Když má remake smysl: Nejlepší komedie, které nejsou ve stínu originálu

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Nejen Hollywood, ale filmoví tvůrci a studia po celém světě rádi točí remaky. Mnohdy se totiž jedná o sázku na jistotu. Často pak ale jde spíše o zklamání hlavně pro diváky, kdy nový film nesnese srovnání s původní verzí. Co když se to ale povede?

Do kin vstupuje německá dramatická komedie Téměř dokonalá tajemství, která je remakem snímku Naprostí cizinci od italského režiséra Paola Genoveseho (Místo splněných přání). Rozhodli jsme se proto dát dohromady žebříček deseti nejlepších komedií, které byly předělávkami starších děl.

Někdo to rád horké (1959)

Zdroj: United Artists

Slavná kombinace hudební komedie, parodie na gangsterské filmy a bláznivé komedie, se odehrává v roce 1929 a jejími hrdiny jsou Joe a Jerry, dva muzikanti, kteří se na útěku před bandou gangsterů převléknou za ženy a ukryjí se v dívčím orchestru. Snímek s Marilyn Monroe je ve skutečnosti remakem německé komedie z roku 1951 Fanfaren der Liebe.

Připoutejte se, prosím! (1980)

Zdroj: Paramount Pictures

Dnes už notoricky známá komedie je satirickým remakem snímku Zero Hour! z roku 1957. Výraznou, byť vedlejší roličku lékaře si zde zahrál král filmových parodií Leslie Nielsen. Ačkoli snímek tak nějak položil základy k tomu, jak byly později natáčeny populární série parodizujících komedií, celkem věrně podával titulní příběh veterána z války, který musí v nouzi překonat svá traumata a získat kontrolu nad letadlem, které ztratilo své piloty a blíží se ke katastrofě, a také svou životní lásku. Mnozí se shodnou, že této komedii se zvládly vyrovnat už jen Žhavé výstřely

Tři muži a nemluvně (1987)

Zdroj: Buena Vista Pictures US

Důvěrně známá americká komedie, ve které se představilo tehdy na vrcholu slávy se pohybující trio herců v podobě Toma Sellecka, Stevea Guttenberga a Teda Dansona. Jde o remake stejnojmenného francouzského snímku, který spatřil světlo světa jen o pouhé dva roky dříve a v němž se tři svobodní mládenci musí nečekaně ujmout péče o mimino. Což se pochopitelně neobejde bez řady eskapád a gagů. Režie americké verze se ujal Leonard Nemoy (představitel Spocka ze Star Treku). Film se stal nejvýdělečnějším snímkem roku a dočkal se i pokračování. I dnes tento snímek rozhodně patří k těm lepším komediálním remakům francouzských filmů.

Pravdivé lži (1994)

Zdroj: 20th Century Fox

Dnes už i celkem kultovní záležitost a jeden z nejlepších filmů z portofolia ikony akčních filmů – Arnolda Schwarzeneggera, který zrežíroval vizionář a perfekcionista James Cameron. To přece musí být původní film, že? Inu, chyba lávky. I tentokrát se jedná o předělávku francouzského filmu Podtrženo, sečteno! (1991). Zejména díky Cameronovu režijnímu rukopisu se ale jedná o výbornou akční komedii, která sice oproti originálu trochu přidala na akci a ubrala na humoru (jak je pro Hollywood tolik typické), přesto se snímek, jehož hlavní hrdina je tajný agent, o jehož identitě nemá ponětí ani jeho vlastní manželka, rozhodně povedl. Jde navíc o dodnes jedinou komedii, kterou slavný filmový tvůrce, stojící za Terminátorem, Titanicem a Avatarem natočil.

Ptačí klec (1996)

Zdroj: United Artists

I tentokrát – a zdaleka ne naposledy, se jedná o americký remake francouzského snímku. Ptačí klec vychází ze snímku ze sedmdesátých let, který u nás vyšel pod názvem Klec bláznů. V této novější variantě je Ptačí klec známý gay klub na Palm Beach. Jeho vlastník žije v dlouholetém svazku s dalším mužem a zároveň vychovává syna z předešlého manželství. Vše se zamotá, když se právě onen syn zamiluje do dcery republikánského politika, který by nesnesl, že otec milého jeho dcery je gay. Rozjíždí se proto kolotoč událostí, v nichž se předstírá „normální rodinka,“ a zároveň se vše dokonale zamotává. V hlavních rolích hrají Robin Williams, Gene Hackman, Nathan Lane, Dianne Wiest, Dan Futterman, Calista Flockhart, Hank Azaria a další.

Dannyho parťáci (2001)

Zdroj: Warner Bros.

Dokonalá reklama na Hollywood. Celá plejáda slavných jmen na sebe vzájemně hází sarkastické poznámky, nosí elegantní obleky a vůbec celý film táhne svou lehkostí a grácií. Úspěch tohoto remaku, jehož předlohou je snímek Dannyho jedenáctka (1960) značí další neméně kvalitní pokračování. Chytrá, svižná a vtipná komedie s Georgem Clooney, Bradem Pittem a Mattem Damonem  se dočkala i seuqelu s ženským obsazením v čele se Sandrou Bullock a Cate Blanchett.

Starsky & Hutch (2004)

Zdroj: Warner Bros.

Výborné retro, které je remakem akčního seriálu, jenž se tentokrát odehrával během sedmdesátých let a byl pochopitelně populární zejména v USA. Hlavní role v nové verzi ztvárnili herečtí kolegové a kamarádi Ben Stiller a Owen Wilson, kteří se spolu s režisérem Toddem Phillipsem postarali o vskutku podařenou akční komedii plnou adrenalinové zábavy. I zde si střihli cameo původní představitelé titulní dvojice; herci Paul Michael Glaser a David Soul.

Trestná lavice (2005)

Zdroj: Paramount Pictures

Sandlerovky buď milujete, nebo nenávidíte. Tato však dle našeho skromného názoru patří k těm zdaleka nejlepším a tedy i nejkoukatelnějším. Snímek, ve kterém se kdysi slavný hráč amerického fotbalu dostane do vězení, kde dostává za úkol postavit dohromady partičku chovanců, která bude hrát zápas proti týmu brutálních bachařů, je předělávkou sedmdesátkové komedie Nejtěžší Yard, kde hlavního hrdinu ztvárnil Burt Reynolds. Ten si následně střihl cameo stárnoucího vězně a mentora hlavní postavy právě v nové verzi s Adamem Sandlerem. Ať už film dosahuje kvalit původního snímku, nebo ne, rozhodně se jedná o povedenou oddychovou komedii, v níž je kladen důraz na přátelství v partičce roztodivných a snadno zapamatovatelných vězeňských individuí…

Mistři hazardu (2005)

Zdroj: Warner Bros.

Bratranci Bo a Luke Dukeovi jsou postrachy okrsku Hazzard. Je tam spousta míst, kde mohou túrovat svého miláčka – auťák Dodge Charger, přezdívaný General Lee, pokuřovat travku a balit ty nejkrásnější holky celého státu Georgia. Komedie se sympaťáky Johnnym Knoxvillem a Seannem Williamem Scottem je již několikátým remakem v řadě původního seriálu ze 70. let.

21 Jump Street (2012)

Zdroj: Sony Pictures

Povedená a překvapivě sympatická akční komedie, která se dokonce o dva roky později dočkala pokračování, adaptuje stejnojmenný seriál, který běžel v letech 1987 – 1991, přičemž v něm jednu z hlavních úloh ztvárnil mladičký Johnny Depp. Jak snímek, tak seriál pracuje s fiktivní jednotkou policistů v utajení, kteří předstírají, že jsou studenty. V remaku si hlavní role zahráli Jonah Hill a Channing Tatum. Šlo o překvapivě povedenu akční podívanou, v níž došlo i na do uvedení perfektně utajené cameo Johnnyho Deppa (jeho jméno se neobjevilo ani v titulcích).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také