Color Out of Space: Nicholas Cage v osidlech lovecraftovské hrůzy

Přečtěte si

Autor

Slavný spisovatel hororů se dost možná konečně dočká zajímavého a dobrého filmu.

Tvorba H. P. Lovecrafta patří k těm nejobtížněji zfilmovatelným. Nejde v nich ani tak o napínavé situace nebo hrůzné výjevy. Pojímají o rozpadu lidské duše tváří v tvář něčemu, co lidské chápání dalece přesahuje svou velikostí i odporností. To ve filmu není jednoduché uchopit a tak se filmaři při adaptování Lovecraftových děl často uchylují k tradičnějším hororovým prvkům, které látce ve výsledku příliš neprospívají.

Jednou z takových předloh je povídka Barva z kosmu, jež je nyní paradoxně zfilmována potřetí. Hrůzný příběh začíná pádem meteoritu do venkovské oblasti. Z útvaru uniká toxická látka divné barvy, která infikuje nejbližší rodinu a pomalu rozkládá jak jejich organismus, tak jejich mysl. Povídka je vyprávěna z pohledu přítele titulní rodiny, jenž bezmocně sleduje, jak jeho přátelé pomalu propadají šílenství i fyzické zkáze.

Film oproti tomu sleduje pouze titulní rodinu, která postupně zažívá různé halucinace a podivné stavy. Snímek režíruje Richard Stanley, jehož filmy nejsou vždycky úplně dobré, zato bývají vizuálně krásné, zejména díky snové atmosféře, kterou se vyznačují. Platí to pro jeho sci-fi thriller Hardware i surrealistický horor Dust Devil. A podle traileru to bude nejspíš platit i pro Color out of Space. Psychedelické sekvence doprovázené jedovatě fialovým oparem vypadají jako oživlá noční můra, před níž nejde utéct, a postavy oscilují mezi znepokojením a čirým šílenstvím. Poloha jako stvořená pro Nicholase Cage, hrajícího otce rodiny. Ten ale v upoutávce působí v rámci možností civilně,a vzácně jej nevidíme přehrávat. Tohle nebude Cageova obvyklá hysterická one man show, ale barvité psychologické peklo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také