Forman vs. Forman: Oscarový režisér v dokumentu Heleny Třeštíkové

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
Web jsem zakládal v roce 2011, vášeň pro psaní o filmech mě neopustila ani o dvanáct let později.

Další dokument o Milošovi Formanovi připravili Helena Třeštíková a Jakub Hejna. Snímek bylo možné vidět třeba v Cannes, ve Varech nebo na Letní filmové škole. O uvedení širokému publiku zatím nic nevíme, tak se podíváme alespoň na trailer.

Střihový dokumentární portrét Forman vs. Forman rekapituluje pestrý život a větší část tvůrčí dráhy jednoho z nejslavnějších českých režisérů Miloše Formana. Helena Třeštíková ho začala připravovat ještě před Formanovým úmrtím a výsledný tvar vznikl v koprodukci České televize a francouzské kulturní stanice Arte. Vychází z televizních rozhovorů, už existujících dokumentárních filmů a filmových ukázek.

Dokument líčí Formanovy životní osudy i filmografii od dětství a rodinných peripetií až po film Lid vs. Larry Flynt (1996), novější snímky už nereflektuje. Především pro diváky, kteří tvůrce neznají např. z knižní biografie „Co já vím?“, kterou Forman napsal společně s Janem Novákem, bude takový medailon úvodem do jeho díla. Vrací se ke známým momentům jeho života a kariéry, jako je například vznik Lásek jedné plavovlásky, problémy s uvedením Hoří, má panenko a následné stažení filmu z programu canneského festivalu v revolučním roce 1968, Formanův odchod do Spojených států a život v hotelu Chelsea.

Rodinné a osobní paralely dál sleduje na příkladu oscarového vítězství s Přeletem nad kukaččím hnízdem (1975), u jehož příležitosti mohl režisér po mnoha letech vidět své syny, anebo premiéry Valmonta se sametovou revolucí 1989. Ukázky z knihy „Co já vím?“, provázející některými z těchto období, ve filmu čte režisérův syn Petr Forman.


ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také