Corpus Christi: Strhující drama hříchu, který přinesl vykoupení

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
zakladatel magazínu

Polské sociální drama podle skutečné události se chystá pokřtít česká kina. Festivalový hit a na Oscara nominovaný počin Corpus Christi se představuje v traileru.

Dvacetiletý Daniel projde v nápravném zařízení pro mladistvé duchovní proměnou. Chtěl by se stát knězem, s jeho trestním rejstříkem na to ovšem nemůže ani pomyslet. Když je propuštěn a má začít pracovat v truhlárně na malém městě, převlékne se po příjezdu do kněžského a díky náhodě se ujímá péče o místní farnost. Příchod mladého charismatického pastýře rozčeří stojaté vody a místní komunita, krutě zasažená tragédií, k níž tu došlo, může s jeho pomocí začít pomalu léčit své rány. Uspěje Daniel ve svém poslání? A za jakou cenu?

Jan Komasa, rodák z Poznaně (1981), vystudoval režii na televizní a filmové škole v Lodži. Jeho studentský krátký snímek Fajne, ze jestes (Ráda tě vidím, 2004) získal třetí místo na Cannes Cinefondation. Svůj celovečerní debut Komasa natočil ve spolupráci s Annou Kazajekovou a Maciejem Migasem, dvěma svými spolužáky, povídkový snímek Óda na radost (Oda do radości, 2005) byl s úspěchem promítán např. na festivalech v Rotterdamu a Karlových Varech.

Samostatnou prvotinou Jana Komasy se stalo drama Místnost sebevrahů (Sala samobójców, 2011), premiérované na Berlinale v sekci Panorama. Příběh chlapce, ztraceného ve virtuálním světě, přilákal do polských kin více než 800 000 diváků.

Poté Komasa změnil směr a natočil historické válečné drama Město 44 (Miasto 44, 2014), sledující osudy několika mladých lidí během varšavského povstání. Přišlo se na něj podívat 1,8 milionů Poláků a z Komasy se stala jedna z velkých nadějí polského filmu. Corpus Christi je jeho třetí film.

„Uvedení v Benátkách. Nadšené kritiky. Zboření festivalu polského filmu v Gdyni. 1 400 000 diváků v Polsku. Oficiální polský vyslanec na Oscarech. Další a další ceny a festivaly. Oscar shortlist 10 nejlepších zahraničních filmů. Oscar shortlist 5 nejlepších zahraničních filmů. Jen Bůh ví, kde tohle skončí.

Corpus Christi popisuje skutečný případ polského mladíka relativizující dobro a zlo, pravdu a lež, dobrý skutek a hřích, víru a církev. Jedná se o ironický a částečně šokující film postavený na absurdní zápletce, který však disponuje hloubkou a silným přesahem, smířlivé dílo tematizující hledání a nalezení sebe sama, hloubku lidské víry, lásku k bližnímu a porozumění. Díkybohu za to, že můžeme být u toho.“
Jan Jílek, koordinátor distribuce AČFK

V kinech hrají od 2. dubna 2020.

Zdroj: Kino Świat
Zdroj: AČFK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také