TOP 5: Nejlepší filmy o zlaté horečce

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Harrison Ford se svým věrným druhem Buckem bojuje ve  Volání divočiny nejen s drsnou přírodou, snahou najít zlato a nečekanými komplikacemi, ale rovněž o diváckou přízeň. Jaké divácky úspěšné filmy o zlaté horečce na nás skrze stříbrná plátna promluvily?

Malí kovbojové (1972)

John Wayne v roli neplánovaného táty. Rančer Will Anderson musí řešit nečekanou šlamastiku. Jeho honáci dobytka podali výpověď, jelikož stejně jako většina lidí v oblasti propadli zlaté horečce. V nedalekých horách se našlo totiž zlato a tak chtějí zkusit rovněž své štěstí. Zoufalý Will se tak obrátil na zdejší školu a najal partu žáků. Z nečekané dospívající pomoci se snaží postupně udělat pravé kovboje a chlapy. Ti se zas na oplátku snaží obměkčit jeho chladné srdce.

Hlas divočiny (1972)

Adaptace Londonovy klasiky, stejně jako Volání divočiny s Harrisonem Fordem. Hvězda Planety opic, Charlton Heston, zde dostal opět jiné společníky než ty lidské. Věrným druhem mu je pes Buck. Ten je vlastně ústřední bytostí celého snímku a divák má možnost sledovat jeho přerod z utrápeného nebožáka do šťastného nejlepšího přítele člověka, když se konečně dostane ke správnému páníčkovi. Zlatá horečka tu nehraje prim, ale dojde na ni.

Balada o Busteru Scruggsovi (2018)

Westernové minipříběhy věhlasných bratrů Coenů obsahovaly hned několik zápletek.  Povídky nabídly jak drama, tak i humor. Jendou z nich bylo vyprávění o stárnoucím hledači zlata v podání Toma Waitse. Krásné záběry přírody, zdařilý výkon hlavního hrdiny i nečekaná akční sekvence. Byť nebylo vyprávění příliš dlouhé, zaujalo.

Zlaté opojení (1925)

Král němého filmu a grotesek, legendární Charlie Chaplin zde ztvárnil tuláka Charlieho. Ten se podobně jako tisíce dalších vydává na Aljašku, aby zde našel štěstí a bohatství. Jeho cesta je však plná útrap a nesnází. Zlatému opojení nechybí zábavné momenty a dokazuje, proč byl Chaplin ve svém žánru nejlepší.

Sedm statečných (1960)

Klenot, který není zajisté nutné dlouho představovat. Kovbojská adaptace Sedmi samurajů Akira Kurosawy si získala nesmírnou popularitu a i dnes se na ni kdokoliv rád koukne. O popularitě svědčí i fakt, že se Sedm statečných dočkalo v roce 2016 remaku. Nicméně původní díl je jednoznačně mnohem lepší. A proč? Především díky skvělému obsazení – Yul Brenner, Charles Bronson, Steve McQueen, Robert Vaughn… zkrátka hvězda vedle hvězdy. Kromě toho film krásně ubíhal a byl prošpikován skvělými akčními scénami. Jeden ze sedmi hrdinů, Harry Luck (Brad Dexter), byl namotivovaný pomoci jen díky jedné věci. Bylo mu přislíbeno obrovské množství zlata, které údajně vesničané v tajnosti drželi. A tak stejně jako ostatní protagonisté tohoto článku propadl zlaté horečce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také