Kina se chystají na otevření. Kdo otevře jako první a kdo zatím vůbec?

Pro filmové fanoušky je otevření kin aktuálně nejdiskutovanějším tématem vůbec. Povolení otevřít kina se blíží, ale jak na to zareagují samotní provozovatelé?

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo 10. března 2020 mimořádné opatření s platností od 18:00 hod., které zakázalo veškerá kulturní promítání s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob. Na základě tohoto nařízení sítě kin CineStar byly pozastaveny a sítě kin Cinema City promítaly pro 40 osob. O několik dní později přišlo nařízení, které pozastavilo veškerá kulturní, umělecká a filmová představení v plném rozsahu.

Nyní se začíná blýskat na lepší časy. Je sice povolené otevřít kina od 11. května, otázkou ale zůstává, jak na to zareagují samotní kinaři. Problémem je, že nastává mnoho opatření, která vše značně komplikují. Provozovatelé kin budou muset dodržet několik opatření. Možné sezení je řešeno tak, že vedle sebe mohou být nejvýše dva diváci a musí být zachováno volné místo po jejich straně. Sezení v kině bude nadále možné jen v rouškách a ob řadu, blokované řady budou označené páskou. Dále je zákaz konzumace jídla a pití. Před zahájením představení musí být celý prostor určený pro diváky dezinfikován.

Provozovatel sítě Cinema City v nejbližší době neotevře, kvůli náročným opatřením, která by byla finančně náročná a především by kazila návštěvníkům celkovou atmosféru, jak z návštěvy kina, tak z filmu samotného. Síť kin CineStar otevře již 11. května ve všech svých multiplexech. Nabídne řadu filmů, které měly premiéru v letošním roce.

Síť tří pražských kin (Aero, Světozor, Bio Oko) taktéž otevře 11. května. Program na první dny byl dokonce již zveřejněný. Diváci se mohou tak těšit na filmy Vlastníci, Malé ženy, V síti, Králíček Jojo, Gentlemani či Parazit.

V květnu se můžeme v kinech těšit hned na několik premiér, mezi které patří snímky 11 barev ptáčete, Zapomenutý princ, Afrikou na pionýru, Lov, Emma, Malá lež či Pro Samu.