Zemřel nejúspěšnější český zpěvák a příležitostný herec Karel Gott

Přečtěte si

Valhalla: Říše bohů: Thor a Loki znovu odvrací Ragnarok v temné severské fantasy

Výpravná dánská fantasy Valhalla: Říše bohů nás zavede do příběhu severské mytologie, ve kterém budou hlavní hrdinové, bohové, odvracet...

Recenze: Staříci – Roadmovie o pomstě a strastech stáří

Ve skutečnými událostmi inspirovaném snímku se spolu na plátně vůbec poprvé objevují herečtí matadoři Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička...

Recenze: Parazit – Korejský Tarantino?

Snímek Parazit uchvátil kritiky, a nyní je na nejlepší cestě učinit totéž v kinech svým "masovým" divákům. Jaký je...

Autor

Profilový obrázek
Jaroslav Thraumb
ČSFD: jerry12

Ve věku 80 let zemřel v kruhu rodiny nejslavnější český umělec Karel Gott. Byl především uznávaným zpěvákem s mnohými úspěchy v zahraničí, ale příležitostně také hrál ve filmech a seriálech či maloval. Od roku 2015 se léčil s Non-Hodgkinovým lymfomem, a přestože v roce 2016 nad rakovinou dočasně zvítězil, v září letošního roku se mu vrátila v podobě akutní leukémie.

Karel Gott se narodil 14. července 1939. Vyučil se jako elektromontér, zpíval už během učňovských let. Později šel na konzervatoř a zúčastnil se pěvecké soutěže, v níž neuspěl, ale díky své účasti obdržel nabídku na angažmá s orchestrem. V roce 1960 se definitivně rozhodl opustit ČKD, kde pracoval, a začít se plně věnovat pěvecké kariéře. Svezl se na éře twistu na začátku 60. let, která ho výrazně zviditelnila. Známým se pak stal především díky angažmá v roce 1962 v divadle Semafor, po němž získal prvního Zlatého slavíka.

Od této chvíle jeho hvězda rostla závratnou rychlostí. Během své plodné kariéry vystupoval mnohokrát téměř ve všech zemích Evropy, ale i v USA, kde byl velmi oblíbeným zahraničním interpretem. V Praze naposledy koncertoval v roce 2018, kdy beznadějně vyprodal O2 Arenu. Tentýž rok také vydal své poslední album Ta pravá, s nímž v letošním roce stihl objet dalších několik měst, mj. Plzeň, Brno či Košice. V létě vydal u příležitosti svých osmdesátin znovu nazpívanou píseň Jdi za štěstím. Dosud posbíral 42 Zlatých, respektive Českých slavíků.

Desítky jeho slavných písní zazněly v mnoha československých a českých filmech, sám se také příležitostně stával hercem, když si zahrál menší či větší role např. ve filmech Kdyby tisíc klarinetů, Ta naše písnička česká, Parta hic, Mučedníci lásky či Dědictví aneb Kurvahošigutntág, ale také v seriálech Škoda lásky či Comeback. Byl součástí desítek dokumentů se zaměřením na českou hudební scénu a v dřívějších dobách se pravidelně účastnil mnoha známých českých televizních pořadů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také