TOP 8: Nejlepší filmy Anga Leeho

Nové akční sci-fi s názvem Blíženec se pomalu blíží i do našich kin. Za režií filmu stojí držitel Oscara Ang Lee. Režisér má na svém kontě několik velice úspěšných a divácky velmi oblíbených filmů, pojďme si připomenout osm nejlepších.

Svatební hostina (1993)

Americko-tchajwanská komedie vypráví o Waj Tungovi, jenž v tajnosti už pět let žije s Američanem Simonem. Jeho rodiče ale velmi touží po tom, aby se Waj oženil s krásnou nevěstou. Simona napadne geniální nápad. Waj se má oženit s číňankou Wej Wej. Ona získá možnost zůstat v Americe a on pro rodiče vysněnou nevěstu, společně pak všichni tři budou žít pospolu jako spokojená rodinka. Na první pohled to vypadá, že plán opravdu vychází, dokud jednoho dne nečekaně nedorazí Wajovi rodiče. Náhle začíná nečekaná přetvářka, vymýšlení historek a spousta lží. V hlavních rolích se objevili Mitchell Lichtenstein, Ya-lei Kuei nebo Mason Lee. Režisér obdržel cenu za nejlepší režii na filmovém festivalu v Berlinale.

Rozum a cit (1995)

Kniha Rozum a cit spatřila světlo světa v roce 1811 a stala se jednou z nejúspěšnějších knih britské spisovatelky Jane Austen. Trvalo dlouhých 184 let, než se z knihy stal filmový příběh, který divákům představil právě Ang Lee. Paní Dashwoodová se svými třemi dcerami se musí vystěhovat z domu, jelikož po smrti manžela se nezvládnou postarat o domácnost. Útočiště naleznou u vzdáleného příbuzného. Přestěhování a nový domov ale starším dcerám Elinor a Marianne nabídne neočekávaná setkání. Elinor se dvoří bohatý Edward, zatímco do Marianne se zamiloval na pohled přísný plukovník Brandon. Marianna se ale zakouká do mladého a charismatického Willoughbyho, jenž má však jednu špatnou vlastnost a tou je přelétavost. Elinor se naopak potýká s nešťastnou zprávou, když se dozví o Edwardově zasnoubení s jinou dívkou. Sestry se společně musejí podpořit v době zlomených srdcí a pokusit se nalézt nové či staré štěstí. Scénář k filmu napsala herečka Emma Thompson, která ztvárnila nejstarší sestru Elinor, za scénář si odnesla Oscara. V dalších rolích se objevili Kate Winslet, Alan Rickman nebo Hugh Grant.

Ledová bouře (1997)

Příběh Ledová bouře sleduje osudy dvou sousedících rodin. Úplná rodina skládající se z rodičů a dvou dětí, jejichž hlavou je Kevin Kline, čelí občasným neshodám a hádkám. Před napětím manžel utíká ke své sousedce, jenž ztvárnila Sigourney Weaver. Jejich milostný románek ale začíná vycházet na povrch a Kevin si musí uvědomit, co je pro něj důležitější, jeho rodina nebo milenka. Jednoho večera vše vygraduje a každý člen rodiny najednou čelí velkému rozhodnutí, které může ovlivnit budoucí život každého z nich. V dalších rolích se objevili Christina Ricci nebo Toby Maguire. Snímek byl oceněn na filmovém festivalu v Cannes za nejlepší scénář.

Tygr a drak (2000)

Film plný bojového umění, zakázané lásky, pomsty a smrti. Li Mu Bai je jeden z nejlepších bojových mistrů, jenž se vyučil svému umění od mnichů na Vudanově hoře. Válčení a zabíjení ale už má dost a tak, když se po letech setká s krásnou Shu Lien, které v minulosti zabil snoubence, rozhodne se jí věnovat slavný meč zvaný Zelený osud. Shu Lien na důkaz Li Mu Baiovi lítosti má meč předat svému otci a díky tomu začít novou etapu života. Meč je ale jednoho dne odcizen a Li ví, že stopy vedou ke kriminálnici Jade Fox. Rozhodne se proto vydat za ní do hor, kde se nečekaně shledá se známou tváří. Snímek proměnil celkem čtyři Oscary z deseti nominací, včetně Oscara za zahraniční film. V hlavních rolích se představili Yun-Fat Chow, Michelle Yeoh nebo Ziyi Zhang.

Zkrocená hora (2005)

Jake Gyllenhaal a zesnulý Heath Ledger ztvárnili ve filmu Zkrocená hora kovboje a rančera, kteří se stali nejlepšími přáteli a prožili si spolu veškeré strasti a radosti života. Ennis a Jack se setkali na hoře Brokeback, když společně hlídali stádo. Společně strávené noci brzy přerostou v nejlepší přátelství, a nakonec v nich osamělost hory probudí dlouho potlačovaný cit. Jejich životy se ale rozdělí. Ennis se ožení se svojí přítelkyní, která mu porodí dvě dcery, zatímco Jack se zamiluje do královny rodea, se kterou má následně syna. Jejich cesty se ale znovu zkříží, díky Jackově cestě do Ennisova bydliště a jejich láska opět propukne navzdory manželkám a dětem. Ang Lee si odnesl Oscara za režii, film získal další dvě sošky za adaptovaný scénář a hudbu.

Touha, opatrnost (2007)

Příběh o zakázané lásce. Hlavní hrdinkou je zde obyčejná dívka, která dostane nelehký úkol, na nějž se musí pečlivě připravit. Prochází si bojovým a střeleckým tréninkem. Teprve ve chvíli, kdy je opravdu připravena úkol splnit, je vyslána do Šanghaje, aby zabila japonského kolaboranta Yeeho. Aby zabila nepřítele, musí získat jeho srdce a tím zlomit své vlastní. V hlavních rolích se představili Tony Leung Chiu-wai a Joan Chen.

Zažít Woodstock (2009)

Elliot Tiber miluje své rodiče nade vše, už se ale nemůže dál dívat na to, jak se jim jejich milovaný penzion rozpadá pod rukama a vůbec nevydělává. Banka jim hrozí zabráním majetku, pokud do pár měsíců nezaplatí hypotéku. Štěstí jim ale přihraje tu největší hudební událost 60.let. Pořadatelé hledají místo pro Woodstock koncert a Elliot jim nabídne louku hned za jejich resortem. Místo je nakonec schválené a penzión je naplněný k prasknutí. Elliot je navíc přítomen historické události, o které se bude mluvit ještě hodně dlouho. Příběh natočený na motivy skutečných událostí, ukáže divákovi nejen zákulisí vzniku koncertu ve Woodstocku, ale i vše, co tomu předcházelo. Ve filmu se objevili Demetri Martin, Liev Schreiber nebo Imelda Staunton.

Pí a jeho život (2012)

Pí celé dětství strávil v zoologické zahradě, kterou vlastnil jeho otec. Rodina se ale jednoho dne rozhodla přestěhovat se do Kanady, kde chtěla začít nový život. Některá zvířata si vzala s sebou, aby je následně mohla prodat a usnadnit si tak začátek v nové zemi. Při cestě lodí jim v tom ale zabrání obrovská bouře, jenž loď potopí a na záchranném člunu se objeví pouze Pí společně s některými přeživšími zvířaty – zebrou, hyenou, orangutanem a tygrem Richardem Parkerem. A tak celý film sledujeme neskutečnou plavbu mladého chlapce, který se musel stát dospělým a statečným, aby dokázal přežit a sžít se s nebezpečným tygrem. Další velice úspěšný snímek si odnesl Oscara za režii, kameru, hudbu a vizuální efekty.