Kouzla jsou skutečná! Žáci katolické školy mají smůlu, vedení zakázalo knihy o Harry Potterovi

Přečtěte si

Tenkrát podruhé: Zažijte znovu nejkrásnější chvíle svého života

Chytrá a zábavná love story vypráví o tom, co by se mohlo stát, kdybychom si mohli zopakovat ty nejkrásnější okamžiky. Je to...

Duše: Pixar znovu zacloumá s našimi emocemi v chystaném animáku

Tvůrci úspěšných animovaných snímků jako Coco, V hlavě a Vzhůru do oblak, přináší divákům novou animovanou pohádku, která opět zacloumá...

Ježek Sonic: Hrdina z videoher konečně vypadá k světu

Sonic na přání fanoušků dostává vzhled věrnější své předloze a na plátna kin poputuje s tříměsíčním zpozděním. Zábavný trailer...

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Že jsou kouzla a čáry skutečné? V katolické škole v americkém Tennessee si myslí, že tomu tak je, proto ze své knihovny vyřadili všechny knihy o čarodějnickém učni Harry Potterovi.

Ačkoli je svět Harryho Pottera čirá fikce, čtení kouzel, která se objevují v knihách, prý vyvolává zlé síly. Studenti katolické školy Sv. Edwarda v Tennessee si tak už nebudou moct půjčit z tamní knihovny žádnou ze sedmi knih o Harry Potterovi, protože škola se jich zbavila.

Kletby jsou skutečné, o cenzuru nejde

Za tímto kontroverzním rozhodnutím, které je považováno za cenzuru, stojí římskokatolický pastor Dan Reehill, jenž prý své rozhodnutí konzultoval s exorcisty v USA a Itálii.

“Ty knihy popisují magii jak jako dobrou, tak zlou, což není pravda, jde o chytrou past. Zaříkadla a kletby použité v knihách jsou skutečné, a když je přečte lidská bytost, riskuje přivolání zlých sil do přítomnosti člověka, který text čte,” uvedl Reehill pro server deníku The Independent.

Nařčení z cenzury odmítá superintendentka škol v katolické diecézi Nashvillu, pod kterou instituce spadá. “Opravdu k cenzuře nepřistupujeme. Chceme jen zajistit, aby naše školní knihovny obsahovaly knihy, které se hodí k věku našich studentů,” uvedla Rebecca Hammel.

Je zvláštní, že poslední kniha Harry Potter a Relikvie smrti vyšla už v roce 2007. Proč tedy vedení nezakázalo knihy už dříve? Že by se v poslední době opravdu po přečtení kouzel něco stalo?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také