Deadpool – Miláček publika: Ukecaný žoldák šéfem Avengers

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

V dnešním Komiksovém okénku se podíváme na první část runu scénáristy Gerryho Duggana. Deadpool se v posledních letech z béčkové ikony střelených devadesátek stal jednou z nejoblíbenějších komiksových postav dneška. Tuto popularitu vystřelily do výšin a velmi znásobily ještě filmy, díky nimž s tímto ukecaným žoldákem rozhodně můžeme počítat i do budoucna v rámci MCU. V komiksu se z jakéhosi smutného klauna pomalu, ale jistě stává čím dál komplexnější postava, které se v nejnovějším aktuálním runu stal dokonce šéf a hlavní tvář Avengers. Jenže tenhle bývalý žoldák má temnou milost. A ta začne vystrkovat růžky právě v momentě, kdy je Pool na vrcholu…

Gerry Duggan není rozhodně v komiksovém světě žádným nováčkem. Nenavazuje ani na dílo jiného scénáristy. Tomuto komiksu předcházející run totiž psal on spolu se svým kolegou Brianem Posehnem. Společně vrátili ukecanému žoldákovi charakter a tvář, které mu dříve uzmul Daniel Way. Ten z Deadpoola udělal schizofrenního šílence, který má v hlavě několik bijících se hlasů. A tím se uzavírá kruh, neb právě v Miláčkovi publika se uzavírá linka z předešlého runu, kde jsme se dozvěděli, že Pool neměl rozdvojenou osobnost, ale oním druhým hlasem v jeho hlavě byl záporák Madcap.

Ten má ještě silnější schopnost regenerace než Deadpool. Nejen že se v tomto komiksu tato linka uzavírá a dovysvětluje (být zavření několik let v hlavě Wadea Wilsona opravdu nechcete), ale vyskytují se tu i postavy z předchozího runu, Deadpool se zároveň vyrovnává s tím, jaké to je být mediálně vlivnou tváří, ale také i s týmem nájemných Deadpoolů, který si platí aby za něj dělali špinavou práci – v kostce jde o různé béčkové (anti)hrdiny (včetně Madcapa), kteří v obleku Deadpoola zasahují všude tam, kam se hlavní tým Avengers nestíhá dostat. Pokud se vám zdá, že se toho v tomto čísle (které navíc nevysvětluje nic z toho, jak se hlavní protagonista dostal takto do popředí) odehrává opravdu hodně, máte rozhodně pravdu. K tomu všemu přičtěte fakt, že se tu i předpokládá, že znáte nejen předchozí run, ale i máte nějaké povědomí o historii postavy, ale i o komiksovém Marvelu obecně. Celý run dua Posehn/Duggan u nás naštěstí již Crew vydala, takže tato nová řada nezačíná s čistým štítem, jen se hodí to podotknout, abyste si ji přečetli přednostně, pokud chcete mít aspoň trochu povědomí o tom, co se v komiksu děje.

Hlavními vyprávěcími principy tak jsou nejen povinnosti superhrdiny, ale i síla dopadu vlastní minulosti, která prostě nejde zamést pod koberec. Zvlášť když vás chce zničit šílenec, který vás dokonale zná. Mnohem víc než o jednoduchý a přímočarý akční komiks jde o hektické vyprávění s mírnými prvky detektivky, kde je velkou část děje postava Deadpoola tak trochu odsunuta stranou. Začátkem Poolova runu v rámci All-New, All-Different Marvel rozhodně není přehlední a přímočarý komiks s uzavřeným příběhem, který by se dal doporučit nepolíbeným filmovým fandům. Jako někdo, kdo zmiňovanou předchozí sérii četl mohu říci, že se rozhodně nejedná ani o nejlepší komiks ve srovnání se vším předcházejícím. Na to je místy příliš překombinovaný a tak trochu ztrácí drive (osudovost a silné motivy jsou hezké, ale Deadpool by měl přes všechen smutek a melancholii přece jen dle mého více hláškovat a bavit). Jedná se nicméně o rozjezd a vzhledem k otevřeným vratům (logicky) tu máme zaděláno na zajímavou řadu.

Verdikt

Není to vtipný Deadpool, není to ani depresivní Deadpool. Je to tak trochu Deadpool bez charakteru – tak by se začátek tohoto runu dal shrnout. Deadpool – Miláček publika je velmi průměrným počátkem nové řady, která ale vyžaduje čtenářovu pozornost, a hlavně znalost předešlých událostí. Nedá se tak doporučit začínajícím komiksovým fandům postavy (na to má příliš vážný tón) a rozhodně není tím nejlepším, co eskapády užvaněného žoldáka nabízí. Víc než uzavřený příběh nám nabízí epizodku, střípek, který se bude dále rozvíjet v navazujícím ději. Jde o hezky (byť silně mainstreamově) kreslenou záležitost, u které si jeden říká, jak si Duggan povede sám, a zda není tou slabší polovinou úderného dua, které na konci svého runu ztrácelo dech. Jestli ho tento Deadpool chytí, se musíme ještě nechat překvapit. Jako fanoušek užvaněného žoldáka však mohu říci, že budu u toho, protože kdyby nic jiného, je tu spousta vedlejších linek a postav (v čele s Madcapem), jejichž další vývoj a osudy mě prostě zajímají. A Deadpool v čele Avengers určitě taky neřekl poslední slovo. Vzato kolem a kolem tak Miláčka publika doporučuji, ale jen zarytým fanouškům, který „mají načtenou“ předchozí řadu. Rozhodně jde o lepší čtení, než třeba takový fanservis v podobě série plochých crossoverů Poola se Spider-Manem…

Pokud si tento komiks pořídíte a přečtete, rozhodně jej nezapomeňte ohodnotit na ComicsDB. Dílo Deadpool – Miláček publika #01: Užvaněný milionář u nás vyšlo v roce 2020 pod hlavičkou nakladatelství Crew, jemuž děkujeme za poskytnutí recenzního výtisku. Zakoupit si jej můžete zde.

Deadpool – Miláček publika #01: Užvaněný milionář
USA, 124 stran, u nás vydala Crew v roce 2020
Scénář: Gerry Duggan
Kresba: Mike Hawthorne
Vydání: 1.
Vazba: paperback
Formát: 168×258 mm
Tisk: barevný
Překlad: Darek Šmíd
Žánr: akční, superhrdinský, fantasy

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
65 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

JO: UŽVANĚNÝ ŽOLDÁK JE TEĎ NEJPOPULÁRNĚJŠÍ HRDINA NA SVĚTĚ. TO ČUMÍŠ, SPIDEY! JE OTRAVNÝ. JE NEBEZPEČNÝ. A PŘÍŠERNĚ SMRDÍ. Ale veřejnost ho miluje! Bohužel, s velkou popularitou přichází nesnesitelná zodpovědnost, a tak musí Deadpool sem tam někomu pomoct. Nebudete věřit – a budete valit bulvy – s kým to dal dohromady! Jenže pak se objeví Deadpoolův napodobitel, který mu chce rozsekat život na maděru, a náš hrdina musí použít dokonalou návnadu: svou nevinnou dcerku Ellie! V tomhle komiksu najdete víc Deadpoola, než jste si kdy mohli přát!Deadpool - Miláček publika: Ukecaný žoldák šéfem Avengers