Pěkně tučná sebeláska: Skandinávské aktivistky tlustého hnutí v provokativním dokumentu

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
Web jsem zakládal v roce 2011, vášeň pro psaní o filmech mě neopustila ani o dvanáct let později.

Provokativní dokument sleduje aktivistky „tlustého“ hnutí ve skandinávských zemích. Film o ženách, které se o sobě nestydí říct, že jsou tlusté, přináší revoluci do konvenčního pohledu na krásu, zpochybňuje kosmetické standardy a podporuje pozitivní přístup k lidskému tělu, ať je jakékoliv…

Ve Skandinávii dochází k revoluci. Film Pěkně tučná sebeláska je příběh o mladých skandinávských ženách, které už mají dost sebenenávisti a studu, a hrdě si říkají „tlusté“. Vyžadují respekt a uznání společnosti, a zároveň zápasí s nedostatkem vlastní hodnoty. Příliš dlouho s nevážily vlastních životů – čekaly, že než si koupí nové šaty, zajdou na diskotéku, nebo si najdou přítele, musí nejdřív zhubnout. To se ale nedařilo. Jednoho dne si každá z nich řekla „dost!“, a začaly používat svoje tělo jako aktivistický nástroj. Film Pěkně tučná sebeláska dost možná změní váš pohled na krásu i na to, co je „normální“. A seznámí vás s partou vtipných, energických a sebevědomých žen, které prošly dlouhou cestu…

Louise Detlefsen a Louise Unmack Kjeldsen natočily několik dokumentů pro dánskou televizi, například A Damn Year (2012) nebo dokumentární seriály 7.9.13 (2014) a The Survivers (2018). Film Fat Front (2019) byl v oficiálním výběru prestižního festivalu IDFA – Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Amsterdam.

V kinech hrají od 23. ledna 2020.

33 KOMENTÁŘŮ

 1. Z extrému do extrému. Každý ať si váží sám sebe takový jaký je. Navíc jsem spíš pro to, aby ženská byla tak akorát. Ani chrt, ale ani toto…Ani jedno totiž není zdravé.
  Asi mě dost lidí odsoudí, ale toto je už příliš. Přijde mi, že to hranicis nechutností. Na druhou stranu nikoho na to nikdo nenutí se dívat, že.

 2. Tady se ale nikomu nepodstrkuje nový kult nebo to, že jediná cesta je být tlustý… To je prostě o holkach, které se konečně smířily s tím, jak vypadají a začaly se cítit spokojeně ve svém těle!

 3. Tohle je opravdu strašné….Stejně jako propagace extrémně vyzáblých modelek, tohle je to samé. Na jednu stranu jeden ideál krásy donutí mladé lidi k anorexii, ten druhý zase až k infarktu a dalším vážným onemocněním. Jak vůbec někdo může tohle považovat za normální? Chtějí být uznávané za to, že se doslova přežírají a pak je má někdo litovat, když ve třiceti dostanou infarkt?…Takhle přece žádná normální zdravá ženská vypadat nemá a pokud to má v hlavě v pořádku, tak ani nechce…Jasně, je to jejich tělo a zdraví, ale atˇpotom nechtějí, aby je někdo litoval, když ve třiceti dostanou infarkt, nebo aby se o ně někdo staral 24 hodin denně, když už budou tak tlusté, že nebudou moct vylézt ani z postele a dojít si na záchod…Nemají k tomu moc daleko….

  • Ale to je omyl! Nikdo tady přece netvrdí, ze to je normální!!!!!!!! Přesně, jak uvedl někdo výše! Je to o tom co je kolem nás a že ty holky už nepáchají sebevraždy a snaží se žít. Já znám hafo odpornejsich věcí!!!!! A jak také někdo psal, tak se na to nedivejte!

 4. Smutne na tom je, ze obezni a morbidne obezni trpi z drtive casti podvyzivou … Ano, neumi spravne jist, jedi malo a nepravidelne. A dalsi vec, jsi liny protoze jsi silny, a jsi silny protoze jsi tlusty. Uzavreny kruh. Preji vsem at se uzdravi.

 5. Jejich volba, jejich věc. A raději takovou holku, co je normální, než pitomou fiflenku, co si hlídá každý gram jídla, jí akorát saláty, nonstop běhá/chodí do fitka atd. a řeší akorát „fotky na instáči“. A nejlépe k tomu ještě veganka… fuj, tak to fakt ne. Raději takovouhle.

 6. Nejsem rozhodně pro trend vychrtlých modelek a jsem ráda, že upadá a začínají se objevovat reálně vypadající ženy, ale propagace vyslovené obezity mi přijde stejně škodlivá.
  Vštěpovat dospívajícím, že být obézní je v pořádku nebo dokonce k obdivu, je kalamita. Nelžeme si – není to ani hezké, ani zdravé a nemění na tom nic ani to, když místo tlustý začneme „korektně“ říkat velký.

 7. Jsou to jejich těla, tak ať se klidně přejídají k prasknutí. Žijeme v době internetu, díky tomu muže kdokoliv komentovat cokoliv. V historii lidstva nebylo nikdy jednoduší někomu ublížit, než právě dnes. Internetové hrdinství, kritika a nenávist se stali symboly naší doby. Možná je to dobou, ale možná to něco vypovídá o každém z nás. Je jen jedna jediná cesta jak se dá dneska kritice vyhnout. Ni nedělat nic neříkat a ničím nebýt. A proto se pojďme raději všichni společně víc zabývat tím čím jsme my, než psát čím jsou ti druzí..!

 8. Ve videu se nechavaji slyset,ze muzou delat uplne všechno..hahaha..ok.tak vezmou je k policii.vojakum–tedy tam, kde je potrebna fyzicka,pobezi maraton,pri sexu si je partner zvedne do naruce,v kazdem sportu se dostanou na predni mista,v parnem lete jim bude bajecne,dlouha chuze je nebude unavovat,pri ruznych zdrav.prohlidkach-gyn.-ta cejcha urcite nebude nicemu vadit,inkontinence,klouby,bolest zad,poceni a zapach,opruzene stehna,krec.zily, dychavicnost to vse jiste nebude jejich zasadni problém,v letadle.kine a plast.zidlich na kavarna.terasach se jim bude sedet fakt pohodlne atd. atd…No tak jo,ted o tu
  Karkulce.

 9. než obézní a ty z toho filmu jsou morbidně obézní,tak radši holku se skleněnym okem,jednou rukou,ale štíhlou.taková bude mít muj respekt

  • mě se takový extrémní tlustý holky líbí
   samozřejmě že se mi líbí i trochu hubení ne úplně modelky ale tak
   každému se líbí něco jiného

 10. Jsem tlusťoška, ale také se mi nelíbí jak se teď z toho dělá kult. Jako, že jsme krásné a zdravé a sebevědomé …?? To jsou takový kecy hloupý. Špeky nejsou hezký. Neschovávám se, to zase ne. Ale proč z toho dělat přednost, že se někdo nestydí za rozkydnuté tělo?

  • Jsem taky tlustoska a taky se mo nelíbí, ze se to oslavuje. Delam psi kusy, abych nebyla, jsem pod dohledem odborníků, tak snad…ale pribrala jsem az ve stáří diky nemoci ( to neni omluva, to je vysvětlení). Dneska je oslavovano, když je nekdo tlustej, blbej, drzej, všechno je v pořádku a nic se s tim nemá dělat. To to dopadne.

 11. Kdyby jim to bylo fuk, nebudou to vytrubovat a všechny přesvědčovat jak fuk jim to je. Ať si jsou obézní, je to jejich volba, ale ať nevyžadují respekt, ten se musí získat a já se chci spíše ušklíbnout a zavrtět nesouhlasně hlavou. Ženská, co mluví o svém těle jako o svém domově a přitom má od pohledu zhuntované klouby…no potěš koště.

 12. Ríšo, nebojte se, z Vašich peněz jim na léčbu nepůjde ani ceník.
  Každý ať si je takový, jaký chce být. Také neodsuzuji každého přihlouplého čecháčka, který dovede argumentovat pouze slovy,, kolik peněz to zase bude stát,,, ať už je řeč o čemkoliv.

  • Trochu jste to nepochopil. Nepsal jsem nic o svých penězích. Dokonce jsem nepsal ani nic o českých.
   A když píši o těch penězích, protože jde o ně vždy až v první řadě, je to celkem nefér, vůči ostatním, kteří si za své zdravotní problémy nemohou, zatímco tyto velryby jednoznačně.

   • Další česká dutá hlava. Lidi budou vždycky nemocný a VŽDYCKY se bude utrácet z peněz jiných, aby se pokryla léčba, ať se vám to líbí nebo ne. Trochu pokrytecké, nemyslíte? Vy jste se nikdy do nemocnice nedostal, nevybral recept, neměl nikdy žádnou operaci? Nic, co by hradila zdravotní pojišťovna? Tak držte klapačku a zamyslete se nad vlastním pokrytectvím.

 13. „Vyžadují respekt a uznání společnosti“ – proč? Za to že jsou tlusté? To není žádná zásluha nechat se obdivovat a vyžadovat respekt za svojí neschopnost. A to nemluvím o tom, kolik na ně kvůli jejich morbidní obéznosti bude nutné vydat z veřejných zdravotních prostředků.

  • Castecne mate pravdu,na druhou stranu ,co uz,kolik ver.zdr.prostredku se po celem svete vyda na stihle,kteri miluji adrenalin.sporty a zrani se u nich ,na ridice atd.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také