Sedmý ročník science fiction festivalu Future Gate ovládne kina napříč republikou

Přečtěte si

10 nelegálně nejstahovanějších filmů týdne

Nacházíme se v době, kdy filmová studia vkládají naděje do streamu, a tím roste pochopitelně zájem o pirátství. Tomu...

12 nedávno uvedených českých filmů na Netflixu

Netflix přidává do nabídky další české filmy. Populární 3Bobule, které vládnou žebříčkům sledovanosti českého Netflixu již několik týdnů v...

10 horkých novinek na bezva víkend u bedny

Na víkend si rezervujte dostatek času, protože na streamu bylo přes týden opět živo. Kromě tradiční nadílky novinek na...

Autor

Lenka Hrůzová
Jsem studentka novinařiny, která má ráda humor a ironii, jak ve filmu, tak v životě. Vždy se ráda podívám na seriál Simpsonovi nebo na film Leon. A oceňuji filmy inspirované skutečnými událostmi, protože nemívají přeslazené šťastné konce.

Pořadatelé festivalu letos své působení rozšířili i na Slovensko, poprvé se tak bude festival konat v Košicích. Tématem letošního ročníku je Cyber Revolution a problematika kybernetické dystopie, která se plíživě začíná stávat naší realitou. Future Gate však není pouze filmový „svátek“ nabitý snímky žánru sci-fi, pro fanoušky je totiž stejně jako každý rok připraven i bohatý doprovodný program.

Fanoušci se dočkají distribuční premiéry filmu Malý Joe, dále budou ke zhlédnutí snímky Synchronic, H0us3, Poslední úsvit, Blood machines, Vivárum, Kulky spravedlnosti, klasika Total Recall, a pak třeba Tetsuo nebo Kořeny kyberpunku. Diváci mohou hlasovat o svůj nejoblíbenější snímek, nejlepší film bude poprvé vybírat i mezinárodní porota mezi jejíž členy patří dokumentaristka a pedagožka z FAMU Andrea Slováková, estetik a filmový teoretik Benjamin Slavík a v neposlední řadě hvězda festivalu scénárista Chips Hardy, který společně se svým synem Tomem stojí za úspěchem seriálu Taboo.

Na programu je také mnoho besed s tvůrci a osobnostmi spojenými s filmem, médii či vědou. Za zmínku stojí například režisér filmu H0us3 Manolo Munguia, režisér Valeri Milev a herec v hlavní roli Timur Turisbekov, kteří budou odpovídat na otázky týkající se snímku Kulky spravedlnosti. Z tuzemských osobností se do programu festivalu zapojí třeba Kamil Fila nebo Jindřich Šídlo, a dále například odborníci David Kudrna s Petrou Sobkovou z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, kteří promluví k problematice online šikany, či Mgr. Michal Vavrečka, Ph.D. z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, ČVUT v Praze rozvede téma humanoidních robotů a jejich úlohy ve společnosti.

Mezi návštěvníky festivalu se ujalo zakončení festivalu živým koncertem filmové hudby, a tak Pražský filmový orchestr počtvrté zahraje slavné skladby ze snímků jako je Harry Potter, Indiana Jones, Star Wars a nemalá část programu bude věnována památce zesnulého filmového střihače Terryho Rawlingse, který byl sám v roce 2016 hostem Future Gate festivalu. K vidění budou také výstavy fotografií týkající se protestů v Hong Kongu, exhibice děl fanoušků na téma Svoboda v budoucnosti a chybět nebude ani workshop, který povede ilustrátor Kurt van der Basch. V Praze se bude festival odehrávat v prostředí kina Lucerna mezi 29. lednem až 2. únorem, v Brně bude místem dění kino Art a místní planetárium, přičemž program je naplánován na dny mezi 5. a 9. únorem. Další tuzemská města, kde se mohou fanoušci sci-fi těšit na projekce a doprovodný program v rámci festivalu Future Gate je Plzeň (DEPO2015, 3. a 4. dubna) a Šumperk (kino Oko, 15. a 16. února). Ke slovenským sousedům do Košic se program festivalu „přesune“ koncem března, konkrétně o víkendu 28. a 29.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také