Havel: Disidentská léta Václava Havla v upoutávce určené pouze pro internet

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
Web jsem zakládal v roce 2011, vášeň pro psaní o filmech mě neopustila ani o dvanáct let později.

Bouřlivá léta disentu a zrod hrdiny bojujícího za pravdu a lidská práva. Dvě stěžejní polohy Václava Havla vévodí nové upoutávce, která je díky živelnosti postavy Pavla Landovského určená pouze pro internet.

„Od začátku jsme chtěli, aby ve filmu Havel byla divokost a živelnost disentu, aby byl osobní, o člověku, který prožil bohatý život včetně pochybení. Film takový je, nestavíme státnický pomník. Ale ten Havlův hrdinský příběh se nakonec sám do filmu prosadil,“ přibližuje Slávek Horák. „Skutečný Havlův příběh je klasické velké drama. On prostě neuhnul, nevzal možnost odjet do ciziny za kariérou a místo toho strávil roky v komunistických kriminálech, kde málem zemřel,“ pokračuje Horák.

Těsně před premiérou je film Havel hotový, tvůrci ho dokonce několika prvním divákům promítli. „Viktor Dvořák, zapamatujte si to jméno. Já ten film už viděl. Tak proto to říkám,“ zveřejnil na svém instagramovém účtu Martin Hofmann, představitel Pavla Landovského.

Film Havel se odehrává mezi roky 1968 a 1989 a zachycuje dlouhou cestu a proměnu hlavního hrdiny od lehkovážného a úspěšného dramatika šedesátých let, přes bojovníka za lidská práva v letech sedmdesátých až po vůdčí osobnost sametové revoluce a celosvětovou ikonu. Dějiny jsou ale až v druhém plánu, film Havel nabízí především velký, vzrušující a málo známý příběh, jakých není ve světě mnoho.

Předchozí snímek režiséra Horáka Domácí péče reprezentoval Českou republiku na Oscarech. Magazín Variety ho díky němu zařadil na svůj seznam 10 Directors to Watch, tedy mezi 10 nejnadějnějších režisérů.

Havla hrají v kinech 23. července 2020.

Zdroj: Bontonfilm

1 komentář

  1. Za jak dlouho myslíte,že zmizí toto námi zaplacené veledílo do archivu za Havlovou režisérskou prvotinou ODCHÁZENÍ ?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také