Recenze: Bloodshot je devadesátkové komiksové béčko, které zaspalo dobu

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Komiksové filmy patří k největším tahákům současnosti. Není proto divu, že se dostává na nejrůznější více i méně známé charaktery. Jedním z nich je i Bloodshot – mrtvý voják, přivedený zpět k životu pomocí nanobotů, kteří automaticky opravují každé jeho zranění. Jak se akčňák se skoro nepřemožitelným hrdinou od nakladatelství Valiant Comics, kde titulnímu protagonistovi propůjčil tvář Vin Diesel, povedl? Je tu zaděláno na další rozvinuté filmové universum po vzoru MCU?

Těžko říci, ale nejspíše ne. Po Grootovi ze Strážců galaxie si herec známý především z nekončící a úspěšné série Rychle a zběsile rozhodl vzít si na svá bedra další film z komiksového ranku. V něm ovšem ztvární hlavní postavu. V sólovce prakticky nesmrtelného hrdiny se setkáme s Bloodshotem. Nutno dodat, že minimálně výběr herce byl v tomto případě trefou do černého. Diesel s postavou sdílí přinejmenším vícero fyzických atributů. Jeho komiksu odpovídající vzhled se navíc opravdu velmi povedl, byť si ho ve filmu příliš dlouho neužijeme. Nakolik je jeho originový příběh věrný předloze, posoudit schopný nejsem – ale troufám si říci, že minimálně představitel hlavní role fanoušky nezklame. Diesel film víceméně drží nad vodou, přesto ale tak nějak předvádí svůj herecký standart.

Vyloženě nezajímavé jsou potom vedlejší postavy v čele s od prvního momentu velmi průhledným záporákem Guyem Pearcem (který byl lepší i v třetím Iron Manovi, jakkoli byla jeho postava Mandarin nepříliš povedená), následovaným trojlístkem nejrůzněji upravených vojáků s poměrně přímočaře načrtnutými motivacemi a osobnostmi, které by se daly označit jako zlý, ne až tak zlý a hodná. Víc charakterových rysů ty postavy nemají. Kritizovat u komiksového akčního filmu šablonovitost a černobílost postav a děje by se možná mohlo zdát poněkud krátkozrakým, to by ale ten snímek musel vynikat v jakýchkoli jiných aspektech, aby bylo z čeho dalšího brát. A problém je, že moc není kde. Vše zde viděné už jsme viděli jinde a lépe.

Snímku by prospěla jakákoli přidaná hodnota. Třeba trochu fungujícího nadhledu. O ten se snaží prostřednictvím humorné postavy jednoho pro děj velmi zásadního geniálního programátora, který má být takovým tím cool hláškujícím geekem, nicméně jediná z jeho narážek a vtipů nevyloudila na projekci nejen ze mne, ale i z ostatních diváků v sále víc, než pouze rozpačité uchechtnutí. Ačkoli se i mimo to film snaží o jakýsi nadhled a opakovaně si dělá legraci z klišovitosti vlastní podzápletky, implementované do hrdinovy paměti, i sám hlavní příběh je bolestně předvídatelný a nudný. Akce krom jedné vcelku nápadité sekvence boje v moukou zasypaném tunelu není příliš nápaditá, ani zajímavá. V zásadě se dá říci, že pokud jste viděli trailer, viděli jste celý snímek, který krom nejskalnějších fandů béčkového komiksového hrdiny nenadchne asi nikoho. Dost možná filmu trošku podlomil nohy (jako jedna z možných příčin) i fakt, že nedostal rating pro dospělé, a tak se vzdor jménu postavy nejedná ani o přílišný krvák.

Verdikt

Bloodshot je až k uzoufání obyčejný, průměrný film, který jako by se stejně jako jeho hrdina zastavil v devadesátkách, kdy se možná jednalo o populární postavu, ta se nicméně v přehršli filmové konkurence ztratí a zapadne. Vin Diesel předvádí několikátou variaci na zamlklého, zádumčivého a drsného hrdinu a ač mu ta role stále sedí, rozhodně svým charismatem film nezachrání. Tento počin je předvídatelný a bohužel veskrze prostý a nenabízí nic, čím by na přehršel nejen komiksových, ale i jakýchkoli jiných akčních filmů vyčníval. A to je i jeho celkem výrazným hřebíkem do rakve. Pokud pak vůbec kdy toto dílo dostane pokračování (k čemuž konec, otevřený jak příslovečná vrata vysloveně vybízí), snad se jeho tvůrci více odváží. Nebo třeba přijdou s jinou postavou, která mezi víc než bohatou superhrdinskou konkurencí dokáže více zaujmout…


Bloodshot
Trailer
USA, 2020, 110 min
Akční / Drama / Sci-Fi / Fantasy
Režie: Dave Wilson
Hrají: Vin Diesel, Eiza González, Sam Heughan, Guy Pearce, Toby Kebbell, Michael Sheen, Lamorne Morris, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Talulah Riley, Alex Hernandez, Siddharth Dhananjay, Ryan Kruger, a další.

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
50 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Ve snímku podle komiksového bestselleru ztvárňuje Vin Diesel vojáka Raye Garrisona, který byl zabit v boji a znovu oživen korporací RST jako superhrdina Bloodshot. Nanotechnologie v jeho žilách z něj činní nezastavitelného bojovníka obdařeného nadlidskou silou a schopností okamžitě se uzdravovat. Korporace RST však neovládá pouze Bloodshotovo tělo, ale i jeho mysl a vzpomínky. Ray neví, co je skutečné a co je lež, a tak se rozhodne to zjistit.Recenze: Bloodshot je devadesátkové komiksové béčko, které zaspalo dobu