Havel: Natáčení se symbolicky blíží ke konci. Podívejte se na proměny herců

Natáčení filmu s pracovním názvem Havel se blíží ke konci a jedny z posledních záběrů budou vznikat symbolicky v neděli 17. listopadu v den výročí sametové revoluce. Je to zároveň den, kdy končí i samotný příběh filmu, snímek Havel se totiž inspiruje především osobním životem a disidentskými léty Václava Havla.

Film inspirovaný disidentskými léty Václava Havla mezi roky 1968 a 1989 natáčí režisér Slávek Horák, který před časem slavil úspěch se snímkem „Domácí péče“. Hlavní hrdina jeho nového filmu prochází vývojem z úspěšného dramatika šedesátých let přes bojovníka za lidská práva v letech sedmdesátých až po vůdčí osobnost sametové revoluce let osmdesátých. Dějiny jsou ale podle režiséra až ve druhém plánu, film se snaží zachytit především život, vztahy a povahu hlavních postav. Základem filmu je pak hrdinův netradiční, ale o to silnější vztah s manželkou Olgou.

Hlavní část filmu i závěrečných scén z ikonického vystoupení na balkonu Melantrichu už máme natočené, zbývá nám pořídit záběry zaplněného Václavského náměstí. Je skvělé, že můžeme využít právě výročí revoluce,“ říká režisér Slávek Horák.

Účastníci oslav 30 let svobody, kteří budou v neděli na Václavském náměstí, tak mají možnost stát se součástí filmu. Po skončení programu požádají tvůrci filmu prostřednictvím organizátorů oslav všechny přítomné, aby se otočili právě směrem k balkonu Melantrichu, z něhož Václav Havel pozdravil náměstí legendárním gestem „V“.

Emotivní scény vystoupení na balkóně a jeho zákulisí jsou hotové, svou filmovou podobu už má tedy i Václav Havel v revoluční době, tedy v takové, jak ho veřejnost zná nejvíce.

„Je to drama, ale je tam tolik vtipných a absurdních situací, že se to drama často prolíná s komedií a vzniká tak kombinace komedie a dramatu, můj nejoblíbenější žánr, označovaný „dramedy“. Do silného osobního příběhu drama i smích patří, teprve jejich kombinace pro mě vykreslují skutečnou radost i bolest života. A náš hlavní hrdina zažívá výjimečné dramatické a absurdní situace, to byla taky moje hlavní inspirace pro vznik tohoto filmu – vidět v kině strhující a přitom zábavný příběh o důležitých tématech, film plný emocí,“ přibližuje vznikající film režisér Slávek Horák.

V hlavní roli se představí herec Viktor Dvořák. „Všechny postavy byly obsazené a my stále neměli odpověď na otázku „Kdo ho bude hrát?,“ přibližuje Horák „Pak přišel na casting Viktor. Věděli jsme z doslechu, že by měl být Havlovi trochu podobný, ale úplně nám vyrazil dech. Byl to prostě on! Nejen vzhledem, ale taky – a to především – chováním, ta charismatická kombinace přirozené inteligence, ohleduplné slušnosti a smyslu pro humor, to všechno Viktor má a nemusí to hrát.“

Olgu hraje Anna Geislerová, s níž tvůrci počítali už během psaní scénáře, vtipné situace filmu se opírají především o postavu „Lanďáka“ v podání Martina Hofmanna. „Kombinace zdrženlivého gentlemana Viktora a hlučného bouřliváka Martina Hofmanna funguje skvěle, jejich konflikty nás baví už při natáčení a děláme všechno proto, abychom tuhle zábavnou energii přenesli na plátno co nejlépe,“ pochvaluje si režisér.

První klapka padla symbolicky v den, kdy začíná i samotný filmový příběh, v předvečer srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Natáčení začalo scénami divadelní premiéry a následného večírku, kde se začnou vtipně a překvapivě vyjevovat charaktery hlavních postav. Točit se bude s přestávkami až do konce října, některé záběry vzniknou i v době, kdy příběh na plátnech skončí, kolem 17. listopadu v období sametové revoluce z roku 1989.

Scénář k filmu vznikal tři roky, řada dramatických momentů vychází ze skutečných situací a faktů. Některé postavy a děj už ale vznikly v autorské licenci. „Jde o hraný film a už z podstaty hraného filmu jde o dramatizaci, převyprávění historických faktů způsobem, který má na plátně nejsilnější dramatický účinek. Fakta skutečného života nejlépe vystihují odborné publikace a dokumenty, ale v hraném filmu jde o emoce, o prožitek z příběhu, který vystihne ducha hlavních postav a hlavního děje,“ zdůrazňuje režisér Horák, jenž je společně s Rudolfem Suchánkem i autorem scénáře. „Jak říkají všichni velcí vypravěči – ‚Nikdy nenechte stát fakta v cestě dobrému příběhu‘, nebo často zjednodušeně ‚Nejdřív příběh, potom fakta‘.“

Vznik filmu podpořili Státní fond kinematografie i Česká televize, distributorem bude Bontonfilm.

Premiéra v kinech je v plánu na léto 2020.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno