TOP 7: Nejlepší severská fantasy

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Do kin se pomalu, ale jistě blíží uvedení temné výpravné fantasy Valhalla: Říše bohů. Při té příležitosti jsme se rozhodli dát dohromady žebříček nejlepších seversky laděných filmů tohoto subžánru. Nezahrnujeme komiksově laděné filmy typu marvelovského Thora, protože to by celou TOPkou jen zamávalo.

Valhalla (1986)

V kresleném filmu, ukazujícím přednosti dobové evropské animace se Tór se svým zlořečeným bratrem Lokim na spřežení taženém kozly vydává na pouť přes Mitgard až do Útgardu. Na jejím konci dojde k srovnání sil s obry. Film zpracovává některé z tradičních prvků severské mytologie v krásně atmosféricky pojatém příběhu. Je zde vyobrazena třeba pověst o hostině, kterou bůh hromu připravil pro lidi, u nichž nocoval s Lokim. Jejím předmětem byli právě dva kozlové jménem Tanngnjóst a Tanngrisni, z nichž mohli lidé hodovat co hrdlo ráčí, jen měli zakázáno jíst kosti. Ty měly být zabaleny do kůží, z nichž je Tór posléze oživil. Zjistil však, že jeden kozel kulhá. Za trest si proto od lidí vzal dvě děti do služby. Dalším mytologickým prvkem je právě onen souboj s obry – v prvním klání se Loki postaví Plameni v soutěži o to, kdo sní více masa, v druhém se pak Tór pokusí vypít moře z rohu a také porazit stáří. Valhalla vychází ze starogermánské legendy a jde o opravdu povedený animák.

Erik Viking (1989)

V Monty Pythonovském duchu (byť tak trochu neúplném – natáčení se účastnila jen část kultovního uskupení) se odehrává příběh vikinga jménem Erik (Tim Robbins). Drsný sever se zde snoubí s typickým a přiléhavým suchým anglickým humorem. Odlišující se hlavní hrdina je typickým archetypem někoho, kdo se může stát vůdcem svého lidu. Erik se snaží změnit stávající poměry, vydává se tedy se skupinou válečníků na výpravu za účelem získání tajemného rohu, jenž má jejich rodiště zbavit zamračené oblohy a odkrýt slunce, které vikingům chybí ke štěstí.

Beowulf (2007)

Zpracování starodávné anglosaské legendy o válečníku a hrdinovi Beowulfovi přistupuje k báji s úctou a typicky hollywoodskou kuráží zároveň. Díky spoluautorovi scénáře, kterým je spisovatel Neil Gaiman zůstalo zachováno alespoň atmosférické jádro dávné báje, které bylo okořeněné o dějové prvky, jež neobsahuje. Zda jsou změny oproti originálu, kde se žádné „hříchy otců“ nevyskytují vhodné či ne, posuďte sami. Zůstává nádherná, byť místy nedoladěná animace, vytvořená technologií performance capture (tu už režisér Robert Zemeckis použil ve snímku Polární Expres) a osudovost příběhu, který má stále co říci, byť v jistých obměnách.

Beowulf: Král barbarů (2005)

Další, tentokrát hraný krvavý příběh o bitvě válečníka Beowulfa s obrem Grendelem. V tomto zpracování epické báje vede norský hrdina Beowulf (Gerard Butler) svou družinu na pomoc starému příteli, dánskému králi Hrothgarovi (Stellan Skarsgaard), jehož království je pustošeno Grendelem (Ingvar Sigurdsson). Beowulfova snaha o střet je však mařena Grendelovou nechutí bojovat. Po setkání se záhadnou čarodějkou (Sarah Polley), se dostavuje prozření, prozrazující že obrovo jednání je prostou reakcí na bezpráví, kterého se vůči němu král dopustil. Beowulfova jinak neotřesitelná jistota válečníka tak stojí tváří v tvář náhlému váhání, zda si Grendel trest zaslouží. Motiv pomsty je zde tak vystavěn příhodným otázkám a notoricky známý příběh je tak nahlížen z trochu jiného úhlu pohledu.

Jak vycvičit draka (2010)

Počítáme celou trilogii, nicméně uvést můžeme jen jednu část výborné animované série z fantasy světa vikingů. Rozhodli jsme se proto pro první snímek. Adaptace populární dětské série knih spisovatelky Cressidy Cowell se stejným názvem představila světu vikingského chlapce Škyťáka, zapadlý ostrov Blp a celou škálu lidských i dračích představ. Vymalovala barvitý a zajímavý svět, který je sice určen převážně dětem, ale není v něm nouze o temné, i silnější momenty. První část nám ukázala Škyťáka jako chlapce, který je jiný než ostatní. Který nedisponuje velkými svaly, ale jenž přitom pozvedne celý ostrov na jinou úroveň, když si dokáže ochočit vzácného inteligentního draka z rodu Nočních běsů, s nímž se spřátelí a pojmenuje jej Bezzubka.

Barbar (2009)

Temný a seversky drsný snímek s nemluvným hrdinou s tváří omšelého sympaťáka Madse Mikkelsena je na nordické mýty přímo napojen (původní cizojazyčný název Valhalla Rising to ostatně dokazuje). Vypráví příběh němého divokého barbara, který je v dobách, kdy Skandinávie neznala křesťanství propuštěn ze žaláře a bez znalosti původu a cíle se vydává na plavbu doprostřed mlžných vod Atlantiku. Cestuje daleko na západ, snad k neprobádanému Novému světu, snad k samotné Valhalle. Jednooký muž, ne nepodobný prastarému Odinovi tak postupně objevuje sebe samotného právě po vzoru dávných bohů.

Ragnarök (2013)

Norský dobrodružný film Ragnarök: Tajemství Vikingů vzešel z očividné inspirace nejznámějšími dobrodružnými filmy, jako jsou třeba E. T. mimozemšťanRošťáciGremlini, nebo filmy s Indiana Jonesem. Ragnarök tak přináší velké dobrodružství, které je sice určeno primárně dětským divákům, obsahuje však i temnější, takřka brakové prvky sci-fi a fantasy. Hlavním prvkem je typický příběh o tom, jak se vlivem událostí dá jedna rodina zase dohromady, to vše zabalené v přímých odkazech na severskou mytologii.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také