universe) lze sledovat podle roku jejich uvedení nebo chronologicky podle toho, v...

Autor

Jaroslav Thraumb
ČSFD: jerry12

Jeden z nejplodnějších a nejslavnějších filmových skladatelů, jež stál mimo jiné za srdcervoucí hudbou pro filmy Tenkrát na Západě, Tenkrát v Americe či z nejnovějších za tarantinovkou Osm hrozných, v pondělí ve věku 91 let zemřel. Ennio Morricone podle italského listu Corriere della Sera utrpěl zranění neslučitelná se životem po pádu na římské klinice.

Široká veřejnost zná Morriconeho tvorbu zejména z westernů, mezi jeho portfolio patří neuvěřitelně atmosferické melodie z filmů Hodný, zlý a ošklivý, Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc nebo zmiňovaného (a v Česku mimořádně populárního) Tenkrát na Západě. Právě ten dle mnohých odborníků i žebříčků patří mezi vůbec nejslavnější a nejkrásnější filmové motivy všech dob. Vedle toho ale skládal i hudbu pro seriály, u nás jej známe např. z dříve oblíbených sérií Chobotnice či Marco Polo.

Slavný Ital, který v posledních letech velmi často a rád navštěvoval Prahu a dokonce nahrával se zdejším orchestrem, byl k hudbě veden již od dětství. Narodil se v Římě a první motivy složil už v 6 letech. Jeho dětská vášeň k filmu ho dovedla k filmové hudbě, které zůstal věrný až do konce svých dnů. Morricone složil hudbu i pro řadu průměrných či dokonce kritikou velmi záporně přijatých filmů, i takovým však dokázal dodat duši a jeho hudba měla vždy zásadní vliv na atmosféru.

Morriconeho stopa v dějinách (nejen) filmové hudby bude nesmazatelně spojena s experimentováním. Nebál se používat neobvyklé zvuky, které definovaly jeho podpis v hudebních motivech. Odrazovým můstkem mu byla spolupráce se slavným režisérem Sergio Leonem, v jehož výše zmiňovaných westernech měl volnou ruku a díky tomu tak mohly vzniknout ty nejúchvatnější motivy, které filmové plátno kdy ukázalo. Morricone byl i přes svůj vysoký věk velmi aktivní, ještě v letošním roce koncertoval.

Svého prvního Oscara získal v roce 2007, a to hned za celoživotní dílo. Až po téměř deseti letech získal prvního Oscara za nejlepší hudbu z filmu Osm hrozných. Ačkoli to nemusí dávat smysl, je to trochu symbolické; Morricone byl velký tvůrce, jehož portfolio čítá stovky filmů. Má za sebou tolik slavných a krásných motivů, že ocenění za celoživotní dílo jeho plodnou kariéru dokonale vystihuje. Zajímavostí je, že Morricone se nikdy pořádně nenaučil anglicky, a i přesto, že by si to mohl dovolit, nikdy se nepřestěhoval do Hollywoodu a vždy zůstal věrný své domovské zemi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

VOD

Čtěte také