Nejlepší filmy podle slavného spisovatele H.G. Wellse

Přečtěte si

Autor

Tereza Filounková
Tereza Filounková
Pracovnice v kanceláři, která se před prací ráda ukrývá do filmových a knižních příběhů. Fanynka herečky Meryl Streep a veškerých filmů od Disney. Věrný posluchač muzikálových soundtracků a zpěvačky Cher. Psaní článků, povídek a knih je mojí vášní, stejně jako sledování Oscarů a černobílých Hollywoodské filmů.

Tento týden vstupuje do kin nový horor Neviditelný, kde si hlavní roli zahrála Elisabeth Moss, známá převážně z dramatického seriálu Příběh služebnice. Neviditelný je inspirovaný knižní předlohou od autora H.G. Wellse (1866-1946), jenž byl světoznámým autorem sci-fi literatury. Většina jeho knih byla úspěšně zfilmována a my si teď připomene ty nejlepší z nich.

Cesta na Měsíc (1902)

Jeden z prvních celosvětových úspěchů ve filmovém světě je bez pochyby snímek francouzského filmaře Georgese Mélièse. Ten na filmové plátno zpracoval mix dvou knižních předloh. Film je inspirovaný knihami Země na Měsíc od Julese Verna a První lidé na Měsíci od H. G. Wellse. V kinech se divákům představil hned ve dvou verzích – v černobílé a barevné. A byť má snímek pouhých 14 minut, v té době byl považován za celovečerní film. Filmový úspěch Mélièse byl hned po vypuštění do světa kopírován dalšími filmaři. Kvůli této skutečnosti se režisér rozhodl zničit všechny negativy snímku, naštěstí jedna černobílá kopie zůstala a v roce 1993 se dokonce našla i barevná verze filmu.

Neviditelný muž (1933)

Hororový film Jamese Whalea, který předběhl svojí dobu díky neuvěřitelným filmových efektům, jenž v té době byly pro diváka naprosto nepochopitelné. Režisér James Whale měl ale také velké zkušenosti s hororovými příběhy. Před Neviditelným mužem natočil úspěšného Frankensteina. Režisér si do hlavní role neviditelného muže vybral tehdy neznámého herce Claudea Rainse, pro něhož se jednalo o filmový debut, který mu následně odstartoval hereckou kariéru. Příběh vypráví o úspěšném doktorovi, jenž vynalezne sérum neviditelnosti. To, že je neviditelný, maskuje obvazy a černými brýlemi. Jeho nově nabitá moc a síla, kterou jako neviditelný získal, mu postupně zatemňuje mysl a jeho činy se stávají čím dál nebezpečnějšími a krutými.

Vášniví přátelé (1949)

Spisovatel H.G. Wells se nevěnoval pouze sci-fi příběhům (přestože právě díky nim je tak známý). Psal i romantické příběhy, příkladem jsou právě Vášniví přátelé. Příběh se zaměřuje na hlubokou lásku mezi Stevenem a Mary, kteří se však musejí rozdělit. Po pár letech se opět setkávají a staré city se opět vracejí se stejnou intenzitou, jako tomu bylo předtím. Mary je ale vdaná žena a její manžel by nikdy nestrpěl nevěru. Láska je ale silnější než nešťastné manželství. Příběh plný lásky, žárlivosti a zrady natočil britský režisér David Lean, který stojí i za úspěšnými filmy jako Most přes řeku Kwai a Lawrence z Arábie. Do hlavního milostného trojúhelníku byli obsazeni Ann Todd, Claude Rains a Trevor Howard.

Stroj času (1960)

George je vědec, kterému se podaří sestrojit stroj času. Ihned se chopí příležitosti a vydá se prozkoumat budoucnost navzdory varování svého kolegy. George se setkává s mírumilovnou lidskou rasou, všechno ale není jen růžové, ve stejné době se však vyskytují i kanibalové, žijící v podzemí, kteří touží po ovládnutí světa a co víc, podaří se jim ukrást stroj času. George musí zachránit nejen lidskou rasu, ale také sám sebe a stroj času, aby předešel hrozící katastrofě, která by mohla nastat. Hlavní roli ztvárnila hvězda 60. let Rod Taylor, který po Stroji času získal asi svou nejznámější roli v Hitchcockově filmu Ptáci. V roce 2002 se snímek dočkal modernější verze, kterou natočil pra-pravnuk spisovatele Simon Wells.

První muži na Měsíci (1964)

Snímek První muži na Měsíci byl natočený podle knihy První lidé na Měsíci a skvěle ukazuje jakou obrovskou a neuvěřitelnou představivost spisovatel H.G. Wells měl. Přistání na Měsíci se zdálo pro lidstvo nemožné, nicméně všichni víme, že v roce 1969 se opak stal pravdou. Wells to v době napsání knihy (rok 1927) samozřejmě nemohl tušit, ale i tak napsal svojí vlastní verzi, jak by to mohlo vypadat. Arnold touží být prvním člověkem na Měsíci, aby svůj sen uskutečnil, pozve na výpravu i profesora Cavora. K jejich vypravě se ale nečekaně přidá i Arnoldova snoubenka Katherine. Po přistání však zjistí, že na Měsíci rozhodně nejsou sami a setkávají se s různými děsivými mimozemskými druhy, které se až přespříliš zajímají o obyvatele Země. V hlavních rolích se objevili Edward Judd, herečka Martha Hyer a herec Lionel Jeffries.

Ostrov doktora Moreaua (1977)

Andrew Braddock jako jediný přežije ztroskotání lodi. Díky záchrannému člunu se dostane na ostrov, kde je zachráněn záhadným doktorem Moreauem. Na první pohled se doktor tváří jako velmi vzdělaný a hodný člověk. Postupem času, zatímco se toulá džunglí, Andrew zjišťuje co za podivína a monstrum doktor je. Monreau vymyslel sérum, pomocí nějž přeměňuje zvířata na lidi. Andrew tak zjišťuje, že ostrov je plný zmutovaných monster, která mohou vypadat jako lidé, ale jejich instinkty zůstávají ryze zvířecí. Poté, co Andrew v souboji zabije jednoho z mutantů, se stává jedním z dalších děsivých doktorových projektů. V hlavní roli doktora se objevil oscarový herec Burt Lancaster. Andrewa ztvárnil herec Michael York.

Válka světů (2005)

Asi nejznámější filmová adaptace díla od H.G. Wellse je Válka světů. Kniha se v roce 1938 objevila v rozhlasové adaptaci Orsona Wellese, která mezi tehdejšími posluchači způsobila paniku. Welles chtěl nicméně pouze upozornit na to, jak posluchači až příliš věří médiím. Následně se Válka světů dočkala hned několika filmových zpracování. To nejmodernější a nejznámější je verze z roku 2005 s Tomem Cruisem v hlavní roli. Ray je moc milý chlapík, který však má rodinné problémy. Jeho rodina nefunguje tak jak má, je rozvedený a má dvě dospívající děti, které spolu příliš nevychází. Všechny tyhle komplikace ale musejí jít stranou, když se z ničeho nic na Zemi objeví invaze obřích mimozemšťanů. Ray musí zachránit svojí rodinu před smrtí, která by je mohla potkat a nakonec se třeba on sám stane hrdinou, který zachrání svět. Jak již bylo zmíněno, v hlavní roli se objevil Tom Cruise. Děti ztvárnili Dakota Fanning a Justin Chatwin. Za režií stojí Steve Spielberg, světoznámý režisér mnoha úspěšných (nejen) sci-fi snímků, jako jsou kupříkladu E.T.-Mimozemšťan, Jurský park nebo Ready Player One.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také